Budujące dane dotyczące wiary młodych Polaków

/ Pixabay/ Reenablack

  

11 proc. młodych użytkowników Facebooka i Instagrama w Polsce i 4 proc. na świecie udostępnia w mediach społecznościowych treści związane z wiarą; wśród młodych zainteresowanych katolicyzmem najwięcej followersów ma papież Franciszek - wynika z badań portalu Aleteia.

Jak poinformowała na konferencji prasowej, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie, redaktor naczelna portalu Aleteia Polska Anna Sosnowska badanie zostało przeprowadzone przez profesora dziennikarstwa na Wydziale Komunikacji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Rajmunda Lulla w Barcelonie Josepa Lluísa Micó.

Przebadano grupę 540 milionów ludzi między 18 a 25 rokiem życia na całym świecie.

"Projekt został oparty na danych statystycznych udostępnionych przez portale społecznościowe - Facebook i Instagram - agencjom reklamowym czy informacyjnym. Nie przeprowadzaliśmy osobistych ankiet, tylko śledziliśmy interakcje i zachowania tzw. pokolenia Z. Była to tzw. metoda socjal listening - dane analizowaliśmy przez filtr słów kluczy takich jak: papież, Kościół, religia, modlitwa czy chrześcijaństwo"

- wyjaśniła Sosnowska.

Jak poinformowała, wyniki badań wskazują, że globalnie 4 proc. młodych ludzi udostępnia w mediach społecznościowych treści związane z wiarą. W Europie ten odsetek jest niemal taki sam i wynosi 4,11 proc. Oznacza to, że 2,7 mln młodych Europejczyków interesuje się tematami religijnymi. Najwyższy wskaźnik na tym kontynencie zanotowały Włochy, gdzie 14 proc. użytkowników mediów społecznościowych między 18 a 25 rokiem życia śledziło tematykę religijną. Polska znalazła się na drugim miejscu z wynikiem 11,25 proc.

"Cieszy, że Polska znalazła się z czołówce krajów europejskich pod względem religijności młodych, jednak pojawia się pytanie: co z 89 proc. młodych użytkowników mediów społecznościowych, którzy nie interesują się religią? Moim zdaniem jest to pytanie dla ludzi Kościoła i jednocześnie wezwanie, by zacząć na serio ewangelizację w mediach społecznościowych i spróbować do nich dotrzeć"

- oceniła Sosnowska.

Według autorów badania, wśród 20 krajów, w których młodzi użytkownicy Facebooka i Instagrama są najbardziej zainteresowani religią, znalazły się m.in. Brazylia (5 mln), Filipiny (2 mln), Indie (1 mln), USA (900 tys.), Peru (900 tys.), Włochy (700 tys.), Wietnam (600 tys.) i Kolumbia (600 tys.). Polska z wynikiem 450 tys. osób znalazła się na 11 miejscu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Areszt dla twórców neonazistowskiej strony internetowej

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/Free-Photos

  

Hiszpańska policja poinformowała dzisiaj, że aresztowała trzech mężczyzn określanych przez nią jako "twórcy hiszpańskiej wersji jednej z najbardziej wpływowych neonazistowskich stron internetowych" na świecie.

Mężczyźni w wieku od 21 do 23 lat zostali aresztowani w Barcelonie, Tarragonie i Saragossie na północnym wschodzie Hiszpanii.

"Byli administratorami hiszpańskiej wersji strony internetowej, propagującej treści antysemickie, rasistowskie i homofoniczne i zasilali hiszpańską wersję pewnej gazety internetowej ze Stanów Zjednoczonych propagującej ideologię neonazistowską i postać Adolfa Hitlera"

- podała policja w komunikacie.

Grupą kierował 29-letni Hiszpan mieszkający w Szwajcarii, którego strony internetowe są punktem odniesienia dla neofaszystów na całym świecie.

"Dobrze znany w sieci osobnik miał rozpocząć swą działalność prowadzeniem bloga pod tytułem - Alerta Judiada (alert żydostwo), na którym głównie publikował artykuły i nagrania wideo o treści antysemickiej, ale również skierowane przeciwko społeczności LGBT i ruchom feministycznym; miał około 50 tysięcy subskrybentów" 

- podały źródła policyjne.

Operacja w Hiszpanii została przeprowadza we współpracy z Europolem i szwajcarską policją. Według hiszpańskiej policji trójka zatrzymanych używała fałszywych tożsamości i serwerów komputerowych za granicą, aby ukryć swoje miejsce zamieszkania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl