Kompozytor strzelił focha na PiS. Reakcja polskiego ambasadora - bezcenna!

/ fot. YouTube

  

Zbigniew Preisner, ceniony zarówno w kraju, jak i na świecie twórca muzyki filmowej, zostanie uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie. Z tej okazji Instytut Polski w Tel Avivie postanowił sfinansować koncert na cześć kompozytora. Problem w tym, że twórca nie życzy sobie żadnych powiązań z Instytutem bo... jest obrażony na polską władzę!

"Tak długo, jak rządzi obecna partia, pan Preisner nie spotyka się z przedstawicielami obecnej władzy"

- napisała menedżerka Zbigniewa Preisnera w wiadomości do Marka Magierowskiego, ambasadora RP w Izraelu i władz Instytut Polskiego.

W reakcji na skandaliczną deklarację muzyka, Marek Magierowski zdecydował się zrezygnować z laudacji na cześć Preisnera, o którą wcześniej został poproszony przez organizatorów Festiwalu Filmowego w Hajfie:

Nie chciałbym, aby czuł Pan jakikolwiek dyskomfort, słuchając słów przedstawiciela Rzeczypospolitej

- uzasadnia swoją decyzję Magierowski. Całość oświadczenia można przeczytać tutaj:

 


SONDA
Wczytuję sondę...

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Budżet Bielska-Białej uchwalony

/ Marek Kocjan [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

  

Bielscy radni uchwalili we wtorek budżet na 2019 r. Dochody zaplanowano na 1,24 mld zł, a wydatki przekroczą 1,34 mld zł. Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń podkreślił, że blisko 30 proc. wydatków trafi na cele inwestycyjne.

W 25-osobowej radzie miejskiej za przyjęciem uchwały budżetowej opowiedział się 15 radnych z Platformy Obywatelskiej, stowarzyszenia Niezależni.BB oraz wybranych z listy komitetu związanego z byłym prezydentem Jackiem Krywultem. Wstrzymało się Prawo i Sprawiedliwość.

"Budżet ma charakter zdecydowanie proinwestycyjny. Wydatki majątkowe na przyszły rok - biorąc pod uwagę fundusze UE - zaplanowane zostały na 391 mln zł. To blisko 30 proc. wydatków ogółem. Kontynuowane będą rozpoczęte już inwestycje, a także zrealizowane nowe zadania"

– podał Ficoń.

W przyszłorocznym budżecie samorząd najwięcej przeznaczy na inwestycje w transport - 221,7 mln zł. Chodzi m.in. o rozbudowę ul. Cieszyńskiej, która z centrum miasta wiedzie do dziennicy Wapienica i dalej do drogi krajowej 52 w kierunku Cieszyna, ul. Krakowskiej, będącej drogą wylotową w stronę Krakowa, a także modernizację ul. Żywieckiej w kierunku Żywca.

Na inwestycje w ochronę zdrowia trafi 66,5 mln zł. Sztandarowym projektem będzie rozbudowa Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II. Wydatki inwestycyjne na oświatę wyniosą 31,1 mln zł, na gospodarkę mieszkaniową 23,9 mln zł, a na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska 17,9 mln zł.

W przyszłym roku ogółem samorząd najwięcej wyda na oświatę i wychowanie – 426 mln zł, drogi i komunikację - 289 mln zł, a także na pomoc społeczną i rodzinę – 211 mln zł. Jak co roku Bielsko-Biała zobowiązane jest do dokonania wpłaty do budżetu państwa, tzw. janosikowego. W 2019 r. będzie to 10,3 mln zł

Radni zabezpieczyli m.in. też 4,5 mln zł na realizację inwestycji w ramach tzw. budżetu obywatelskiego.

Ficoń dodał, że planowane w 2019 r. dochody w wysokości ponad 1,24 mld zł, są wyższe o 15,5 proc. od tegorocznych. "Jest to głównie efekt wyższych dochodów majątkowych. Decydujący wpływ ma tu wysokość środków z UE. Miasto w przyszłym roku planuje pozyskać 205 mln zł, czyli o 137 mln zł więcej niż w 2018 r." – wskazał.

Deficyt w przyszłorocznym budżecie zostanie pokryty z kredytu, który zaplanowano na 138,7 mln zł. Władze miasta podkreślają jednak, że to bezpieczna kwota. Bielsko-Biała jest jednym z najmniej zadłużonych miast w Polsce. "Wskaźnik planowanej łącznej kwoty spłaty zobowiązań liczony dla 2019 r. wynosi 3,96 proc. przy maksymalnym możliwym 10,09 proc." – wskazał Ficoń.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl