Metropolitan Opera w Polsce. ZOBACZ, gdzie można ją spotkać!

Metropolitan Opera / fot. nazywowkinach.pl/mat.pras.

  

Już od kilku lat Metropolitan Opera gości w coraz większej liczbie polskich miast. Już w najbliższą sobotę 6 października wystartuje kolejny sezon The Met: Live in HD. Tym razem z wyraźnym polskim akcentem.

Od lat Metropolitan Opera, jeden z najlepszych teatrów operowych świata, realizuje projekt transmisji na żywo. Nadawane z Nowego Jorku przedstawienia przyciągają coraz większą widownię nad Wisłą, którą niewątpliwie MetOpera kusi udziałem znakomitych polskich solistów: Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak oraz Adrianny Pieczonki.

Polski wątek

Choć w tym roku Metropolitan Opera swój sezon inauguruje 6 października „Aidą” Verdiego, polska widownia z niecierpliwością wyczekuje trzech innych przedstawień z udziałem rodzimych śpiewaków: „Adriany Lecouvreur”, „Carmen” oraz „Dialogów karmelitanek”. Poza nimi Met Opera wystawi w tym sezonie m. in. klasyk „La Traviata” z Dianą Damrau i Juanem Diego Floresem oraz „Walkirię” Wagnera.

Kiepura z Czechowic-Dziedzic

Osobiście najniecierpliwiej czekam na „Adriannę Lecouvreur” z dwóch powodów. Po pierwsze jest to rzadko grana opera, przez co stanowi premierę sezonu. Po drugie: Piotr Beczała. Wybitny polski tenor, zwany „Drugim Kiepurą”. Prywatnie zaś mój „sąsiad” – wychowywaliśmy się w tej samej dzielnicy naszego rodzinnego miasta, Czechowic-Dziedzic. Jednak to nie względy towarzyskie sprawiają, że jestem wierną fanką Beczały. Jego hipnotyczny głos i wyczucie sceniczne pozwalają zapomnieć, że siedzi się w sali kinowej. W tym przedstawieniu zagra syna polskiego władcy, Maurycego Saskiego. Towarzyszyć mu będzie przepiękna Anna Netrebko. Co ciekawe, jego kariera zaczęła się szczęśliwym zrządzeniem losu. W ostatniej chwili wystąpił w zastępstwie, gdyż głównego solistę dopadła choroba. Renée Fleming wywieszczyła wówczas: „The star was born”! Nie myliła się.

Nieśmiertelna Carmen

Po fiasku nowej inscenizacji „Carmen” w Teatrze Wielkim: Operze Narodowej polska publiczność podwójnie czeka na transmisję tejże opery. Po pierwsze, aby zmyć z siebie fatalne wrażenie, jakie pozostawił na swoich widzach Andrzej Chyra swoją nietrafioną wizją „Carmen”. Po drugie, aby usłyszeć przecudowną Aleksandrę Kurzak! Polska sopranistka zaśpiewa partię Micaeli. Partnerował jej będzie Roberto Alagna, prywatnie jej mąż. Na „Carmen” warto wybrać się niezależnie od wszystkiego, ale mając perspektywę usłyszenia Kurzak i Alagny, grzechem będzie nie skorzystać. Ich głosy cudownie się dodają, współbrzmiąc hipnotycznie.

Współczesność w dobrej odsłonie

Ostatnim przedstawieniem, w którym zaznaczy się polski udział, będą „Dialogi karmelitanek”. Tutaj usłyszymy Adriannę Pieczonkę w roli Nowej Przeoryszy. Ta opera jest stosunkowo młodą: powstała w 1948 r. Jednakże nie należy się jej obawiać. W przeciwieństwie do niewypału z zeszłego sezonu – „Anioła zagłady” – mamy do czynienia z operą o subtelnej muzyce. Kontrastuje ona z librettem, które opowiada historię skazanych na śmierć podczas Rewolucji Francuskiej sióstr karmelitanek. Całość jest alegorią do okropieństw II wojny, która skończyła się dopiero kilka lat wcześniej.

Nie taka opera straszna, jak ją malują

Metropolitan Opera to najwyższy poziom przedstawień operowych na świecie. Marzenie każdego śpiewaka, aby stanąć na jej deskach. Pragnienie każdego operomana, aby zasiąść na jego widowni. Dziś każdy z nas może obejrzeć transmisje z tego wyjątkowego teatru w jakości HD. A warto: dla muzyki, śpiewu i oszałamiających scenografii.

POZNAJ HARMONOGRAM THE MET: LIVE IN HD

Aïda - 6.10.2018 18:55

Samson i Dalila - 20.10.2018 18:55

Dziewczyna z Dzikiego Zachodu - 27.10.2018 18:55

Marnie - 10.11.2018 18:55

La Traviata - 15.12.2018 18:55

Adriana Lecouvreur- 12.1.2019 18:55

Carmen - 2.2.2019 18:55

Córka pułku - 2.3.2019 18:55

Walkiria - 30.3.2019 17:00

Dialogi karmelitanek - 11.5.2019 18:00

Listę kin mogą Państwo znaleźć na stronie: www.nazywowkinach.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

12 listopada wolny od pracy

/ DavidRockDesign

  

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Projekt ustawy został złożony do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z nim 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

"W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni"

– czytamy w projekcie.

Autorzy projektu przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl