Czesi upamiętnili Polaków

Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia / Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1706506

  

W czeskich miastach odsłonięto tablice upamiętniające polskie ślady na ziemiach czeskich. W Ołomuńcu uhonorowano króla Jana III Sobieskiego, a w Telczy powstańców styczniowych.

W Ołomuńcu król Jan III Sobieski zatrzymał się na jedną noc w drodze na Wiedeń. Powstańcy styczniowi w Telczy spędzili kilka lat.

Tablice powstały staraniem polskiej fundacji, przy wsparciu polskiego ministerstwa kultury, a także współpracy czeskich władz państwowych i lokalnych.

Obecny na uroczystości w Ołomuńcu czeski minister kultury Antonin Staniek, który jest zarazem prezydentem miasta, powiedział m.in., że odwiedziny Ołomuńca przez polskiego króla to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Tu monarcha znalazł odpoczynek podczas marszu z odsieczą Wiedniowi.

Z Ołomuńca napisał do ukochanej Marysieńki, że obywatele miasta dali mu miejsce w pałacu Dietrichsteina, skąd był widok na zegar astronomiczny - orloj.

Dzisiaj pałac Dietrichsteina to kamienica, która znajduje się w rękach prywatnych. Na piętrze jest galeria sztuki, a na parterze jeden z sieciowych sklepów drogeryjnych. Zegar, który widział Jan III Sobieski i który, jak pisał do Marysieńki, nie pozwalał mu zasnąć, nie ma nic wspólnego z tym, który dziś widzą mieszkańcy Ołomuńca i turyści odwiedzając zabytkowe miasto. Król tak pisał o Ołomuńcu:

Miasto większe niżeli Opawa, ale lud nie tak polityczny: wszystko arcy drogo, a y przedawać nie chcieli”. Hałas czyniony przez mechanizm zegarowy dawał się we znaki, zwłaszcza „kiedy osobki przed wybijaniem kręciły się dokoła comme des marionettes” (jak marionetki).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Afera wyborcza w Olsztynie: z komisji wyborczej zginęło 399 kart do głosowania!

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

W obwodowej komisji wyborczej przy ul. Warszawskiej w Olsztynie zginęło 399 kart do głosowania. "Czy zostały one użyte w wyborach, okaże się po podliczeniu wyników we wszystkich obwodowych komisjach w mieście" - powiedział dyrektor delegatury KBW w Olsztynie Piotr Sarnacki.

Jak poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, obwodowa komisja wyborcza w Olsztynie, która pracowała w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy ul. Warszawskiej, stwierdziła brak 399 kart do głosowania. O sprawie jest już powiadomiona policja, która prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające oraz komisarz wyborczy. Karty były ostemplowane.

"Na razie trudno stwierdzić, czy karty, których nie ma, zostały użyte w głosowaniu. To się okaże, gdy wszystkie obwodowe komisje w Olsztynie podliczą wyniki. Wtedy będzie można stwierdzić, czy liczba kart wydanych do głosowania i kart wyjętych z urn jest taka sama, czy nie"

- wyjaśnił Sarnacki.

Sarnacki przyznał, że zakładane są dwa scenariusze zdarzenia: że ktoś karty wyniósł z lokalu i ich nie użył, jak i taki, że karty zostały wyniesione i użyte w wyborach. W przypadku tego drugiego scenariusza, prawdopodobnie dojdzie do protestu wyborczego i wówczas sąd zdecyduje, czy miało to wpływ na wynik wyborów, czy nie.

Sarnacki powiedział, że z dotychczasowych ustaleń wynika, iż około godz. 17 przewodnicząca komisji przy ul. Warszawskiej stwierdziła, że "kupka z kartami do głosowania jest jakaś dziwnie mniejsza". Komisja kilka razy przeliczała karty i szukała brakujących, jednak ich nie odnaleziono. W ocenie Sarnackiego brak tylu kart nie może być pomyłką przy ich przeliczaniu. "Czasem dochodzi do sklejenia się dwóch czy trzech kart, ale nie aż tylu" - wyjaśnił dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.

Założono, że karty z komisji wyborczej zostały wyniesione od rana do godz. 17. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl