Saperska współpraca na Łotwie

/ mat. 2. MPSap. / http://2mpsap.wp.mil.pl/pl/9_575.html

  

Polscy żołnierze z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia oraz 1. Pułku Saperów z Brzegu wzięli udział w międzynarodowym ćwiczeniu Detonator‑18 na Łotwie.

Saperzy doskonalili umiejętności w zakresie oczyszczania terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, dzielili się doświadczeniami oraz sprawdzali procedury i techniki działania saperów z innych państw NATO biorących udział w ćwiczeniu - Łotwy, Litwy, Estonii, Niemiec, Danii, Albanii, Luksemburga i Belgii — podaje oficjalny portal mazowieckiego pułku. 

Wymiernym efektem ćwiczenia było rozminowanie lasu w okolicy miejscowości Cekule. W czasie II wojny światowej znajdowały się tutaj składy amunicji wysadzone w powietrze przez sowieckich partyzantów. Setki tysięcy sztuk amunicji nie detonowało, a przez to zostało rozrzuconych po całej okolicy. Do dziś w ziemi pozostały ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, strzeleckiej, granatów i zapalników. Zanieczyszczenie gruntu oszacowano na ok. 15-25 niewybuchów na metr sześcienny ziemi — czytamy.

W tym roku Siły Zbrojne RP skierowały na ćwiczenie szesnastu saperów z 1. i 2. Pułku Saperów. Grupą dowodził por. Mateusz Gołąb, dowódca kompanii rozminowania z Kazunia. W ćwiczeniu brał również udział przewodnik z psem, czworonożnym saperem, wyszkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych, amunicji i broni. W ciągu dwóch tygodni polscy żołnierze wykryli, a następnie wspólnie z łotewskimi saperami zneutralizowali ok. 350 sztuk przedmiotów wybuchowych, takich jak amunicja artyleryjska, granaty ręczne i moździerzowe oraz zapalniki. Ponadto zneutralizowano niemal 300 kg amunicji strzeleckiej — informuje 2. MPSap. 

Kolejna edycja manewrów Detonator za rok we wrześniu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 2. MPSap.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Poznań: zderzenie trzech tramwajów

/ Radomil talk [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons

  

Motorniczy tramwaju, który w środę po południu w Poznaniu najechał na dwa inne składy, jest najciężej poszkodowaną ofiarą tego zdarzenia – podała policja. W wyniku wypadku rannych zostało około 10 osób.

Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na ulicy Grunwaldzkiej, na wysokości ul. Węgorka – poinformowała Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że tramwaj linii nr 15 najechał na dwa inne tramwaje linii nr 1 i nr 6. Motorniczy piętnastki został zakleszczony w kabinie, trzeba było go wyciągać przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Liszczyńska poinformowała, że jego stan jest najpoważniejszy. Mężczyzna trafił do szpitala. Policja nie informuje na razie, jakie obrażenia odniósł motorniczy.

Do szpitala przewożeni są także poszkodowani pasażerowie. Według dotychczasowych ustaleń ich obrażenia nie zagrażają życiu. Według policji w sumie poszkodowanych jest 10 osób. Straż pożarna wstępnie informuje o kilkunastu poszkodowanych.

W związku z akcją ratowniczą utrudniony jest przejazd ul. Grunwaldzką, trasa w kierunku Junikowa jest zablokowana. Policja organizuje objazdy. Na miejscu działa m.in. 13 zastępów straży pożarnej.

Utrudnienia w miejscu wypadku mogą potrwać kilka godzin. Tramwaje jeżdżą objazdami. Uruchomiono komunikację zastępczą. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl