Strategiczna faza manewrów Maple Arch-18

/ mat. LITPOLUKRBRIG / http://litpolukrbrig.wp.mil.pl/pl/70_292.html

  

Po tygodniowym etapie szkolenia teoretycznego, żołnierze Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG uczestniczący w ćwiczeniu Maple Arch 2018 przechodzą do części praktycznej – symulacji prowadzenia operacji wsparcia pokoju, opartej na scenariuszu rozgrywającym się na obszarze fikcyjnego państwa.

W trakcie kilku kolejnych dni bataliony litewskich Ułanów, polskich podhalańczyków z 21. BSP, ukraińskich sił desantowo-szturmowych oraz żołnierzy Gruzji i Czarnogóry, pod dowództwem LITPOLUKRBRIG i wsparciem merytorycznym żołnierzy kanadyjskiej armii będą realizowały zadania obejmujące szerokie spektrum operacji, w ramach działań na terenie fikcyjnego państwa Latgalia. W Wielonarodowym Dowództwie LITPOLUKRBRIG zadania realizują również przedstawiciele Brygady Południowo-Wschodnio Europejskiej SEEBRIG  w osobach oficerów armii Turcji i Rumunii — informuje oficjalny portal Wielonarodowej Brygady.

Według scenariusza, Latgalia jest ofiarą asymetrycznego konfliktu z sąsiadującym państwem Torrike. Siły specjalnego przeznaczenia, pod osłoną Sił Zbrojnych Torrike, najemnicy z prywatnych organizacji paramilitarnych z Torrike oraz lokalne gangi przestępcze są winne spowodowania niestabilności w Latgalii. Posiadając mandat ONZ oraz będąc częścią Międzynarodowych Sił Zadaniowych, LITPOLUKRBRIG przejęła kontrolę nad wydzielonym obszarem i wyznaczyła bataliony do przeprowadzenia operacji wsparcia pokoju w regionie — czytamy.

Warto odnotować, że Maple Arch jest 11-dniowym, cyklicznym, odbywającym się każdego roku wielonarodowym ćwiczeniem wspomaganym komputerowo, w którym uczestniczą trzy główne państwa: Litwa, Polska i Ukraina, przy wsparciu doradców z kanadyjskiej armii. W 2018 r. w szkoleniu uczestniczy osiem państw: Kanada, Litwa, Polska, Ukraina, Gruzja, Czarnogóra, Rumunia i Turcja. Macedonia zaś uczestniczy jako obserwator — podaje LITPOLUKRBRIG.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: LITPOLUKRBRIG
Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Olsztyna polecisz do Burgas

/ Nasomatrix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Latem 2019 r. z portu lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uruchomione połączenie do Burgas. Loty będą realizowane przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter - podała samorządowa spółka Warmia i Mazury, zarządzająca lotniskiem w Szymanach.

W tegoroczne wakacje z mazurskiego lotniska można już było polecieć do Burgas liniami lotniczymi Small Planet i loty te cieszyły się bardzo dużą popularnością. Połączenia do Bułgarii miały być kontynuowane również w przyszłym roku - podała spółka Warmia i Mazury.

Jednak przewoźnik w październiku ogłosił upadłość i tym samym kwestia lotów czarterowych stanęła pod znakiem zapytania. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął współpracę z tour operatorem Neckermann Polska. W biurach podróży będzie możliwość kupienia zarówno wczasów w Bułgarii, jak i indywidualnych biletów lotniczych na to połączenie. Loty realizowane będą w okresie od 9 czerwca do 15 września 2019 r. przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu w niedzielę.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali niedawno, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę. Do siatki połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 r. wracają także połączenia ze Lwowem. Zostaną one zawieszone po 15 stycznia 2019 r., by powrócić także w kwietniu. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 r.

Jak podała spółka Warmia i Mazury, dużym zainteresowaniem pasażerów cieszy się niezmiennie połączenie z Londynem realizowane przez dwóch przewoźników niskokosztowych- Ryanair oraz Wizz Air. Bardzo dobre wyniki osiąga również nowy kierunek w siatce połączeń mazurskiego lotniska - uruchomiona przez Wizz Air w maju tego roku trasa do Dortmundu.

W ubiegłym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dopłacił do działalności operacyjnej lotniska 11 mln zł. Samorząd szacuje, że w tym roku będzie to podobna kwota. W 2024 r. według planów lotnisko ma obsłużyć 450 tys pasażerów. Wówczas także przyjmuje się, że przychody zbilansują się z wydatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl