O aktorce, która pierwsza zagrała Hamleta

/ fot. www.criticsatlarge.ca

  

Na Broadwayu 25 września odbędzie się premiera komedii pt. "Bernhardt / Hamlet", z udziałem brytyjskiej aktorki Janet McTeer. Sztuka Theresy Rebeck ukazuje paryskie występy Sarah Bernhardt w 1899 r., gdy jako pierwsza kobieta w historii zagrała postać Hamleta w tragedii Szekspira.

Informację o premierze spektaklu na Broadwayu podała w piątek agencja Reutera.

Życie francuskiej aktorki Sarah Bernhardt zjawi się na Broadwayu w nowej sztuce, która obrazuje nowoczesny zwrot w jej karierze jako kobiety, która przełamała reguły rządzące zdominowanym przez mężczyzn teatrem

- napisał Reuter.

Komedia pt. "Bernhardt / Hamlet", z udziałem brytyjskiej aktorki Janet McTeer, skupia się na przedstawieniu paryskich występów Bernhardt w 1899 r., gdy jako pierwsza kobieta w historii zagrała postać Hamleta w tragedii Szekspira.

Reuter przypomniał, że "ówcześnie 55-letnia Bernhardt, dziewiętnastowieczna gwiazda teatru, kierowała własnym zespołem teatralnym, sypiała w trumnie, a na dodatek hodowała lwa i aligatora".

Była niesamowicie odważna; po prostu czuła się niesamowitą osobą

- powiedziała odtwórczyni roli Bernhardt aktorka McTeer.

Reuter zwrócił uwagę, że autorka sztuki, amerykańska dramatopisarka Theresa Rebeck, posłużyła się postacią Bernhardt, by "przyjrzeć się problemom takim jak sława, miłość, starzenie się oraz miejsce kobiet w kulturze celebrytów i samym społeczeństwie". "Była kimś, kto wiedział, jak wstrząsnąć kulturą. Jednak był to niezwykle intelektualny, namiętny i feministyczny sposób wstrząsania kulturą - i to 120 lat temu" - podkreśliła Rebeck.

Interesowało mnie odkrywanie osoby, która była tak nieustraszona

 - dodała. 

Sarah Bernhardt zmarła w Paryżu w 1923 r. w wieku 78 lat. Premiera przedstawienia "Bernhardt / Hamlet" odbędzie się na Broadwayu 25 września br.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes PiS odwiedził grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu

Jarosław Kaczyński / Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Jarosław Kaczyński odwiedził dziś wieczorem grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Prezes PiS przyjechał do Krakowa już po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego.

Towarzyszyli mu premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zjawili się również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, rzecznik rządu Joanna Kopcińska i szef gabinetu premiera Marek Suski. Na Wawel przyjechali także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) oraz koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. Prezesowi Kaczyńskiemu towarzyszyli poza tym szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann (PiS), marszałek małopolski Witold Kozłowski oraz poseł Wiesław Janczyk (PiS). W krypcie św. Leonarda odprawiona została msza święta.

Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, razem z 94 innymi osobami. Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r.

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl