Wsparcie dla SOR-ów na Pomorzu

/ swk.med.pl

  

303 tys. zł z funduszy unijnych otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Koszalinie, a 132 tys. zł szpital w Gryficach na zakup specjalistycznego sprzętu do oddziałów ratunkowych. Stosowne umowy z beneficjentami podpisał w Koszalinie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dotacje przyznawane są szpitalom w całym kraju z unijnych funduszy programu "Infrastruktura i środowisko" w ramach rządowego projektu "Wspieramy szpitalne oddziały ratunkowe".

- To bardzo ważny program, dlatego że SOR-y to miejsca, do których pacjent trafia zazwyczaj w najtrudniejszych sytuacjach, gdzie liczy się szybkość, skuteczność działania i właśnie tak ministerstwo zdrowia, kierując środki z funduszy europejskich, postanowiło zainterweniować

 – poinformował dziś w siedzibie delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie wiceminister Cieszyński.

Dodał, że "rola ratownictwa jest ważna" i dobrze, że pieniądze trafiają także do szpitali powiatowych. Podkreślił, że listę beneficjentów sporządzono na podstawie analiz przeprowadzonych przez wojewodów.

Szpital w Koszalinie dzięki 303 tys. zł dotacji stanowiącej 85 proc. wartości projektu kupi za ponad 350 tys. zł specjalistyczny sprzęt do ratowania dzieci na oddziale ratunkowym. Szpital w Gryficach za ponad 150 tys. zł, przy dotacji wynoszącej 132 tys. zł.

Stosowne umowy na przekazanie dofinansowania wiceminister Cieszyński podpisał z zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Koszalinie Magdaleną Sikorą i dyrektorem szpitala w Gryficach Piotrem Sołtysińskim.

- Sprzęt musi być często odnawiany, więc każda taka pomoc w wyposażeniu SOR-u jest nie do przecenienia

 – mówiła Sikora, dodając, że przez SOR w Koszalinie rocznie przechodzi 40 tys. pacjentów. W Gryficach ta liczba jest o połowę mniejsza.

Oba szpitalne SOR-y zyskają m.in. pompy infuzyjne, po respiratorze, kardiomonitorze i defibrylatorze. Koszaliński kupi jeszcze USG. I będzie to najdroższe, bo warte 150 tys. zł, urządzenie w ramach tych zakupów.

W poniedziałek umowy na dofinansowanie SOR-ów minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał w Szczecinie z przedstawicielami szpitala klinicznego nr 1 PUM na blisko 350 tys. zł i szpitala "Zdroje" na 285 tys. zł. Dofinansowanie w wysokości 442 tys. zł otrzyma też sieć "Nowy Szpital" z centralą w Szczecinie, mająca placówki poza woj. zachodniopomorskim, m.in. w Olkuszu, Świeciu i Świebodzinie.

Dziś w Koszalinie wiceminister zdrowia dodał, że "zakup sprzętu ma szerszy kontekst, bo sprzęt to jedno, ale ważne, aby były środki na finansowanie zakupu świadczeń".

- Do woj. zachodniopomorskiego, w porównaniu z planami na 2015 r., w tym roku trafi o 700 mln zł więcej na zakup świadczeń. Z tego skorzystają m.in. te szpitale, z którymi dziś podpisujemy umowy. Szpital w Koszalinie otrzyma prawie 25 mln zł więcej, szpital w Gryficach ponad 10 mln zł więcej tego kontraktu (…)

 – dodał Cieszyński.

Podkreślił, że "te większe środki w ramach programu zwiększenia finansowania systemu ochrony zdrowia w ramach dochodzenia do 6 proc. PKB w roku 2024 trafiają też do personelu".

Wiceminister powiedział również, że w przyszłym tygodniu ministerstwo skieruje do uzgodnień projekt ustawy, w którego ramach "zostanie wprowadzony wymóg posiadania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej przez szpitale, które prowadzą SOR". Ten wymóg będzie dotyczył lokalizacji. Szpital nie będzie mógł odsyłać pacjentów z SOR-u do placówki, z którą podpisał umowę na świadczenie usług w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. A tak dzieje się z dorosłymi pacjentami choćby w Koszalinie. Szpital ma taką umowę z "Polikliniką" i placówką w Polanowie

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

12 listopada wolny od pracy

/ DavidRockDesign

  

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Projekt ustawy został złożony do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z nim 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

"W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni"

– czytamy w projekcie.

Autorzy projektu przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl