Premier Morawiecki o Brexicie. "Chcemy zapewnić przewidywalność dla naszych obywateli"

Mateusz Morawiecki / By Marek Mytnik - Bank Zachodni WBK, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22869179

  

Zależy nam na przełamaniu impasu między Unią Europejską a Wielką Brytanią, chcemy przewidywalności dla naszych obywateli i przedsiębiorców - powiedział przed rozpoczęciem nieformalnej kolacji unijnych liderów w Salzburgu premier Mateusz Morawiecki.

Dziś w Salzburgu odbywa się kolacja unijnych liderów zorganizowana przez pełniącą przewodnictwo w Radzie UE Austrię. Głównym tematem rozmów ma być Brexit i dotychczasowy stan negocjacji.Z kolei jutro odbędzie się nieformalny szczyt UE w sprawie migracji.

Premier ocenił, że w kwestii Brexitu rysują się na horyzoncie trudne scenariusze.

"Chcemy zapewnić przewidywalność dla naszych obywateli, przedsiębiorców, a więc próbujemy te dwie strony, tę bardzo czasami nerwową dyskusję i trudne negocjacje wokół wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jakoś łagodzić, mitygować, bo rzeczywiście zależy nam na przełamaniu tego impasu między UE a Wielką Brytanią" - mówił Morawiecki.

W sprawie migracji szef polskiego rządu podkreślił, że Polska po Finlandii ma najdłuższą lądową granicę zewnętrzną UE.

"Pokazujemy, jaka jest nasza skuteczność w ochronie granic zewnętrznych, i cieszymy się z tego, że nasze racje są coraz bardziej wyraźnie przyjmowane przez wiele krajów - dowodem na to są konkluzje RE z czerwca, dość niespodziewane dla bardzo wielu obserwatorów naszej sceny europejskiej" - ocenił Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

We Francji bez zmian. Przybysze z Afryki liczą na łatwą pomoc

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Sąd Kasacyjny rozpatrzy sprawę priorytetowej kwestii konstytucyjności podniesionej przez obronę młodego Gwinejczyka, Adamy S., który zapewniał, że ma 15 lat, kiedy przybył do Francji w 2016 roku. Adama S. odmówił wówczas poddania się badaniom radiologicznym, które określiłyby jego wiek.

W 2017 roku sędzia ds. dzieci uznał, że nie jest on osobą niepełnoletnią, co wiązało się z odmówieniem Gwinejczykowi pomocy socjalnej przyznawanej małoletnim. Gwinejczyk odwołał się, godząc się tym razem na badanie radiologiczne. W lipcu jednak sąd apelacyjny w Lyonie ocenił, że ma on 20-30 lat, i potwierdził, że pomoc w tym przypadku się nie należała.

W związku z tym Gwinejczyk złożył odwołanie, a jego obrona złożyła pytanie o konstytucyjność art. 388 kodeksu cywilnego, który od 2016 r. mówi o wykorzystaniu badań radiologicznych - często ręki lub nadgarstka - w celu ustalenia wieku młodocianej osoby.

Adwokat Gwinejczyka, Isabelle Zribi, podkreśliła, że stosowanie tych "niewiarygodnych testów " podważa ochronę dzieci oraz prawo do zdrowia i godności małoletnich migrantów. Zwróciła uwagę na "bardzo szeroki margines błędu" badań i związane z tym ryzyko "pozbawienia ochrony państwa, powodujące wyrzucenie na bruk" wiążące się z narażeniem nieletnich na to, że padną ofiarą wykorzystania bądź sami zajmą się przestępczością.

Kilka organizacji prowadzi kampanię, aby badania kości całkowicie zastąpić innymi technikami śledczymi, psychologicznymi, społecznymi i edukacyjnymi. Według oficjalnych szacunków we Francji liczba nieletnich bez opieki otrzymujących pomoc może wzrosnąć z 25 000 w 2017 roku do 40 000 w roku bieżącym.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl