W teatrze zawisła kurtyna zaprojektowana przez... Wyspiańskiego

Kurtyna ma 11,9 metra u podstawy i 8,7 metra wysokości / fot. Grzegorz Mart/facebook.com/TeatrSlowackiego/

  

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zawisła we wtorek nowa kurtyna wykonana według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Jak mówił dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski to "zadośćuczynienie i hołd wobec wielkiego mistrza".

Kurtyna będzie używana zamiennie z istniejącym od 124 lat słynnym dziełem Henryka Siemiradzkiego. W 1892 r. autor "Wesela" stanął do ogłoszonego przez Radę Miejską konkursu na kurtynę dla teatru i przedłożył pracę o nazwie "Z moich fantazyj". Nagrodzono dwa projekty: Jadwigi Boguckiej i Tomasza Lisiewicza, ale wykonanie dzieła i tak powierzono Siemiradzkiemu.

Projekt Wyspiańskiego zachował się w zbiorach Muzeum UJ. Dyrekcja Teatru im. Juliusza Słowackiego przy wsparciu Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego postanowiła go zrealizować. 

Wyspiański jest dla nas duchowym przewodnikiem, dlatego ten pomysł, żeby mieć w Teatrze artefakt związany ze Stanisławem Wyspiańskim. Tutaj nic nie pozostało. Stoję teraz na deskach, gdzie była prapremiera "Wesela", "Wyzwolenia", "Nocy Listopadowej", "Warszawianki", prapremiera "Dziadów" Adama Mickiewicza w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego czy wreszcie osławionej "Klątwy", gdzie kordon wojska otaczał teatr, bo był skandal. W ten sposób chcieliśmy zadośćuczynić i złożyć hołd naszemu wielkiemu mistrzowi

 - mówił we wtorek dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

Marszałek Małopolski Jacek Krupa powiedział, że mamy naoczny dowód na to, że w teatrze krąży "duch Stanisława Wyspiańskiego" – jego artystycznego patrona. 

Prace przy malowaniu kurtyny trwały kilka miesięcy. Kierował nimi artysta, malarz, rzeźbiarz, scenograf i projektant wnętrz Tadeusz Bystrzak, autor m.in. kopii "Pochodni Nerona". Do zespołu należeli także absolwenci ASP: Alicja Wójcik, Marta Wojtuszek i Stanisław Juszczak. 

Staraliśmy się wykonać kurtynę jak najwierniej. Stanisław Wyspiański zrobił projekt w temperze, wykończył olejem. Wiemy, że on farbami olejnymi z reguły nie malował, bo miał na nie uczulenie. Ta kurtyna jest wykonana w podobny sposób: akrylami i wykończona farbami olejnymi

– mówił Tadeusz Bystrzak. Dodał, że towarzyszyły mu ogromne emocje, a wyzwaniem było przełożenie szkicu na dużych rozmiarów materię. Ogromne było także tempo pracy. "Było policzone nie na dni, ale na godziny" – mówił. Kurtyna ma 11,9 metra u podstawy i 8,7 metra wysokości.

Wyspiański od swojego debiutu w 1898 r. związany był z Teatrem Miejskim w Krakowie (obecnie Teatrem im. J. Słowackiego), kształtował go artystycznie, pisał, tworzył scenografię do prapremier własnych dzieł i reformował myślenie o teatrze. To tutaj w 1901 r. wystawił swoje "Wesele", a po jego sukcesie powierzono mu inscenizację "Dziadów" Adama Mickiewicza. Było to pierwsze w Polsce wystawienie tego dramatu, Wyspiański połączył wszystkie części dzieła Mickiewicza w całość, z jego adaptacji korzystano przez kolejnych 20 lat. 

Nową kurtynę będzie można oglądać przed wybranymi spektaklami – najbliższą okazją będzie premiera "Wyspiański. Koncert" 19 października

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Słabnące imperium Leszka Czarneckiego. Ujawnił aferę, a teraz... szuka wspólników!

Leszek Czarnecki / Anonimowy fotograf pracujący na zlecenie GETIN Holding [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

  

Imperium finansowe Leszka Czarneckiego ma się coraz gorzej. Od początku 2018 r. na tle innych banków kursy akcji jego banków spadły najwięcej - Getin Noble Banku o 76,5 proc., a Idea Banku o 89,5 proc. Czarnecki coraz częściej rozgląda się za inwestorami, a do tego potrzeba rozgłosu. Czy to był prawdziwy powód, dla jakiego doniósł na Marka Chrzanowskiego?

Leszek Czarnecki niedawno zabłysnął faktem, iż doniósł do prokuratury na byłego już szefa KNF Marka Chrzanowskiego. Miał on oferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł. Chrzanowski stracił posadę i został aresztowany, a wszyscy zastanawiali się, dlaczego Czarnecki postanowił zagrać va banque. Być może chodziło o... rozgłos. Bo w interesach nie zawsze idzie najlepiej i trzeba poszukiwać bogatych wspólników.

"Właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku zobowiązał się do dokapitalizowania obydwu spółek. Rozgląda się za inwestorem. Może nim być fundusz private equity"

- podaje dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna".

"Władze banków należących do biznesmena uznały, że jego wsparcie finansowe może nie wystarczyć. Zarówno Getin, jak i Idea poinformowały w ubiegłotygodniowych raportach giełdowych o rozpoczęciu działań mających na celu pozyskanie inwestora”

- przypomina gazeta.

"Ktoś taki może dokapitalizować obie firmy z osobna. Niewykluczone jednak, że dorzuci pieniędzy połączonej instytucji. Bo oba banki od kilku miesięcy prowadzą rozmowy o fuzji"

- przewiduje DGP.

Rzecznik Getin Noble Bank Wojciech Sury, cytowany w artykule twierdzi, że zapowiedź dokapitalizowania przez inwestora jest efektem tego, że do banku docierają sygnały zainteresowania ze strony rynku. Dlatego zapadła decyzja o aktywnym rozpoznaniu możliwości w tym zakresie.

Według informacji dziennika nie wiadomo, jakie kwoty ewentualnego zaangażowania zewnętrznego podmiotu wchodzą w grę. Gazeta przypomina jednak, że sam Czarnecki wiosną zagwarantował, że do końca 2019 r. dokapitalizuje GNB ok. miliardem zł, a jak dotąd wyłożył niecałe 400 mln zł. W przypadku Idea Banku biznesmen gwarantuje zwiększenie funduszy własnych o 50 mln zł.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl