Państwo Islamskie bez pieniędzy

/ Alexas_Fotos

  

Państwo Islamskie (ISIS) ma obecnie mniejsze możliwości finansowania, m.in. dzięki współpracy międzynarodowej Grupy Roboczej, zajmującej się zwalczaniem finansowania tej organizacji terrorystycznej - mówili przedstawiciele Grupy po pierwszym dniu jej spotkania w Polsce.

W gmachu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju odbywa się spotkanie Grupy Roboczej ds. Zwalczania Mechanizmów Finansowania tzw. Państwa Islamskiego (Counter-ISIL Finance Group - CIFG).

Na konferencji prasowej po pierwszym dniu spotkania Marshall Billingslea, sekretarz stanu w Departamencie Skarbu USA, jeden z trzech współprzewodniczących Grupy podkreślał, że obecnie Państwo Islamskie, m.in. dzięki mechanizmom wypracowanym w ramach Grupy, ma mniejsze możliwości finansowania. Dotąd opierało się ono - jak dodał - m.in. na sprzedaży ropy i wymuszeniach, w tym porwaniach dla okupu.

Zaznaczył, że trudno w tej chwili dokładnie określić, w jakim stopniu dostęp ISIS do pieniędzy, w przeszłości szacowany na setki miliardów dolarów, uległ zmniejszeniu, ale na pewno to nastąpiło.

Przedstawiciel Polski, dyrektor Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów Maciej Kędzierski podkreślał, że w ramach Grupy Roboczej wszyscy rozumieją potrzebę wymiany informacji i współpracy ośrodków analitycznych.

Zaznaczył, że owocem współpracy m.in. w ramach Grupy było uchwalenie w Polsce ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która weszła w życie 13 lipca br. Wprowadziła ona szereg mechanizmów umożliwiających przeciwdziałanie finansowania m.in. ISIS.

Ustawa ta zakłada m.in., że tzw. instytucje obowiązane "identyfikują i oceniają ryzyko związane z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu", muszą też uwzględniać czynniki ryzyka dotyczące "klientów, państw lub obszarów geograficznych, produktów, usług, transakcji lub kanałów ich dostaw".

Mają ponadto stosować środki bezpieczeństwa finansowego m.in. w przypadku nawiązywania stosunków gospodarczych lub przeprowadzania transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej, "bez względu na to, czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane". W konkretnych przypadkach ustawa zakłada również, że instytucja płatnicza ma obowiązek informowania o transakcjach już od 1 tys. euro wzwyż.

Grupa Robocza ds. Zwalczania Mechanizmów Finansowania tzw. Państwa Islamskiego powstała w roku 2015 w Rzymie.

Tworzy ją 34 państw i pięć organizacji międzynarodowych. Współprzewodniczą przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

W czwartek i piątek w Warszawie odbywa się X spotkanie Grupy. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Za wasze we wrześniu złamane słowo walczyli polscy piloci”. Obejrzyj Kapelę z Placu Wolności! [FILM]

Wojciech Winiarski / fot. arch. Wojciecha Winiarskiego

  

„Pamiętasz Brytanio, pamiętasz Europo Dywizjon 303? Gdy wielką paradą pokój witano zabrakło ich!” – śpiewa mocno poznańska Kapela z Placu Wolności. Rafał Piechota, znany głównie jako lider kabaretu „Afera” i wybitny gitarzysta Wojciech Winiarski stworzyli zespół, który bez cenzury politycznej poprawności opowiada o polskiej historii. A także o historii Poznania, zupełnie odmiennej od jego współczesności. Obejrzyj poniżej ich twórczość i rozmowę z Wojtkiem Winiarskim w „Wywiadzie z chuliganem”.

„Za deszcz angielski i chłód Londynu walczyli polscy piloci. Za Archibaldów, Winstonów, Kevinów walczyli polscy piloci. Za uśmiech Mary, jeden dzień przy niej, walczyli polscy piloci. Za łyk herbaty o piątej godzinie walczyli polscy piloci. Pamiętaj Brytanio, pamiętaj Europo Dywizjon 303! To dzięki im – odważnym pilotom, masz dziś spokojne sny”.
– śpiewa w najbardziej chyba przejmującej z piosenek Kapela z Placu Wolności.

„To było tylko raz” – tak zatytułowany jest z kolei utwór o Powstaniu Wielkopolskim, czyli jedynym wygranym dużym polskim powstaniu. Skąd dziś kryzys poznańskości i podobne sytuacje w innych wielkich miastach?.

Kiedy wychodzimy w miasto, to elementów poznańskości jest w nim nie za wiele, nie są dominujące. Mamy Lecha Poznań, tak jak każde duże miasto na swój klub, z którym się utożsamia. Lech Poznań jest bardzo mocnym nośnikiem emocji, czasami nawet zbyt mocnym. Ale kibice mają to poczucie poznańskości, bo chociażby poprzez klub są z miastem bardzo mocno emocjonalnie związani. A my? Żyjemy sobie w tym mieście, ale co o nim, o jego historii wiemy?
- pyta Wojciech Winiarski.

Zarówno Winiarski, jak i Piechota przyznają, ich dzieci słuchają rapu, w którym mocno brzmią opowieści o polskiej historii i patriotyzmie.

Moi synowie słuchają rapu. Z racji pokoleniowych niekoniecznie chce się wniknąć w tę muzykę, ale doceniam to, że raperzy śpiewają naprawdę o czymś. Mają jakąś wizję, chcą coś konkretnego opowiedzieć. Czasami dzieje się to w mocnych słowach.
mówi Winiarski.
Obejrzyj twórczość „Kapeli z Placu Wolności” oraz zespołu Good Staff i rozmowę z Wojciechem Winiarskim w „Wywiadzie z chuliganem” poniżej:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Radio Poznań

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl