Wyniki badań mózgu Piłsudskiego – unikatowa dokumentacja!

  

Unikatową, owianą nimbem tajemnicy, dokumentację z pośmiertnych badań mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego, zaprezentuje w piątek publicznie Książnica Cieszyńska, w której zbiorach to dzieło się znajduje.

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w warszawskim Belwederze. Jego ciało spoczęło w krypcie wawelskiej, a serce w Wilnie.

Mózg, zgodnie z wolą zmarłego, przeznaczony został do celów naukowych, co wiązać można z ówczesną popularnością badań neuroanatomicznych mających na celu odkrycie zależności pomiędzy wielkością i budową mózgów osób o wybitnych uzdolnieniach, a przejawami talentu.

– podała w komunikacie Książnica.

Preparat mózgu Marszałka został przekazany prof. Maksymilianowi Rosemu, najwybitniejszemu polskiemu neuroanatomowi, dyrektorowi Polskiego Instytutu Badań Mózgu w Wilnie.

Budowa mózgu odwzorowana została w formie czterech odlewów, wykorzystywanych następnie w prowadzonych w wileńskim Instytucie badaniach, a także udokumentowana na doskonałej jakości fotografiach. Badania nie zostały jednak doprowadzone do końca. Przerwał je wybuch wojny. W niewyjaśnionych okolicznościach zaginął preparat mózgu, wszystkie wykonane odlewy i klisze fotograficzne.

– napisano.

Efekty początkowego etapu badań zostały jednak udokumentowane w wydanej drukiem w 1938 r. publikacji „Mózg Józefa Piłsudskiego/Le cerveau de Joseph Piłsudski. Cz. 1”. Zawiera ona detaliczny opis mózgu wraz z dokumentacją fotograficzną.

Wydawnictwo miało unikatowy charakter. Przeznaczone było dla nielicznych wybranych osób i instytucji. Do dziś nie wiadomo, w ilu egzemplarzach zostało wydrukowane. Nakład z pewnością nie przekroczył jednak kilkudziesięciu sztuk. Obecnie znanych jest zaledwie kilkanaście egzemplarzy, z których jeden znajduje się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

W Lublinie wrze tuż przed wyborami. Prezydent Żuk zawiadamia prokuraturę ws. swojego rywala

Krzysztof Żuk / Ryszard Hołubowicz; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk złożył ostatecznie doniesienie do prokuratury w sprawie wypowiedzi posła PiS Sylwestra Tułajewa dotyczącej przyjmowania przez Żuka „islamskich imigrantów”, a także ws. billboardów, które - jego zdaniem - nawołują do nienawiści wobec migrantów.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Lublina zapowiadał wcześniej złożenie pozwu w trybie wyborczym przeciwko Sylwestrowi Tułajewowi, który jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy Lublina. Chodzi o wypowiedź Tułajewa, w której sugerował on, że Żuk chce przyjąć „islamskich imigrantów”.

- Do ciszy wyborczej nie jest możliwe osądzenie tej sprawy w trybie wyborczym – powiedział w piątek Żuk i oświadczył, że zdecydował się skierować sprawę do prokuratury.

Jak tłumaczył, pojawiły się nowe okoliczności – w Lublinie rozwieszone zostały billboardy nawołujące - zdaniem Żuka - do nienawiści wobec imigrantów.

- Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż sprawa wypowiedzi działacza PiS Sylwestra Tułajewa pozostaje w ścisłym związku z pojawieniem się w przestrzeni Lublina billboardów wpisujących się w ogólnopolską kampanię nienawiści PiS-u - powiedział Żuk.

Na billboardach o których mówi Żuk umieszczone jest zdjęcie grupy ciemnoskórych mężczyzn demolujących samochód. Pod fotografią jest napis „Oni mordują, gwałcą kobiety i dzieci”, a przez środek zdjęcia umieszczono napis „Krzysztof Żuk sprowadzi imigrantów”.

Zawiadomienie złożone przez Żuka w prokuraturze dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego - Prezydenta Miasta Lublin - przez Sylwestra Tułajewa oraz przestępstwa publicznego nawoływania do nienawiści poprzez prezentowanie bilbordów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl