Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Poznań Maraton - będzie rekord?

Ponad pięć tysięcy zawodników zgłosiło się do 19. edycji Poznań Maraton, który rozegrany zostanie 14 października. Organizatorzy liczą nie na rekord frekwencji, który padł w ubiegłym roku (6362 biegaczy na mecie), ale na rekord trasy.

pixabay.com/SAM7682

O dobre wyniki ma się postarać elita maratonu, w której nie brakuje znanych nazwisk. W stolicy Wielkopolski po raz kolejny wystartuje m.in. Kenijczyk Kyeva Cosmas, do którego należy rekord trasy (2:11.43), ustanowiony siedem lat temu.

- Cosmas później kilkakrotnie startował w naszej imprezie, ale nie udało mu się zbliżyć do tego wyniku. Z tego co wiemy, w tym roku jest w bardzo dobrej dyspozycji. Elitę poprowadzi pacemaker Szymon Kulka, który wygrał m.in. poznański półmaraton - wyjaśnił dyrektor zawodów Łukasz Miadziołko.

Jego zdaniem faworytką wśród pań będzie Białorusinka Anastazja Iwanowa, zwyciężczyni tegorocznego Orlen Warsaw Marathon i piąta zawodniczka ostatnich mistrzostw Europy. Jej rekord życiowy wynosi 2:27.24 - to rezultat dużo lepszy od rekordu trasy (2:31.55).

- Nie zabraknie też zawodniczek z Etiopii, Kenii, ale my liczymy na Polki - przede wszystkim Agnieszkę Gortel-Maciuk i Arletę Meloch, która 11 razy plasowała się na podium w Poznaniu - podkreślił.

Na najlepszych zawodników czekają nagrody pieniężne: 12 tysięcy złotych za zwycięstwo oraz dodatkowe 10 tysięcy za pobicie rekordu trasy.

Maraton w stolicy Wielkopolski otrzymał certyfikat Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych "IAAF Road Race Bronze Label". Aby otrzymać taki dokument trzeba poddać się weryfikacji, ale też co roku musi być on odnawiany.

- To jest potwierdzenie najwyższej jakości organizacyjnej i spełnienia wszystkich wymogów biegów ulicznych, jakie IAAF stawia organizatorom. Tylko kilka imprez w Polsce posiada taki certyfikat, który co roku trzeba odnawiać. Tak więc podczas najbliższej edycji będzie obecny delegat IAAF. By go uzyskać, trzeba spełnić wiele wymogów - najważniejsze to odpowiednia elita sportowa, w której muszą znaleźć się zawodnicy z minimum sześciu państw, którzy w ostatnich trzech latach osiągnęli odpowiednie wyniki. Do tego kwestie związane z zabezpieczeniem trasy, z zabezpieczeniem medycznym, antydopingiem, a także musi być przeprowadzona transmisja na żywo w internecie. IAAF natomiast nie stawia żadnych wymogów odnośnie frekwencji - wyjaśnił Miadziołko.

A ta prawdopodobnie będzie niższa niż przed rokiem - w tym samym czasie było zgłoszonych ok. siedem tysięcy biegaczy, teraz jest ich o blisko dwa tysiące mniej.

- Nas cieszy to, że nasz maraton staje się coraz bardziej międzynarodowy, bowiem mamy zgłoszonych uczestników z blisko 40 krajów, a rok temu było ich 26. Być może pomógł nam w tym wspomniany certyfikat, który daje uczestnikom gwarancję dobrej organizacji - zaznaczył dyrektor zawodów.

Tradycyjnie już nie zabraknie imprez towarzyszących. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie zlokalizowana jest meta biegu, odbędą się Targi Poznań Sport Expo. Uczestnicy zawodów będą mogli wziąć udział w prelekcjach na temat zdrowego trybu życia, diety oraz właściwego przygotowania się do maratonu.

Start do maratonu wyznaczono na godz. 9.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#rekord #bieganie #Poznań Maraton

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo