Tauron informuje: Mieszkańcy Śląska bez prądu do jutra

  

Dopiero jutro uda się przywrócić dostawy prądu do wszystkich odbiorców w woj. śląskim. Bez energii elektrycznej jest około 2 tys. gospodarstw domowych w regionie – wynika z informacji przekazanych przez spółkę Tauron Dystrybucja.

Sytuację utrudnia wiatr, który nie przestaje silnie wiać. Śląscy strażacy interweniowali już ponad 700 razy.

W wyniku silnego wiatru i deszczu dziś rano bez dostaw energii elektrycznej było w regionie 23 tys. gospodarstw domowych. "Uszkodzenia są usuwane na bieżąco, jednak wiatr wciąż daje się we znaki – mamy nowe zgłoszenia, m.in. z okolic Częstochowy i Bielska-Białej. Dziś chcemy przywrócić działanie wszystkich linii średniego napięcia, jutro – niskiego" – powiedział Łukasz Zimnoch ze śląskich struktur spółki Tauron Dystrybucja.

"Mieliśmy 720 interwencji, wiatr nadal wieje i pojawiają się kolejne zgłoszenia, dotyczą praktycznie całego województwa"

– powiedział dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska mówiła wcześniej, że strażacy byli wzywani przede wszystkim do usunięcia drzew i konarów powalonych na drogi, linie energetyczne i samochody.

Spółka Tauron, która dostarcza prąd odbiorcom nie tylko w woj. śląskim, ale też w innych województwach południowej Polski, zarejestrowała od nocy z niedzieli na poniedziałek w tej części kraju ponad 5 tys. zgłoszeń dotyczących uszkodzeń linii niskiego napięcia. Awarie nadal usuwa ponad 900 energetyków.

Na terenie działania spółki zostało uszkodzonych 41 słupów energetycznych, setki przewodów, wyłączonych ponad 1700 stacji transformatorowych. W kulminacyjnym momencie bez zasilania było ponad 100 tys. klientów spółki. Dotychczas energetycy przywrócili prąd do ponad 95 tys. gospodarstw domowych.

Przedstawiciele Tauronu zapewniają, że zmobilizowali wszystkie siły do walki z żywiołem, zarówno brygady własne, jak i firm zewnętrznych. Do usuwania uszkodzeń skierowano około 480 pojazdów służących do odbudowy infrastruktury, w tym sprzęt specjalistyczny w postaci koparek, dźwigów i podnośników.

Utrzymujące się niekorzystne warunki atmosferyczne, opady deszczu i silny wiatr z miejscowymi bardzo mocnymi podmuchami utrudniają prace przy usuwaniu awarii. Energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych może potrwać do późnych godzin wieczornych, a uszkodzenia na niskim napięciu będą jeszcze usuwane we wtorek.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes PiS odwiedził grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

Jarosław Kaczyński / Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Jarosław Kaczyński odwiedził dziś wieczorem grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Prezes PiS przyjechał do Krakowa już po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego.

Towarzyszyli mu premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zjawili się również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, rzecznik rządu Joanna Kopcińska i szef gabinetu premiera Marek Suski. Na Wawel przyjechali także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Prezesowi Kaczyńskiemu towarzyszyli poza tym szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS), marszałek małopolski Witold Kozłowski oraz poseł Wiesław Janczyk (PiS). W krypcie św. Leonarda odprawiona została msza święta.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, razem z 94 innymi osobami. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl