Czesi upamiętnili Polaków

Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia / Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1706506

  

W czeskich miastach odsłonięto tablice upamiętniające polskie ślady na ziemiach czeskich. W Ołomuńcu uhonorowano króla Jana III Sobieskiego, a w Telczy powstańców styczniowych.

W Ołomuńcu król Jan III Sobieski zatrzymał się na jedną noc w drodze na Wiedeń. Powstańcy styczniowi w Telczy spędzili kilka lat.

Tablice powstały staraniem polskiej fundacji, przy wsparciu polskiego ministerstwa kultury, a także współpracy czeskich władz państwowych i lokalnych.

Obecny na uroczystości w Ołomuńcu czeski minister kultury Antonin Staniek, który jest zarazem prezydentem miasta, powiedział m.in., że odwiedziny Ołomuńca przez polskiego króla to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Tu monarcha znalazł odpoczynek podczas marszu z odsieczą Wiedniowi.

Z Ołomuńca napisał do ukochanej Marysieńki, że obywatele miasta dali mu miejsce w pałacu Dietrichsteina, skąd był widok na zegar astronomiczny - orloj.

Dzisiaj pałac Dietrichsteina to kamienica, która znajduje się w rękach prywatnych. Na piętrze jest galeria sztuki, a na parterze jeden z sieciowych sklepów drogeryjnych. Zegar, który widział Jan III Sobieski i który, jak pisał do Marysieńki, nie pozwalał mu zasnąć, nie ma nic wspólnego z tym, który dziś widzą mieszkańcy Ołomuńca i turyści odwiedzając zabytkowe miasto. Król tak pisał o Ołomuńcu:

Miasto większe niżeli Opawa, ale lud nie tak polityczny: wszystko arcy drogo, a y przedawać nie chcieli”. Hałas czyniony przez mechanizm zegarowy dawał się we znaki, zwłaszcza „kiedy osobki przed wybijaniem kręciły się dokoła comme des marionettes” (jak marionetki).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pomnik smoleński będzie rozbudowany! Minister zdradza, co jeszcze pojawi się na pl. Piłsudskiego

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej 2010 r. / fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Przed 10 kwietnia przyszłego roku Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej powinien zostać rozbudowany - zapowiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Przy pomniku ma powstać "symboliczna ściana zieleni" z krzyżem, który w dniach tuż po katastrofie stał przed Pałacem Prezydenckim.

O planach poinformowano za pośrednictwem Facebooka na oficjalnej stronie Komitetu Społecznego Budowy Pomników: Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

W nagraniu wideo szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin oraz szef gabinetu premiera Marek Suski - obaj będący członkami komitetu - podziękowali wszystkim, którzy wspierali budowę pomników. [polecam:https://niezalezna.pl/245071-to-nasze-zwyciestwo-powiedzial-jaroslaw-kaczynski-i-podziekowal-wszystkim-ktorzy-pomagali]

- Chociaż jeszcze do całkowitego zakończenia budowy pomników zostało kilka elementów

- zaznaczył Suski.

- Zostało nam - i chcemy to zrealizować przed następnym 10 kwietnia - dokończenie prac związanych z Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, przede wszystkim zieleń, otoczenie pomnika, ale również ta symboliczna ściana z zieleni - która jest częścią projektu tego pomnika - z historycznym krzyżem, tym krzyżem, który towarzyszył Polakom pod Pałacem Prezydenckim w tragicznych dniach po tej wielkiej tragedii, jaką była katastrofa smoleńska

 - powiedział Sasin.

- Dlatego prosimy państwa jeszcze o ofiarność, o wpłaty na rzecz komitetu, ponieważ aby ten pomnik mógł w pełni być zrealizowany, potrzebne są dodatkowe środki, które właściwie w całości w tej chwili rozdysponowaliśmy już na te pomniki, które stanęły

 - dodał.

[polecam:http://niezalezna.pl/222192-osma-rocznica-katastrofy-smolenskiej-odslonieto-pomnik-oddano-hold-ofiarom-nasze-zdjecia]Znajdujący się na pl. Piłsudskiego Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku został odsłonięty 10 kwietnia br., w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. W listopadzie przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa przy pl. Piłsudskiego odsłonięto z kolei pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl