Strategiczna faza manewrów Maple Arch-18

/ mat. LITPOLUKRBRIG / http://litpolukrbrig.wp.mil.pl/pl/70_292.html

  

Po tygodniowym etapie szkolenia teoretycznego, żołnierze Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG uczestniczący w ćwiczeniu Maple Arch 2018 przechodzą do części praktycznej – symulacji prowadzenia operacji wsparcia pokoju, opartej na scenariuszu rozgrywającym się na obszarze fikcyjnego państwa.

W trakcie kilku kolejnych dni bataliony litewskich Ułanów, polskich podhalańczyków z 21. BSP, ukraińskich sił desantowo-szturmowych oraz żołnierzy Gruzji i Czarnogóry, pod dowództwem LITPOLUKRBRIG i wsparciem merytorycznym żołnierzy kanadyjskiej armii będą realizowały zadania obejmujące szerokie spektrum operacji, w ramach działań na terenie fikcyjnego państwa Latgalia. W Wielonarodowym Dowództwie LITPOLUKRBRIG zadania realizują również przedstawiciele Brygady Południowo-Wschodnio Europejskiej SEEBRIG  w osobach oficerów armii Turcji i Rumunii — informuje oficjalny portal Wielonarodowej Brygady.

Według scenariusza, Latgalia jest ofiarą asymetrycznego konfliktu z sąsiadującym państwem Torrike. Siły specjalnego przeznaczenia, pod osłoną Sił Zbrojnych Torrike, najemnicy z prywatnych organizacji paramilitarnych z Torrike oraz lokalne gangi przestępcze są winne spowodowania niestabilności w Latgalii. Posiadając mandat ONZ oraz będąc częścią Międzynarodowych Sił Zadaniowych, LITPOLUKRBRIG przejęła kontrolę nad wydzielonym obszarem i wyznaczyła bataliony do przeprowadzenia operacji wsparcia pokoju w regionie — czytamy.

Warto odnotować, że Maple Arch jest 11-dniowym, cyklicznym, odbywającym się każdego roku wielonarodowym ćwiczeniem wspomaganym komputerowo, w którym uczestniczą trzy główne państwa: Litwa, Polska i Ukraina, przy wsparciu doradców z kanadyjskiej armii. W 2018 r. w szkoleniu uczestniczy osiem państw: Kanada, Litwa, Polska, Ukraina, Gruzja, Czarnogóra, Rumunia i Turcja. Macedonia zaś uczestniczy jako obserwator — podaje LITPOLUKRBRIG.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: LITPOLUKRBRIG
Tagi

Wczytuję komentarze...

12 listopada wolny od pracy

/ DavidRockDesign

  

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Projekt ustawy został złożony do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z nim 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

"W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni"

– czytamy w projekcie.

Autorzy projektu przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl