Orzeł w koronie niezgodny z białoruskim prawem

Tablica w Sołach, której usunięcia żądają władze obwodu na Białorusi

  

Smorgoński rejonowy komitet wykonawczy zażądał od wiernych parafii pw. Matki Bożej Różańczowej w Sołach na Smorgońszczyźnie usunięcia z ich parafialnego kościoła tablicy, upamiętniającej żołnierzy 9. Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej – poinformował na FB działacz ZPB Andrzej Poczobut. Według niego komitet parafialny nie jest skłonny do wykonania rozporządzenia władz.

Poczobut opublikował na FB fotografie pisma, skierowanego przez władze rejonowe do parafii w Sołach. Wynika z niego, że „specjaliści oddziału ds. pracy ideologicznej, kultury i młodzieży” rejonu smorgońskiego stwierdzili w kościele „naruszenie prawa”. Według nich naruszenie to stanowi tablica ku czci poległych akowców, która jakoby „pogarsza warunki percepcji historyczno-kulturalnych walorów” zabytkowej świątyni.

Dana tablica pamiątkowa została umieszczona w 1993 roku w środkowym pomieszczeniu świątyni blisko fresków, co narusza wizualny odbiór cech pamiątki architektury i wygląda nieodpowiednio.

– piszą „specjaliści”, dodając, że tablicy nie ma w oficjalnym spisie zabytkowych walorów obiektu. Ponadto ich zdaniem podobne upamiętnienie może znajdować się jedynie na grobie poległych żołnierzy, a takich pochówków w kościele nie stwierdzono. Kolejnym elementem, który przeszkadza „specjalistom” ze smorgońskiego rejonu jest „symbolika obcego państwa” umieszczona na tablicy, czyli orzeł w koronie, widniejący między „kotwicami” Polski Walczącej. To również ma być niezgodne z białoruskim prawem.

Swój opis rzekomych naruszeń władze smorgońskie kończą żądaniem demontażu tablicy i poinformowania o wykonaniu rozporządzenia do 20 września br, czyli do dnia wczorajszego. Według informacji, otrzymanych przez Poczobuta nieoficjalnie, komitet parafialny w Sołach wciąż nie wykonał rozporządzenia władz i nie ma zamiaru tego robić także w przyszłości.

Oceniając skandaliczne żądania smorgońskich „specjalistów” Andrzej Poczobut, będący członkiem działającego przy Związku Polaków na Białorusi Komitetu Ochrony Zabytków i Miejsc Pamięci Narodowej, dochodzi do wniosku, że sytuacja w Sołach jest sprawdzianem. Jeżeli bowiem uda się usunąć tablicę 9. Oszmiańskiej Brygady AK, to podobny los czeka dziesiątki innych upamiętnień żołnierzy Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego, które znajdują się w kościołach nie tylko na terenie Grodzieńszczyzny, ale także w innych regionach Białorusi.

Poczobut przypomina, że wcześniej władze usunęły wystawę zdjęć o generale Józefie Olszynie-Wilczyńskim z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza w Sopoćkiniach, w których na cmentarzu parafialnym znajduje się grób generała, rozstrzelanego przez czerwonoarmistów na oczach żony tuż po schwytaniu go, mimo tego, iż nie stawiał oporu.

Tablicę ku czci żołnierzy 9. Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej w kościele w Sołach ufundowały w 1993 roku polskie środowiska kombatanckie. Przez 25 lat upamiętnienie nie przeszkadzało służbom ideologicznym niezależnej Białorusi. Teraz sytuacja się zmieniła. Dlaczego? Poczobut przypomina, że

na Białorusi nadal obowiązują stalinowskie wyroki wydane na żołnierzy AK, oficjalnie są oni nadal uważani za bandytów, a szkolne podręczniki opowiadają o AK-owcach, mordujących cywili i palących wsie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Znadniemna.pl; facebook.com/andrzej.poczobut.9
Tagi

Wczytuję komentarze...

Konkretna zapowiedź ministra Sasina po konwencji PiS. Chodzi o zarobki Polaków

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- Nasze propozycje będą szły w stronę przyśpieszenia wzrostu poziomu życia Polaków, ich dochodów. W tej chwili finalizujemy prace już nad bardzo konkretnymi propozycjami rozwojowymi – powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Jacek Sasin.

W Szeligach pod Warszawą odbyła się konwencja Zjednoczonej Prawicy.

Przede wszystkim pokazujemy, że mimo tego, że rządzimy od trzech lat, w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że jesteśmy rządzeniem zmęczeni, albo że brakuje nam pomysłów na przyszłość

 – powiedział po zakończeniu konwencji Jacek Sasin.

Minister przypomniał, że PiS będzie chciało przedstawić nową propozycję dla Polaków.

Nową propozycję, której głównym przekazem jest wyraźniejszy niż dotychczas wzrost poziomu życia: szybsze gonienie tych społeczeństw zachodniej Europy, gdzie poziom życia, poziom dochodów obywateli jest dużo wyższy niż w Polsce. Dzisiaj to była taka zapowiedź przedstawienia już bardzo konkretnych propozycji programowych na najbliższe lata ze strony PiS

 – dodał.

Przypomniał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił na konwencji, że konkretne propozycje zostaną przedstawione w styczniu, lutym przyszłego roku.

[polecam:http://niezalezna.pl/250426-jaroslaw-kaczynski-nasza-partia-musi-sie-stac-do-konca-partia-marzen-polakow]

Dzisiaj możemy już powiedzieć, że wyznaczyliśmy pewne kierunki, w którą stronę te propozycje będą szły - w stronę przyśpieszenia wzrostu poziomu życia Polaków i przede wszystkim wzrostu dochodów, tego aby Polacy mieli w kieszeniach więcej pieniędzy. Chcemy te marzenia Polaków, żeby żyć tak jak, szczególnie w tym obszarze materialnym, jak mieszkańcy Francji, Niemiec, innych wysoko rozwiniętych krajów, chcemy te marzenia po prostu w najbliższym czasie spełniać

 – podkreślił minister.

Pytany, jak PiS i rząd będzie chciał osiągnąć ten cel, powtórzył, że na konkretne propozycje trzeba poczekać.

W tej chwili finalizujemy prace już nad bardzo konkretnymi propozycjami rozwojowymi, ale przecież jest tak, że już część tego typu działań podjęliśmy

 – powiedział.

[polecam:http://niezalezna.pl/250459-politolog-podsumowal-konwencje-zjednoczonej-prawicy-wskazal-na-trzy-wazne-filary]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl