Uwaga na ukryty cukier

/ ponce_photography

  

O tym, że nadmiar cukru jest szkodliwy, wiedzą już nawet kilkuletnie dzieci. Nie jest jednak łatwo go racjonalnie używać, skoro wykorzystywany jest do produkcji niemal wszystkich produktów. Dzisiaj cukier pod różnymi postaciami kryje się nie tylko w słodyczach, ale również w wędlinach, majonezach, jogurtach…

Historycznie rzecz ujmując, dostęp do żywności w nadmiarze występuje od bardzo niedawna. Dopiero w 1979 roku po raz pierwszy udało się wyprodukować na tyle tani cukier, że stał się dostępny dla wszystkich. Od tego momentu obserwujemy galopującą epidemię otyłości. Na początku XX wieku Europejczyk spożywał rocznie około 5 kg cukru, a dzisiaj średnio jemy go aż 39 kg! 

Kolejnym przełomem było wytworzenie syropu glukozowo-fruktozowego, a dokładnie rozpoczęcie jego masowej produkcji w połowie lat 70. Szczególnie przypadł do gustu Amerykanom. Po wprowadzeniu go do obiegu nadwaga i otyłość zaczęły się rozprzestrzeniać lawinowo. Pozyskiwany z genetycznie modyfikowanej kukurydzy, składa się z kombinacji dwóch cukrów prostych: 55% to fruktoza, a 41% stanowi glukoza (pozostałe 4% to inne cukry).

Po wejściu syropu fruktozowo-glukozowego na rynek masowy zaczął się on pojawiać niemalże wszędzie. O ile w słodyczach jego obecność jest logiczna, o tyle w produktach takich jak wędliny, konserwy mięsne i rybne, dania gotowe, sosy, ketchup, musztardy, majonezy, pieczywo, płatki śniadaniowe… jest dodatkiem mniej oczywistym. Lista miejsc występowania cukru jest długa i z biegiem lat staje się coraz dłuższa...

Walka z tym procederem jest bardzo trudna. Z powodu akcji medialnej niektórzy producenci wycofali się wprawdzie z dodawania czystego syropu fruktozowo-glukozowego, ale tylko pozornie. Znaleziono bowiem dla niego inne nazwy lub zastąpiono go innymi cukrami. Czytając etykietę, możemy ulec sugestii, że produkt nie zawiera dużej ilości cukru, ponieważ cukry proste dodane są na przykład w trzech różnych postaciach i pod różnymi nazwami. Wtedy informacja pojawia się gdzieś na końcu spisu i aby ją dobrze odczytać, trzeba często wykazać się znajomością specjalistycznego nazewnictwa. 

Dlaczego syrop fruktozowo-glukozowy okazał się tak niebezpieczny dla zdrowia? 

Odpowiedzialna okazała się fruktoza, cukier prosty występujący głównie w owocach. Producenci żywności polubili fruktozę, ponieważ jest kilkakrotnie słodsza od glukozy. Ponadto sprytnie zaburza działanie leptyny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie sytości. Spożywając wyekstrahowaną fruktozę stajemy się jeszcze bardziej głodni. Pobudza to do sięgania po więcej. Fruktoza zawarta w owocach nie jest z pewnością tak groźna jak jej wyizolowana postać. Niemniej, jeśli jemy dużo owoców, często zamiast uczucia sytości pojawia się chęć sięgnięcia po kolejną porcję.

Fruktoza omija szlak insulinowy.

Insulina pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiada za metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Zadaniem insuliny jest dostarczenie cząsteczek glukozy do pracujących narządów i tkanek takich jak mięśnie, wątroba czy mózg. 
W wypadku kiedy fruktoza omija szlak insulinowy, trafia bezpośrednio do wątroby. Jeżeli organizm wcześniej nie pościł i jest zaopatrzony w zapasy energetyczne, fruktoza zostaje zamieniona na kwasy tłuszczowe. Zaczyna się proces stłuszczenia narządów wewnętrznych. Bardzo niebezpieczny stan z punktu widzenia medycznego, leżący u podłoża chorób metabolicznych. Ma bezpośredni wpływ na rozwój insulinooporności oraz działa negatywnie na trzustkę. 

Jeżeli u szczurów laboratoryjnych chce się wywołać cukrzycę typu 2, przez cztery tygodnie zwierzętom podaje się czystą fruktozę… 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z Olsztyna polecisz do Burgas

/ Nasomatrix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Latem 2019 r. z portu lotniczego Olsztyn-Mazury zostanie uruchomione połączenie do Burgas. Loty będą realizowane przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter - podała samorządowa spółka Warmia i Mazury, zarządzająca lotniskiem w Szymanach.

W tegoroczne wakacje z mazurskiego lotniska można już było polecieć do Burgas liniami lotniczymi Small Planet i loty te cieszyły się bardzo dużą popularnością. Połączenia do Bułgarii miały być kontynuowane również w przyszłym roku - podała spółka Warmia i Mazury.

Jednak przewoźnik w październiku ogłosił upadłość i tym samym kwestia lotów czarterowych stanęła pod znakiem zapytania. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął współpracę z tour operatorem Neckermann Polska. W biurach podróży będzie możliwość kupienia zarówno wczasów w Bułgarii, jak i indywidualnych biletów lotniczych na to połączenie. Loty realizowane będą w okresie od 9 czerwca do 15 września 2019 r. przez linie lotnicze Bulgarian Air Charter. Trasa obsługiwana będzie raz w tygodniu w niedzielę.

Przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT poinformowali niedawno, że z portu lotniczego Olsztyn- Mazury od kwietnia 2019 r. będzie można latać do Krakowa oraz do Lwowa. Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w czwartki i niedzielę. Do siatki połączeń portu lotniczego Olsztyn-Mazury w rozkładzie letnim 2019 r. wracają także połączenia ze Lwowem. Zostaną one zawieszone po 15 stycznia 2019 r., by powrócić także w kwietniu. Rejsy będą odbywać się od 27 kwietnia do 1 października 2019 r.

Jak podała spółka Warmia i Mazury, dużym zainteresowaniem pasażerów cieszy się niezmiennie połączenie z Londynem realizowane przez dwóch przewoźników niskokosztowych- Ryanair oraz Wizz Air. Bardzo dobre wyniki osiąga również nowy kierunek w siatce połączeń mazurskiego lotniska - uruchomiona przez Wizz Air w maju tego roku trasa do Dortmundu.

W ubiegłym roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dopłacił do działalności operacyjnej lotniska 11 mln zł. Samorząd szacuje, że w tym roku będzie to podobna kwota. W 2024 r. według planów lotnisko ma obsłużyć 450 tys pasażerów. Wówczas także przyjmuje się, że przychody zbilansują się z wydatkami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl