Tajemnice naszej osobowości

/ geralt

  

Osobowość to właściwe każdemu z nas, stosunkowo stałe cechy, które wpływają na charakterystyczny dla nas sposób zachowania. To przekonania wpływające na sposób postrzegania nas samych, naszego życia, otaczającego świata, to charakterystyczny dla nas sposób myślenia, nasza wrażliwość emocjonalna.

 Zazwyczaj te charakteryzujące nas cechy pozostają spójne i niezmienne w różnych sytuacjach, i w różnym czasie.

Podstawowe wymiary osobowości:
•    ekstrawersja, 
•    przyjazność,
•    sumienność,
•    stabilność emocjonalna,
•    otwartość na doświadczenie,


Biegunowe wymiary osobowości: 

Ekstrawersja/Introwersja, nastawienie na zewnątrz lub do wewnątrz (dynamika wewnętrzna czy sterowana z zewnątrz)

Percepcjonista/Intuicjonista, poznanie szczegółowe, przez badanie/poznanie intuicyjne 

Myśliciel/Uczuciowiec, myślenie/odczuwanie, logika i przekonania/subiektywne reakcje emocjonalne w podejmowaniu decyzji.

Sędzia/Obserwator, osądzanie i planowanie/obserwacja i elastyczne reakcje. 

Nastawienie ugodowe, współczujące i przyjacielskie/nastawienie antagonistyczne, podejrzliwe, nieufne. 

 Sumienność i zorganizowanie, wytrwałość, planowanie/niedbałość, spontaniczność, postawa „jakoś będzie„ 

 Stabilność emocjonalna, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie/niezrównoważenie emocjonalne, częsta ekspresja negatywnych emocji (gniewu, strachu, poczucie winy), silny stres. 

Otwartość na nowe doświadczenia, przygody, ciekawość, chęć zmian/ostrożność, zamknięcie, obawa, konserwatyzm, niechęć do zmian. 

Spróbujmy sami lub w rozmowie z bliskimi określić nasze cechy na tych skalach.

Nawet podstawowa wiedza o naszej osobowości pozwala:
- odpowiedzieć na pytanie „kim jestem”,
- stworzyć charakterystykę psychologiczną nas samych,
- poznać swoje mocne oraz słabe strony,
- podejmować lepsze decyzje w życiowych wyborach, 
- lepiej funkcjonować w relacjach z innym, 
- dostarczyć nam informacji o sferze uczuciowej, poznawczej i motywacyjnej,
- określić trudności i problemy jakie pojawiają się w naszym życiu, spojrzeć na ich genezę, mechanizmy ich powstawania, 
- określić własne zalety oraz braki w różnych sferach (emocjonalnej, intelektualnej, wolitywnej),
- zaproponować odpowiednie metody pracy wewnętrznej, czy terapii.

O zaburzeniach osobowości mówimy, gdy mamy długotrwałe kłopoty ze sztywnym i trudnym odbiorem rzeczywistości, zupełnie nieprzystosowanym do tego, co nas otacza, gdy nasze myślenie lub zachowanie odbiega od przyjętych norm i sprawia nam wiele cierpienia. Wówczas osobowość może poważnie utrudniać nawiązywanie i rozwijanie relacji międzyludzkich zarówno w rodzinie czy w pracy zawodowej.
W przypadku ewidentnych zaburzeń osobowości zazwyczaj zalecana jest psychoterapia długoterminowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Olsztyna polecisz do Burgas

/ Nasomatrix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Latem 2019 r. z portu lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uruchomione połączenie do Burgas. Loty będą realizowane przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter - podała samorządowa spółka Warmia i Mazury, zarządzająca lotniskiem w Szymanach.

W tegoroczne wakacje z mazurskiego lotniska można już było polecieć do Burgas liniami lotniczymi Small Planet i loty te cieszyły się bardzo dużą popularnością. Połączenia do Bułgarii miały być kontynuowane również w przyszłym roku - podała spółka Warmia i Mazury.

Jednak przewoźnik w październiku ogłosił upadłość i tym samym kwestia lotów czarterowych stanęła pod znakiem zapytania. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął współpracę z tour operatorem Neckermann Polska. W biurach podróży będzie możliwość kupienia zarówno wczasów w Bułgarii, jak i indywidualnych biletów lotniczych na to połączenie. Loty realizowane będą w okresie od 9 czerwca do 15 września 2019 r. przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu w niedzielę.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali niedawno, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę. Do siatki połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 r. wracają także połączenia ze Lwowem. Zostaną one zawieszone po 15 stycznia 2019 r., by powrócić także w kwietniu. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 r.

Jak podała spółka Warmia i Mazury, dużym zainteresowaniem pasażerów cieszy się niezmiennie połączenie z Londynem realizowane przez dwóch przewoźników niskokosztowych- Ryanair oraz Wizz Air. Bardzo dobre wyniki osiąga również nowy kierunek w siatce połączeń mazurskiego lotniska - uruchomiona przez Wizz Air w maju tego roku trasa do Dortmundu.

W ubiegłym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dopłacił do działalności operacyjnej lotniska 11 mln zł. Samorząd szacuje, że w tym roku będzie to podobna kwota. W 2024 r. według planów lotnisko ma obsłużyć 450 tys pasażerów. Wówczas także przyjmuje się, że przychody zbilansują się z wydatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl