Będą szukać Messich i Lewandowskich. "Jest ich w Polsce bardzo dużo"

zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

"Lionelów Messich czy Robertów Lewandowskich w Polsce jest bardzo dużo, trzeba ich tylko znaleźć" - powiedział dziś na konferencji prasowej w Kaliszu wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski.

Stawiarski poinformował w Kaliszu o przygotowaniach rządu do wdrożenia w 2019 r. programu sportowego Skaut, którego zadaniem będzie wyszukiwanie utalentowanych w sporcie dzieci.

"Dzięki temu programowi będziemy najpierw inwestować w lokalnych nauczycieli wychowania fizycznego i ludzi związanych ze sportem, by w każdej gminie wyszukiwać talenty sportowe" - wskazywał.

Na tej podstawie następnie - jak tłumaczył - będą tworzone bazy danych uzdolnionych dzieci, które będą kierowane do odpowiednich klubów sportowych w celu kształcenia swoich umiejętności.

"Teraz opracowujemy szczegółowe zasady programu i przygotowujemy się do wyliczenia środków na ten cel" - zapowiedział Stawiarski.

Wiceminister powiedział, że Kalisz pod względem infrastruktury sportowej "bardzo delikatnie istnieje na mapie sportowej Polski".

Pola Marsowe na osiedlu Dobrzec w Kaliszu - gdzie odbyła się konferencja - jest miejscem sportowo-rekreacyjnym; znajduje się tam nieczynny basen, boisko i plac zabaw.

"Jeżdżę po różnych miejscowościach i ten widok nie jest rewelacyjny, ubogo to wygląda w Kaliszu. Widzę zaniedbany plac, aż prosi się, żeby zrobić piękny projekt na infrastrukturę sportową dla dzieci i młodzieży. Mamy też pieniądze na dofinansowanie remontów basenów i budowę nowych" - zaznaczył Stawiarski.

Przypomniał, że rząd PiS stawia na rozwój infrastruktury sportowej oraz kształcenie dzieci i młodzieży. W 2018 roku w budżecie było do wykorzystania 518 mln zł. W całej Polsce powstaną place zabaw, boiska wielofunkcyjne i hale sportowe. Ponad 50 mln zł przeznaczono na reaktywację Szkolnych Klubów Sportowych (SKS), a ponad 40 mln zł na dofinansowanie małych klubów, pokrycie kosztów wynagrodzenia trenerów i zakupu sprzętu sportowego.

"Trzeba umieć po te pieniądze sięgać" - zauważył wiceminister i wskazał na towarzyszącego w konferencji posła PiS Piotra Kaletę, kandydata na prezydenta Kalisza.

Stawiarski podkreślił, że potrzebna jest ścisła współpraca rządu i samorządu, "niezależnie od barwy politycznej, bo wtedy mamy efekt synergii, jesteśmy po to, żeby pomagać samorządom".

Kaleta zapowiedział, że jako prezydent Kalisza będzie zabiegał o wsparcie rządu na rozbudowę i rozwój infrastruktury sportowej w mieście. Jako przykład wskazał m.in. na potrzebę reaktywacji nieczynnego basenu Delfin na osiedlu Dobrzec i konieczność budowy hali sportowej przy III L.O. im. M. Kopernika.

"Liceum mieści się w obiekcie zabytkowym, dlatego samorząd nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć ciężaru tej inwestycji. A przecież można i trzeba skorzystać ze środków ministerstwa" - zauważył Kaleta.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

MS zajmie się morderstwem noworodka

/ woodypino

  

Ta sprawa będzie przedmiotem naszej wnikliwej analizy również pod kątem wniosków bardziej systemowych - poinformował w piątek minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy śmierci noworodka w Ciecierzynie pod Kluczborkiem (Opolskie).

Według ustaleń prokuratury w Kluczborku do zdarzenia miało dojść 30 listopada tego roku. 27-letnia Joanna A. urodziła wtedy dziecko i bezpośrednio po porodzie, żywą jeszcze córkę, umieściła w foliowej reklamówce, którą zawiązała. Dziecko zmarło wskutek uduszenia. O możliwości popełnienia zbrodni policję powiadomili pracownicy opieki społecznej, zaniepokojeni brakiem spodziewanego dziecka.

W środę funkcjonariusze znaleźli na terenie posesji zwłoki niemowlaka. Kobiecie przedstawiono zarzut popełnienia zabójstwa. Podczas piątkowego posiedzenia sądu kobieta przyznała się do zabicia dziecka.

Do sprawy odniósł się na piątkowej konferencji prasowej szef MS. Poinformował, że prowadzone są czynności procesowe, dlatego nie może ujawnić szczegółowych informacji. Ziobro zaznaczył, że "pierwszoplanową sprawą jest w tej chwili ustalenie okoliczności tych dramatycznych zdarzeń".

"W ramach tego postępowania będzie też badane, czy inne osoby trzecie, które towarzyszyły tej kobiecie na co dzień, miały świadomość tego, że mogło dojść do tego rodzaju drastycznych przestępstw i będzie to też element oceny prawnej postawy tych osób pod kątem ewentualnych zarzutów"

– powiedział minister.

"Zadania związane z informowaniem o ewentualnych nieprawidłowościach, które mogą kończyć się takimi dramatami, to jest moralny obowiązek rodziny i najbliższego otoczenia. To też obowiązek opieki społecznej, która akurat tutaj zadziałała prawidłowo"

– podkreślił Ziobro.

Pytany przez dziennikarzy o ewentualne zmiany legislacyjne związane "z opieką nad kobietą po porodzie" odpowiedział, że to nie jest zadanie Ministerstwa Sprawiedliwość. Zaznaczył jednocześnie, że "sprawa ta będzie przedmiotem naszej wnikliwej analizy również pod kątem wniosków bardziej systemowych".

Wcześniej w lokalnych mediach pojawiły się informacje o trojgu, a nawet o czworgu martwych dzieci znalezionych na posesji. Prokuratur Rejonowy w Kluczborku odmawiał jednak wypowiedzi na ten temat. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec podejrzanej trzy miesiące aresztu tymczasowego.

Do tej pory nie przesłuchano mieszkającego z podejrzaną konkubenta, który przebywa za granicami Polski. Ich sześcioletni syn został oddany pod opiekę instytucji wychowawczej. Prokuratura zaznacza, że śledztwo jest na wstępnym etapie i dla jego dobra nie może udzielić więcej informacji na temat jego przebiegu i wyników.

Za zarzucane czyny 27-latce grozi dożywocie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl