O niedostrzeganiu rzeczy oczywistych. Terapia przypowieści

/ jackmac34

  

Jest znamienne, że przypowieści bardziej przemawiają do ludzi, niż uczone traktaty czy wykłady. Proste metafory, anegdoty, symbole, porównania stanowią integralny element nie tylko duchowości ale i kultury. Mimo różnic kulturowych i doktrynalnych przypowieści mają charakter uniwersalny.

Rzeczy oczywiste z wielu powodów bywają dla nas zakryte, niedostępne. Nie raz wystarczy rozmowa z kimś, kto myśli inaczej, ma inny punkt widzenia i oczy nam się otwierają, zyskujemy nowe spojrzenie na rzeczywistość.

Przemytnik
    Pewien człowiek wielokrotnie podróżował z Persji do Grecji, jadąc na grzbiecie osła. Za każdym razem wiózł ze sobą dwa wielkie kosze pełne siana, a wracał sam bez żadnego bagażu. Za każdym też razem celnicy przeszukiwali dokładnie kosze, podejrzewając Nasrudina o kontrabandę, ale nie mogli niczego znaleźć.
    „Co wieziesz” – pytali.
    „Jestem przemytnikiem” – brzmiała odpowiedź.
    Kilka lat później ów człowiek, któremu wiodło się coraz lepiej, zamieszkał w Egipcie. Tam spotkał go jeden z celników.
    „Teraz, kiedy żyjąc w takim dostatku nie podlegasz już prawodawstwu Persji ani Grecji, możesz mi powiedzieć, cóż takiego przemycałeś, że nigdy nie mogliśmy u ciebie niczego znaleźć”.
    „Osły” – padła odpowiedź.

Drogocenna perła, Zbiór przypowieści Środkowego Wschodu stosowanych w psychoterapii, wybór, opracowanie i przekład B. K. Peczko, Kraków 1993, s.44.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niezrozumiałe zachowanie Owsiaka na sali sądowej. "Mam na szyi śmieć?" - grzmiał przesłuchiwany

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jerzy Owsiak, który pojawił się w czwartek w sądzie z zawieszonym na koszulce Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski otrzymanym w 2011 r., był wyjątkowo podekscytowany.  - Mam na szyi śmieć? Otrzymałem go od prezydenta RP (...) Jak mogła w ten sposób traktować obywateli RP? - grzmiał na sali. Sędzia sugerował przerwę.

Chodzi o proces, w którym poseł PiS Krystyna Pawłowicz domaga się przeprosin na profilach Owsiaka w portalach społecznościowych oraz na stronie kreciola.tv, a także 50 tys. zł zadośćuczynienia za zniesławienie.

"Sąd dwukrotnie zwracał J. Owsiakowi uwagę, by nie krzyczał do sądu i uspokoił się, proponując nawet przerwę dla niego"

- napisała Pawłowicz na Twitterze po zakończeniu rozprawy.

Przebieg tego emocjonującego przesłuchania zostało zarejestrowane.

Mam na sobie order. Krzyż komandorski. Taki sam jak ma ten człowiek. Pani Krystyna Pawłowicz nazwała go śmieciem. Ja mam na szyi śmieć? Otrzymałem go od prezydenta RP (...) Jak mogła w ten sposób traktować obywateli RP? To są melodie obywatele tego kraju, który został tak poniżony

- krzyczał wzburzony Owsiak. 

Zareagował sędzia: "Jeżeli chce pan chwilę przerwy"....

- Nie, już jestem spokojny wysoki sądzie, jestem spokojny i proszę mnie dalej pytać

- padła odpowiedź.

Zobaczcie nagranie! Wklejamy film z Twittera sugerujący, że Owsiak może być w stanie nietrzeźwym. Choć zachowanie przesłuchiwanego jest w naszej ocenie niezrozumiałe, my takiego zadania nie podzielamy.

Sędzia Krzysztof Świderski odroczył ogłoszenie wyroku o dwa tygodnie, do 29 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl