Wyniki badań mózgu Piłsudskiego – unikatowa dokumentacja!

  

Unikatową, owianą nimbem tajemnicy, dokumentację z pośmiertnych badań mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego, zaprezentuje w piątek publicznie Książnica Cieszyńska, w której zbiorach to dzieło się znajduje.

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w warszawskim Belwederze. Jego ciało spoczęło w krypcie wawelskiej, a serce w Wilnie.

Mózg, zgodnie z wolą zmarłego, przeznaczony został do celów naukowych, co wiązać można z ówczesną popularnością badań neuroanatomicznych mających na celu odkrycie zależności pomiędzy wielkością i budową mózgów osób o wybitnych uzdolnieniach, a przejawami talentu.

– podała w komunikacie Książnica.

Preparat mózgu Marszałka został przekazany prof. Maksymilianowi Rosemu, najwybitniejszemu polskiemu neuroanatomowi, dyrektorowi Polskiego Instytutu Badań Mózgu w Wilnie.

Budowa mózgu odwzorowana została w formie czterech odlewów, wykorzystywanych następnie w prowadzonych w wileńskim Instytucie badaniach, a także udokumentowana na doskonałej jakości fotografiach. Badania nie zostały jednak doprowadzone do końca. Przerwał je wybuch wojny. W niewyjaśnionych okolicznościach zaginął preparat mózgu, wszystkie wykonane odlewy i klisze fotograficzne.

– napisano.

Efekty początkowego etapu badań zostały jednak udokumentowane w wydanej drukiem w 1938 r. publikacji „Mózg Józefa Piłsudskiego/Le cerveau de Joseph Piłsudski. Cz. 1”. Zawiera ona detaliczny opis mózgu wraz z dokumentacją fotograficzną.

Wydawnictwo miało unikatowy charakter. Przeznaczone było dla nielicznych wybranych osób i instytucji. Do dziś nie wiadomo, w ilu egzemplarzach zostało wydrukowane. Nakład z pewnością nie przekroczył jednak kilkudziesięciu sztuk. Obecnie znanych jest zaledwie kilkanaście egzemplarzy, z których jeden znajduje się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Policjanci pomogli spełnić marzenie młodego Dawida

Policja / krakow.policja.gov.pl

  

6 grudnia br. Oddział Prewencji Policji w Krakowie odwiedził dwunastoletni Dawid, którego życiowym marzeniem jest zostać w przyszłości policjantem. Niestety jego marzenie utrudnia ciężka choroba. W trakcie wizyty w OPP rozmawiał o służbie z pracującymi tam policjantami oraz zapoznał się ze sprzętem służbowym.

Dawid marzy o tym, by w przyszłości zostać policjantem. Od wielu lat interesuje się problematyką służby, czyta o policyjnym sprzęcie i ogląda większość seriali w tej tematyce. Marzenie Dawida niestety utrudnia ciężka choroba, jaką jest dziecięce porażenie mózgowe.

O pasji chłopca dowiedział się sierż. szt. Piotr Hryńczuk z Ogniwa do Spraw Nieletnich Komisariatu Policji VI w Krakowie. Przybliżył on Dawidowi meandry służby w policji i zainicjował spotkanie z funkcjonariuszami krakowskiego Oddziału Prewencji. Aby spotkanie doszło do skutku, mama Dawida złożyła oficjalną prośbę, na którą Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Krakowie odpowiedział pozytywnie.

Do spotkania doszło w ubiegły czwartek. Dawida wraz z mamą i babcią przywitał na terenie jednostki Dowódca OPP  mł. insp. Jarosław Nowak oraz Przewodniczący ZT NSZZP asp. szt. Artur Kochan. W trakcie wizyty chłopiec miał okazję zwiedzić jednostkę, porozmawiać z policjantami oraz zapoznać się ze sprzętem policyjnym, jaki funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji używają w codziennej służbie. Podczas zwiedzania nieocenionym przewodnikiem okazał się mł. asp. Bogusław Makula.

Niemałą niespodzianką było spotkanie z policyjnymi antyterrorystami, którzy akurat przebywali w tym czasie na terenie jednostki. Pod koniec wizyty Dawid zasiadł za biurkiem mł. insp. Jarosława Nowaka, dzięki czemu mógł się poczuć jak prawdziwy Dowódca OPP.

W trakcie wizyty Dawid otrzymał także prezent mikołajkowy od policjantów Oddziału Prewencji Policji w Krakowie. Mikołajkową paczkę otrzymała także mama Dawida. O jej zawartość zatroszczył się Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów woj. małopolskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl