Pomidory chronią przed rakiem prostaty

/ Couleur

  

Pomidory są używane powszechnie w naszym codziennym menu – na kanapkach, w sałatkach, sosach… Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zawierają bardzo cenny składnik, który chroni między innymi przed rakiem prostaty.

Likopen – tak nazywa się zawarty w pomidorach barwnik, któremu zawdzięczają pomidory swój czerwony kolor. Liczne badania wykazały, że ma on wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim, jest silnym antyoksydantem, czyli przeciwdziała reakcjom utleniania się w organizmie. Wskutek tych reakcji wytwarzają się tzw. wolne rodniki, których nadmiar sprzyja rozwojowi chorób krążenia i nowotworowych. Antyoksydanty, do których zalicza się likopen, powstrzymują powstawanie nadmiernej ilości wolnych rodników. 
Liczne badania – jak wskazuje Małgorzata Różańska w książce "Super Żywność, czyli superfoods po polsku" – wskazują, że szczególnie korzystny wpływ ma likopen w profilaktyce raka prostaty:„W przeprowadzonych 6-letnich badaniach wśród mężczyzn odnotowano 35 procentową redukcję ryzyka raka prostaty przy spożyciu produktów pomidorowych w nie mniej niż 10 posiłkach w ciągu tygodnia, w stosunku do osób spożywających je półtora raza na tydzień. Kolejne badania, których wyniki opublikowano w 2000 roku wykazały, że  mężczyźni, którzy jedzą 2–4 porcje surowych pomidorów dziennie, mają znacznie (aż o 26%!) niższe ryzyko zachorowania na taka prostaty niż ci, którzy pomidorów nie jedzą. W tym samym badaniu wykazano także, że jedzenie sosu pomidorowego 2–4 razy w tygodniu obniża ryzyko tego nowotworu nawet o 34%!”. 

Aby zwiększyć działanie likopenu najlepiej jest – doradza Małgorzata Różańska – dodać do pomidorów odrobinę tłuszczu np. oliwy. To zwiększa przyswajalność likopenu kilkakrotnie. Podobnie, jak przetwarzanie pomidorów, czyli gotowanie czy przecieranie. Pomidor jest więc wyjątkowym warzywem, które lepiej ugotować niż spożyć na surowo. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Olsztyna polecisz do Burgas

/ Nasomatrix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Latem 2019 r. z portu lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uruchomione połączenie do Burgas. Loty będą realizowane przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter - podała samorządowa spółka Warmia i Mazury, zarządzająca lotniskiem w Szymanach.

W tegoroczne wakacje z mazurskiego lotniska można już było polecieć do Burgas liniami lotniczymi Small Planet i loty te cieszyły się bardzo dużą popularnością. Połączenia do Bułgarii miały być kontynuowane również w przyszłym roku - podała spółka Warmia i Mazury.

Jednak przewoźnik w październiku ogłosił upadłość i tym samym kwestia lotów czarterowych stanęła pod znakiem zapytania. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął współpracę z tour operatorem Neckermann Polska. W biurach podróży będzie możliwość kupienia zarówno wczasów w Bułgarii, jak i indywidualnych biletów lotniczych na to połączenie. Loty realizowane będą w okresie od 9 czerwca do 15 września 2019 r. przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu w niedzielę.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali niedawno, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę. Do siatki połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 r. wracają także połączenia ze Lwowem. Zostaną one zawieszone po 15 stycznia 2019 r., by powrócić także w kwietniu. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 r.

Jak podała spółka Warmia i Mazury, dużym zainteresowaniem pasażerów cieszy się niezmiennie połączenie z Londynem realizowane przez dwóch przewoźników niskokosztowych- Ryanair oraz Wizz Air. Bardzo dobre wyniki osiąga również nowy kierunek w siatce połączeń mazurskiego lotniska - uruchomiona przez Wizz Air w maju tego roku trasa do Dortmundu.

W ubiegłym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dopłacił do działalności operacyjnej lotniska 11 mln zł. Samorząd szacuje, że w tym roku będzie to podobna kwota. W 2024 r. według planów lotnisko ma obsłużyć 450 tys pasażerów. Wówczas także przyjmuje się, że przychody zbilansują się z wydatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl