Poznań na... skarpetkach

poznańskie koziołki / pixabay.com/BadziolTV

  

Era breloczków i długopisów z logo miasta już się skończyła – podkreślają specjaliści od promocji. Poznańskie symbole, jak koziołki i rogale świętomarcińskie można już nie tylko znaleźć na kultowych skarpetkach. Od soboty Poznań stał się także planszą do gry, w której można kupić np. ratusz.

Pierwsze skarpetki z poznańskimi koziołkami pojawiły się na początku roku. Od tego czasu dodano także wzory z ratuszem, a od tego tygodnia dostępny jest już najnowszy model – z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi.

- Trzeba pamiętać, że gadżety to tak naprawdę pewien nośnik informacji o mieście. Nośnik, który ma zapraszać, ma być może sprzedawać też jakieś informacje, ma promować atrakcje turystyczne, czy zwyczaje. Faktycznie obecnie same długopisy, czy breloczki trudno żeby w jakiś specjalny sposób informowały o tym, co ciekawego w Poznaniu można zobaczyć – podkreślił prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT) Jan Mazurczak.

Jak mówił, podstawowym zadaniem wszystkich pamiątek, czy gadżetów jest to, by obdarować nimi kogoś innego.

- Z jednej strony ważne jest, aby były one funkcjonalne i pożądane, żeby każdy nawet w Japonii, Nowej Zelandii, Kanadzie, czy Ameryce Południowej wiedział jak taki gadżet, czy pamiątkę wykorzystać - w tym kontekście skarpetki wydają się wręcz idealnie – powiedział Mazurczak.

Podkreślił, że pierwsza edycja skarpetek z poznańskimi koziołkami wyprzedawała się za każdym razem praktycznie w kilka dni. Zdjęcia ze skarpetkami w koziołki, czy ratusze, publikowali także w mediach społecznościowych miejscy urzędnicy, włącznie z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem.

- Obserwujemy różnego rodzaju rzeczy, które ludzie lubią kupować. Skarpetki od dobrych kilku lat zyskują nowy wymiar. Stały się takim elementem ubioru, dzięki któremu można się odróżnić od innych, szczególnie jeżeli chodzi o męską garderobę. Pamiętajmy też, że w swoich strojach lubimy podkreślać swoją indywidualność, ale też lubimy pokazywać skąd jesteśmy – powiedział Mazurczak.

W Poznaniu odbyła się dziś także premiera gry planszowej „Monopoly”. Na polach znalazły się symbole miasta jak Ratusz, Zamek Cesarski, Ostrów Tumski, Nowe Zoo, czy Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Mazurczak podkreślił, że „gra planszowa także jest świetnym pomysłem w promocji miasta, ponieważ możemy ją zawieść wszędzie, obdarować każdego i każdy chętnie zagra przynajmniej jedną partyjkę. A już ta jedna partia pozwoli na poznanie i nauczenie się tego, co w Poznaniu warto zobaczyć i odwiedzić”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zakończono konserwację odzieży ofiar Auschwitz

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/AuschwitzMuseum

  

Specjaliści z krakowskiej i warszawskiej ASP zakończyli konserwację zachowawczą 21 sztuk tekstyliów, w tym 19 ubranek dziecięcych, które należały do ofiar niemieckiego obozu Auschwitz – dowiedziała się w piątek PAP w Muzeum Auschwitz.

Wśród tekstyliów są m.in. dziecięce bluzeczki, sukienki, fartuszki i spodenki, a także wykonana z materiałów tekstylnych choinka oraz elementy figurki z szopki bożonarodzeniowej, która przedstawia diabła.

Tekstylia zostały poddane konserwacji zachowawczej. Oznacza to, że nie była naruszona ich oryginalna substancja. Celem działań nie było bowiem przywrócenie tekstyliom ich pierwotnej formy i funkcji, gdyż ich stan zachowania jest świadectwem historii KL Auschwitz. Konserwatorzy usuwali natomiast naprawy dokonane po 1945 r.

Konserwacja, która trwała kilka miesięcy, kosztowała niespełna 100 tys. zł.

Obiekty były w złym stanie, na co złożyły się m.in. zniszczenia powstałe w trakcie użytkowania. Część z nich mogła powstać jeszcze przed przywiezieniem do obozu. Pracownicy Muzeum nie wykluczają jednak, że największe uszkodzenia mechaniczne są wynikiem tragicznych wydarzeń w Auschwitz.

Niekorzystny wpływ na tekstylia miały też procesy wynikające z naturalnego starzenia, prób napraw, czy warunków przechowywania. Przez wiele lat były one umieszczone w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, w których następowały wahania temperatury i wilgotności. Część obiektów eksponowano też na wystawach czasowych.

Obecnie zakończona konserwacja to kontynuacja działań, które Muzeum podjęło w ub.r. Wówczas specjaliści zajęli się 38 sztukami ubranek dziecięcych.

W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl