Kolejne ćwiczenia artylerzystów

/ mat. 5. PA. / http://5pa.wp.mil.pl/pl/1_1329.html

  

W ostatnich dniach dowódca 5. Lubuskiego Pułku Artylerii przeprowadził ćwiczenie taktyczno-specjalne pod kryptonimem "Margaj-18" wspólnie z 4. Dywizjonem artylerii rakietowej.

Jak informuje oficjalny portal 5. PA., celem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności planowania, organizowania i prowadzenia działań bojowych przez dywizjon. Oprócz tego, zespół kontrolny kierowany przez dowódcę pułku płk. Jacka Kilińskiego postawił sobie za zadanie sprawdzenie kondycji ogniowej pododdziału oraz wybranych elementów systemów walki.

Początkowo zajęcia odbywały się na zmniejszonym poligonie artyleryjskim, jednak zgodnie z rozkazem, 1 października w godzinach wieczorno-nocnych pododdział przegrupował się na poligon w Wędrzynie, gdzie kontynuował ćwiczenia. Ogniowa część zajęć odbyła się z wykorzystaniem amunicji bojowej. Co ważne, w trakcie ćwiczenia dużą rolę odgrywali wcieleni do dywizjonu żołnierze rezerwy, którzy przy tej okazji mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności — czytamy.

W zasadniczej mierze sprawdzeniu podlegało taktyczne działanie dywizjonu. Pododdział kilkukrotnie zmieniał rejony stanowisk ogniowych oraz był zmuszony do reagowania na zaistniałe problemy natury taktycznej — wyjaśnia portal lubuskiego pułku. 

Oprócz ćwiczącego 4. Dar, w zajęciach brały udział również elementy dywizjonu dowodzenia, którego żołnierze przy okazji zabezpieczenia systemu dowodzenia oraz kierowania ćwiczeniem doskonalili swoje umiejętności w kontekście zbliżającego się szkolenia poligonowego oraz głównego tegorocznego przedsięwzięcia jakim będzie ćwiczenie Anakonda-18 — podaje 5. PA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 5. PA.
Tagi

Wczytuję komentarze...

W Karpaczu wmurowano kamień węgielny. Powstanie tu ważna inwestycja

Karpacz, schronisko Samotnia; zdjęcie ilustracyjne / By Jędrycha - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21657627

  

Około 1,6 mln zł będzie kosztować budowa do stanu zamkniętego surowego nowej Stacji Ratunkowej Grupy Karkonoskiej GOPR w Karpaczu. Dzisiaj wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, która powstanie przy ulicy Olimpijskiej.

Prezes Karkonoskiej Grupy GOPR Mirosław Górecki powiedział, że budowa stacji jest konieczna, ponieważ w istniejącej dyżurce ratownicy nie mogą pomieścić nawet specjalistycznego sprzętu.

- Nie ma tu miejsca również na ambulatorium dla osób poszkodowanych

 – powiedział prezes.

Działkę pod budowę nowej stacji przekazało miasto Karpacz. Budynek nowej stacji do stanu surowego zamkniętego powstanie do maja 2019 r., a koszt tej inwestycji to na razie 1,6 mln zł. Prezes Górecki przekazał, że pieniądze na budowę pochodzą z wpływów z biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego (15 proc. w skali roku) i z dotacji Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Karkonoski GOPR ma cztery stacje: w Lubawce, Karpaczu, Szklarskiej Porębie i w Świeradowie-Zdroju. Centralna stacja jest w Jeleniej Górze. Prezes przekazał, że stacja w Lubawce będzie zlikwidowana, gdyż ruch turystyczny jest tam znikomy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl