A miało być tak pięknie... IPN odkrywa karty z Archiwum Pełnego Pamięci

  

To historia dwójki młodych ludzi, których marzenia zrujnowały wojenne i powojenne wydarzenia... Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” zaprasza na niezwykłą opowieść o losie Ewy i Jerzego Stolarskich. My zapraszamy na transmisję z tego wydarzenia.

„A miało być tak pięknie…” to wzruszająca publikacja opowiadająca o niezwykłej historii Ewy i Jerzego Stolarskich – przedstawicieli pokolenia urodzonego w latach 20. w niepodległej Polsce, których plany na życie brutalnie zweryfikowała wojenna i powojenna rzeczywistość. To historia wielkiej odwagi, miłości i woli życia, ale również historia ogromnej tragedii. Losy Stolarskich jak w soczewce skupiają doświadczenia i przeżycia wielu polskich rodzin.

Instytut Pamięci Narodowej znów odkrywa dla nas kolejne karty z Archiwum Pełnego Pamięci. Książka „A miało być tak pięknie…” została przygotowana głównie na podstawie przyjętych do zasobu IPN unikalnych dokumentów i fotografii przechowywanych przez długie lata w domowym archiwum. Niewątpliwie skłania to do refleksji, ile jeszcze nieodkrytych kart historii kryją zapomniane szuflady w mieszkaniach milionów Polaków.

Transmisja z tego wydarzenia od godz. 13.00:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

12 listopada wolny od pracy

/ DavidRockDesign

  

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy.

Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu i posłowie przystąpili do drugiego czytania projektu.

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem ustawy posłowie przyjęli trzy poprawki złożone przez posła PiS Piotra Babinetza. Według jednej nich, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Dostępność miałyby zapewnić też apteki.

Projekt ustawy został złożony do Sejmu przez posłów PiS w poniedziałek. Zgodnie z nim 12 listopada 2018 r. ma być uroczystym świętem narodowym i dniem wolnym od pracy.

"W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni"

– czytamy w projekcie.

Autorzy projektu przypomnieli, że 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł uczynienia 12 listopada dniem wolnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl