Umiar w przekazie treści. Terapia przypowieści

/ nastogadka

  

Posługując się metaforą, symbolem, paradoksem czy humorem, przypowieść prowokuje do rozwijania nowego sposobu myślenia na temat siebie samego, swego życia, relacji z innymi, podsuwając w dyskretny i nie narzucający sposób możliwości rozwiązania różnorakich ludzkich dylematów.

Trudno sobie nawet wyobrazić nauczanie chrześcijańskie bez przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, o talentach, o zbłąkanej owcy, o synu marnotrawnym i wielu, wielu innych.
Dzięki żywej akcji z udziałem konkretnych postaci, przypowieść angażuje nie tylko myśli, ale też uczucia i zmysły czytelnika lub słuchacza oraz pobudza jego wyobraźnię i intuicję. Zdumiewająca skuteczność zastosowania przypowieści w psychoterapii wynika między innymi z faktu, że słuchający łatwo identyfikuje się z postaciami biorącymi udział w akcji w wymiarze psychologicznym, uczestniczy w opisywanych wydarzeniach, a tym samym przechodzi do proces przemian w zakresie sposobu myślenia, oceny własnej sytuacji i możliwości. 

Nie wszystko na raz

    Pewien duchowny przyszedł na miejsce modlitwy, aby wygłosić kazanie. Zobaczył jednak, że w środku jest pusto, i tylko jedna osoba – młody stajenny – siedzi w pierwszym rzędzie. Kaznodzieja wahał się przez chwilę, czy głosić kazanie, czy też nie, aż wreszcie zwrócił się do chłopca:
    „Jesteś tu jedyną osobą. Jak ci się wydaje, powinienem przemówić czy nie?”
    „Jestem tylko prostym człowiekiem i nie znam się na tych rzeczach,” – odpowiedział stajenny – „ale gdybym przyszedł do stajni i zobaczył, że wszystkie konie uciekły, a pozostał tylko jeden, to przecież nakarmiłbym tego jednego”.
    Duchowny wziął sobie do serca tę odpowiedź i rozpoczął kazanie. Przemawiał w uniesieniu ponad dwie godziny, aż wreszcie zapragnął uzyskać od audytorium potwierdzenie tego, jak wspaniałe wygłosił kazanie.
    „Jak ci się podobało?” – zapytał stajennego.
    „Jak już powiedziałem, jestem prostym człowiekiem i nie znam się zbyt dobrze na tych rzeczach” – odpowiedział chłopiec. – „Jednak gdybym przyszedł do stajni i zobaczył, że wszystkie konie uciekły oprócz jednego, to nakarmiłbym tego, który pozostał, ale nie dałbym mu całego zapasu paszy, jaki miałbym zgromadzony w stajni.”

Drogocenna perła, Zbiór przypowieści Środkowego Wschodu stosowanych w psychoterapii, wybór, opracowanie i przekład B. K. Peczko, Kraków 1993, s. 37.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Olsztyna polecisz do Burgas

/ Nasomatrix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Latem 2019 r. z portu lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uruchomione połączenie do Burgas. Loty będą realizowane przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter - podała samorządowa spółka Warmia i Mazury, zarządzająca lotniskiem w Szymanach.

W tegoroczne wakacje z mazurskiego lotniska można już było polecieć do Burgas liniami lotniczymi Small Planet i loty te cieszyły się bardzo dużą popularnością. Połączenia do Bułgarii miały być kontynuowane również w przyszłym roku - podała spółka Warmia i Mazury.

Jednak przewoźnik w październiku ogłosił upadłość i tym samym kwestia lotów czarterowych stanęła pod znakiem zapytania. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął współpracę z tour operatorem Neckermann Polska. W biurach podróży będzie możliwość kupienia zarówno wczasów w Bułgarii, jak i indywidualnych biletów lotniczych na to połączenie. Loty realizowane będą w okresie od 9 czerwca do 15 września 2019 r. przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu w niedzielę.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali niedawno, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę. Do siatki połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 r. wracają także połączenia ze Lwowem. Zostaną one zawieszone po 15 stycznia 2019 r., by powrócić także w kwietniu. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 r.

Jak podała spółka Warmia i Mazury, dużym zainteresowaniem pasażerów cieszy się niezmiennie połączenie z Londynem realizowane przez dwóch przewoźników niskokosztowych- Ryanair oraz Wizz Air. Bardzo dobre wyniki osiąga również nowy kierunek w siatce połączeń mazurskiego lotniska - uruchomiona przez Wizz Air w maju tego roku trasa do Dortmundu.

W ubiegłym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dopłacił do działalności operacyjnej lotniska 11 mln zł. Samorząd szacuje, że w tym roku będzie to podobna kwota. W 2024 r. według planów lotnisko ma obsłużyć 450 tys pasażerów. Wówczas także przyjmuje się, że przychody zbilansują się z wydatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl