Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Część przetargów tylko dla MSP. Nowa ustawa ułatwi działalność polskim przedsiębiorcom

Ułatwienia dla biznesu, szczególnie dla małych i średnich firm, mają pomóc przedsiębiorcom w prowadzeniu ich firm i kontaktach z urzędami oraz przyspieszyć rozwój polskiej gospodarki.

fot.PAP

O zmianach, jakie wprowadziła Konstytucja Biznesu, przedsiębiorcy z całej Polski mogą dowiedzieć się podczas cyklu spotkań „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany”, organizowanych w całym kraju przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. W minionych dniach odbyły się one w Lublinie, Ostrołęce, Kłodzku, Siedlcach, Bytomiu, Warszawie, Mińsku Mazowieckim, Żywcu, Gliwicach, Łomży, Kutnie, Legnicy, Biłgoraju i Poznaniu. Podczas tego ostatniego minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, podkreśliła, że Konstytucja wprowadza nie tylko podstawowe zasady dotyczące działalności gospodarczej w Polsce jak klauzula pewności prawa, interpretowanie niepewności i wątpliwości na rzecz podatnika, ale także konkretne propozycje dla początkujących, czyli 6-miesięczny pas startowy, skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, działalność nierejestrowa i wiele innych mniejszych i większych ułatwień.

– Cieszymy się z trybu i sposobu, w jakim te rozwiązania wprowadzaliśmy. One były przygotowywane w pełni partnerskich relacjach ze stroną społeczną, z przedsiębiorcami, na wielu długich naradach, debatach i dyskusjach, więc mam poczucie, że są to ustawy przygotowane przez państwa – stwierdziła minister.

Obecnie prace w resorcie koncentrują się m.in. na nowych rozwiązaniach dotyczących kwestii tzw. zatorów płatniczych. Nowa ustawa skraca czas płatności do 30 dni, zaczynając od administracji, i wprowadza termin 60 dni przy transakcjach asymetrycznych – duży podmiot do małego podmiotu. Wprowadzony ma zostać również obowiązek ujawnienia praktyk płatniczych dla dużych płatników, którzy będą zobowiązani raportować do Ministerstwa Finansów, w jakim czasie spłacają swoje faktury; przy przekroczeniu ustanowionego czasu będą na nich nakładane kary administracyjne.

Minister Jadwiga Emilewicz tak w Poznaniu, jak i podczas innych spotkań omawiała też zmiany wprowadzane przez nowe prawo o zamówieniach publicznych. – W procesie zamówień publicznych w ub.r. w Polsce wypracowaliśmy 8 proc. PKB. To znaczy, że nasz wzrost gospodarczy, z którego się cieszymy, w znacznym stopniu jest wypracowany przez zamówienia publiczne. Przez 35 tys. podmiotów, które w Polsce wydają w ten sposób pieniądze – mówiła. – Na ogromną część przetargów wpływa jednak tylko jedna oferta. Przy tak dużym poziomie przedsiębiorczości w Polsce, przy tak dużym sektorze małych i średnich przedsiębiorców, oznacza to, że coś nie działa dobrze – zauważyła minister.

Zapewniła, że jest zdecydowana zagwarantować w ustawie pewną część zamówień, czy to branżowych, czy też do konkretnego poziomu kwotowego, tylko dla małych i średnich przedsiębiorców.

Zaproponowane w Konstytucji zmiany dobrze oceniają przedstawiciele biznesu, szczególnie projekt „3xP – prosty, przyjazny i przejrzysty system podatkowy” to dobry kierunek, by przedsiębiorcy pozbyli się poczucia stałego nadzoru. – Niedawno na potrzeby prowadzonej działalności kupiłem dużą ilość sprzętu specjalistycznego – środek trwały. Złożyłem wniosek o zwrot VAT. Moje wcześniejsze doświadczenia pokazują, że mogę się spodziewać kontroli ze strony US. Zobaczymy – stwierdził Andrzej, który w Siedlcach prowadzi małe przedsiębiorstwo produkcyjne. Z kolei przedsiębiorca z Ostrołęki podkreślił, że jeżeli się prowadzi działalność gospodarczą, to właśnie sprawy podatkowe są najważniejsze.

Przedsiębiorcy są też zadowoleni z możliwości bezpośredniego zapoznania się z tym, co ich czeka. Grzegorz Wakułowski, który na terenie Łomży prowadzi kancelarię adwokacką przyznał, że dla osób, które prowadzą firmę lub dopiero planują rozpocząć własną działalność gospodarczą, taka wiedza o zmianach w prawie jest niezwykle istotna, by móc planować działania. – Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy to na pewno dobry trop i dobry przekaz z ministerstwa do urzędników, którzy mogą czuć się zmobilizowani do tego, żeby przedsiębiorcę traktować nie z góry”, ale jako partnera – dodał.

 

Artykuł powstał przy współpracy z PARP.

 



Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo