Minister o proteście pielęgniarek

Łukasz Szumowski / twitter.com/MinZdrowia

  

Zrobiłem dla pielęgniarek tyle, ile żaden mój poprzednik – powiedział dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wczoraj odbyły się rozmowy, w których brały udział pielęgniarki prowadzące protest w Przemyślu. W spotkaniu wzięli też udział marszałek województwa podkarpackiego oraz dyrektor przemyskiej placówki.

Szumowski był pytany o czwartkowe rozmowy z pielęgniarkami w poranku Polsat News. Zapewnił, że aby spotkać się z ministrem zdrowia wcale nie trzeba protestować. - Regularnie spotykam się z pielęgniarkami, ratownikami – zaznaczył. Zaprzeczył też, by personel medyczny na niego narzekał.

- Rozmawiałem z pielęgniarkami przez kilka godzin i nie narzekały – odniósł się do spotkania z pielęgniarkami z Przemyśla.

Minister zdrowia uważa, że protest głodowy i absencyjny pielęgniarek, który od 3 września trwa w szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, to jest "konflikt lokalny, w jednym szpitalu", a jego działania doprowadziły do rozwiązania "problemu ogólnopolskiego".

Podpisałem porozumienie ze związkiem ogólnopolskim. Ten rząd zrobił dla pielęgniarek naprawdę tyle, ile żaden. Aż mnie śmieszy, że pan Arłukowicz maszeruje na czele pielęgniarek na Miodową (siedziba MZ). Jak tam urzędował cztery lata, ile dał na podwyżki? Zero

- stwierdził.

Szumowski zaznaczył, że rząd przeznacza na podwyżki dla pielęgniarek "kilka miliardów złotych rokrocznie", a obecna propozycja to "1100 złotych do podstawy wynagrodzenia".

CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy z pielęgniarkami z Przemyśla - na dzisiaj zakończone. "Na stole są konkretne propozycje"

W czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie ministra z pielęgniarkami z Przemyśla oraz dyrektorem szpitala i marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem.

Protestujące żądają 1,2 tys. zł podwyżki. Zarząd województwa proponował, by w tym roku pielęgniarki otrzymały bezwarunkowo 400 zł podwyżki, w przyszłym kolejne 200 zł bezwarunkowo w sierpniu oraz warunkowe 200 zł w kwietniu, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa szpitala oraz następne 250 zł w 2020 roku, także warunkowo.

Szumowski ocenił, że między stronami doszło do dialogu i wyraził nadzieję, że rozmowy będą kontynuowane.

Panie muszą te propozycje przeanalizować. Wymaga to konsultacji z prawnikami oraz środowiskiem (pielęgniarskim ). Pan marszałek i pan dyrektor muszą również przeprowadzić analizy finansowe i prawne

– wyjaśniał wczoraj minister zdrowia i zapowiedział, że w piątek wczesnym popołudniem rozmowy będą kontynuowane.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kierowca z Turcji zapłaci karę... 80 tys. zł

/ pixabay.com; Tama66

  

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w Chyżnem zatrzymali tureckiego kierowcy. Kontrola wykazała aż 36 naruszeń norm czasu pracy. Suma kar to ponad 80 tysięcy złotych.

 

"Turecki przewoźnik przewoził rzeczy na trasie Turcja – Polska. Pojazd skontrolowali inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Nowego Targu. Liczba ujawnionych naruszeń norm czasu pracy jest bardzo duża. Kierowca dwukrotnie skrócił wymagany odpoczynek tygodniowy - o ponad 28 i o blisko 22 godziny"

- czytamy w komunikacie ITD.

Kierowca naruszył normy wymaganego odpoczynku dziennego, skracając go m.in. o prawie 10 godzin. Turek parokrotnie przekroczył również dzienny czas prowadzenia pojazdu o niemal 33 godziny.

Jak podaje GITD, inspektorzy odnotowali aż 36 naruszeń norm czasu pracy, a suma kar za wszystkie naruszenia przekroczyła 80 tys. zł.

"Ustawa wprowadza jednak ograniczenia. W tym przypadka kara dla przewoźnika nie może być wyższa niż 12 tysięcy złotych"

Mężczyzna został ukarany mandatami na 2 tys. zł. Musiał również odstawić auto na parking strzeżony i odebrać regulaminowy 45-godzinny odpoczynek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezależna.pl/PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl