Metropolitan Opera w Polsce. ZOBACZ, gdzie można ją spotkać!

Metropolitan Opera / fot. nazywowkinach.pl/mat.pras.

  

Już od kilku lat Metropolitan Opera gości w coraz większej liczbie polskich miast. Już w najbliższą sobotę 6 października wystartuje kolejny sezon The Met: Live in HD. Tym razem z wyraźnym polskim akcentem.

Od lat Metropolitan Opera, jeden z najlepszych teatrów operowych świata, realizuje projekt transmisji na żywo. Nadawane z Nowego Jorku przedstawienia przyciągają coraz większą widownię nad Wisłą, którą niewątpliwie MetOpera kusi udziałem znakomitych polskich solistów: Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak oraz Adrianny Pieczonki.

Polski wątek

Choć w tym roku Metropolitan Opera swój sezon inauguruje 6 października „Aidą” Verdiego, polska widownia z niecierpliwością wyczekuje trzech innych przedstawień z udziałem rodzimych śpiewaków: „Adriany Lecouvreur”, „Carmen” oraz „Dialogów karmelitanek”. Poza nimi Met Opera wystawi w tym sezonie m. in. klasyk „La Traviata” z Dianą Damrau i Juanem Diego Floresem oraz „Walkirię” Wagnera.

Kiepura z Czechowic-Dziedzic

Osobiście najniecierpliwiej czekam na „Adriannę Lecouvreur” z dwóch powodów. Po pierwsze jest to rzadko grana opera, przez co stanowi premierę sezonu. Po drugie: Piotr Beczała. Wybitny polski tenor, zwany „Drugim Kiepurą”. Prywatnie zaś mój „sąsiad” – wychowywaliśmy się w tej samej dzielnicy naszego rodzinnego miasta, Czechowic-Dziedzic. Jednak to nie względy towarzyskie sprawiają, że jestem wierną fanką Beczały. Jego hipnotyczny głos i wyczucie sceniczne pozwalają zapomnieć, że siedzi się w sali kinowej. W tym przedstawieniu zagra syna polskiego władcy, Maurycego Saskiego. Towarzyszyć mu będzie przepiękna Anna Netrebko. Co ciekawe, jego kariera zaczęła się szczęśliwym zrządzeniem losu. W ostatniej chwili wystąpił w zastępstwie, gdyż głównego solistę dopadła choroba. Renée Fleming wywieszczyła wówczas: „The star was born”! Nie myliła się.

Nieśmiertelna Carmen

Po fiasku nowej inscenizacji „Carmen” w Teatrze Wielkim: Operze Narodowej polska publiczność podwójnie czeka na transmisję tejże opery. Po pierwsze, aby zmyć z siebie fatalne wrażenie, jakie pozostawił na swoich widzach Andrzej Chyra swoją nietrafioną wizją „Carmen”. Po drugie, aby usłyszeć przecudowną Aleksandrę Kurzak! Polska sopranistka zaśpiewa partię Micaeli. Partnerował jej będzie Roberto Alagna, prywatnie jej mąż. Na „Carmen” warto wybrać się niezależnie od wszystkiego, ale mając perspektywę usłyszenia Kurzak i Alagny, grzechem będzie nie skorzystać. Ich głosy cudownie się dodają, współbrzmiąc hipnotycznie.

Współczesność w dobrej odsłonie

Ostatnim przedstawieniem, w którym zaznaczy się polski udział, będą „Dialogi karmelitanek”. Tutaj usłyszymy Adriannę Pieczonkę w roli Nowej Przeoryszy. Ta opera jest stosunkowo młodą: powstała w 1948 r. Jednakże nie należy się jej obawiać. W przeciwieństwie do niewypału z zeszłego sezonu – „Anioła zagłady” – mamy do czynienia z operą o subtelnej muzyce. Kontrastuje ona z librettem, które opowiada historię skazanych na śmierć podczas Rewolucji Francuskiej sióstr karmelitanek. Całość jest alegorią do okropieństw II wojny, która skończyła się dopiero kilka lat wcześniej.

Nie taka opera straszna, jak ją malują

Metropolitan Opera to najwyższy poziom przedstawień operowych na świecie. Marzenie każdego śpiewaka, aby stanąć na jej deskach. Pragnienie każdego operomana, aby zasiąść na jego widowni. Dziś każdy z nas może obejrzeć transmisje z tego wyjątkowego teatru w jakości HD. A warto: dla muzyki, śpiewu i oszałamiających scenografii.

POZNAJ HARMONOGRAM THE MET: LIVE IN HD

Aïda - 6.10.2018 18:55

Samson i Dalila - 20.10.2018 18:55

Dziewczyna z Dzikiego Zachodu - 27.10.2018 18:55

Marnie - 10.11.2018 18:55

La Traviata - 15.12.2018 18:55

Adriana Lecouvreur- 12.1.2019 18:55

Carmen - 2.2.2019 18:55

Córka pułku - 2.3.2019 18:55

Walkiria - 30.3.2019 17:00

Dialogi karmelitanek - 11.5.2019 18:00

Listę kin mogą Państwo znaleźć na stronie: www.nazywowkinach.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Olsztyna polecisz do Burgas

/ Nasomatrix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Latem 2019 r. z portu lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uruchomione połączenie do Burgas. Loty będą realizowane przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter - podała samorządowa spółka Warmia i Mazury, zarządzająca lotniskiem w Szymanach.

W tegoroczne wakacje z mazurskiego lotniska można już było polecieć do Burgas liniami lotniczymi Small Planet i loty te cieszyły się bardzo dużą popularnością. Połączenia do Bułgarii miały być kontynuowane również w przyszłym roku - podała spółka Warmia i Mazury.

Jednak przewoźnik w październiku ogłosił upadłość i tym samym kwestia lotów czarterowych stanęła pod znakiem zapytania. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął współpracę z tour operatorem Neckermann Polska. W biurach podróży będzie możliwość kupienia zarówno wczasów w Bułgarii, jak i indywidualnych biletów lotniczych na to połączenie. Loty realizowane będą w okresie od 9 czerwca do 15 września 2019 r. przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu w niedzielę.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali niedawno, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę. Do siatki połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 r. wracają także połączenia ze Lwowem. Zostaną one zawieszone po 15 stycznia 2019 r., by powrócić także w kwietniu. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 r.

Jak podała spółka Warmia i Mazury, dużym zainteresowaniem pasażerów cieszy się niezmiennie połączenie z Londynem realizowane przez dwóch przewoźników niskokosztowych- Ryanair oraz Wizz Air. Bardzo dobre wyniki osiąga również nowy kierunek w siatce połączeń mazurskiego lotniska - uruchomiona przez Wizz Air w maju tego roku trasa do Dortmundu.

W ubiegłym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dopłacił do działalności operacyjnej lotniska 11 mln zł. Samorząd szacuje, że w tym roku będzie to podobna kwota. W 2024 r. według planów lotnisko ma obsłużyć 450 tys pasażerów. Wówczas także przyjmuje się, że przychody zbilansują się z wydatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl