Wygrana bitwa dyrektora Nawrockiego

  

Opiniotwórcze grono historyków z całego świata usłyszało historię niemieckiej i sowieckiej okupacji, opowiedzianą z polskiego punktu widzenia.

„»Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni! Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem« – to słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane w sierpniu 1939 roku podczas narady kadry oficerskiej Wehrmachtu. (…) I choć bardzo ciężko liczbami opisać historię II wojny światowej, to gdy uzmysłowimy sobie, że podczas II wojny światowej zginęło 6 milionów polskich obywateli, a to oznacza 23 procent wszystkich mieszkańców II Rzeczypospolitej, to zobaczymy, że jest to zbrodnia nieporównywalna z żadną inną – życie stracił co piąty Polak”.

Tak 4 września przywitał zebranych dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki, inaugurując międzynarodową konferencję „World Battlefield Museums Forum” w Gdańsku. Grono uczestników to najznamienitsi historycy – muzealnicy, dyrektorzy słynnych placówek upamiętniających wielkie bitwy historii, od greckiego Maratonu, chińskiego Muzeum Wojny i Oporu Narodu Przeciwko Japońskiej Agresji, Pearl Harbour Pacific Historic Parks, Memorial 1815 Waterloo, do Verdun.

Wydarzenie o tej skali grupujące takie osobistości nie miało precedensu ani w Polsce, ani gdzie indziej na świecie. Ale waga konferencji nie polega tylko na prestiżu jej uczestników. Karol Nawrocki z zespołem zrealizował ten element misji muzeum, który miał być głęboko ukryty lub wręcz nieobecny w zamysłach jego poprzednika Pawła Machcewicza.

Opiniotwórcze grono historyków z całego świata usłyszało historię niemieckiej i sowieckiej okupacji, opowiedzianą z polskiego punktu widzenia. Wielu z nich pewnie nigdy nie słyszało o Westerplatte, a tu mieli okazję zwiedzić miejsce bohaterskiej obrony.  W ich krajach większość obywateli kojarzy II wojnę tylko z Holocaustem, a jej wybuch – z zajęciem Francji w 1940 r. A tu zwiedzają pole walki z września 1939 r. Mamy do przekazania światu wyjątkową opowieść, a sposób, jaki wybrała obecna dyrekcja muzeum, niewątpliwie będzie owocować. Skuteczna międzynarodowa ofensywa dyrektora Nawrockiego, prezentująca polską rację, polskie ofiary i bohaterów, to najlepsza odpowiedź na lamenty oderwanych od stołków i oderwanych od prawdy historycznej jego poprzedników.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

Ciemność widzę

  

Przed towarzyskim meczem z Czechami Jerzy Brzęczek zapowiadał, że zakończył się czas eksperymentów i nareszcie zagramy w optymalnym ustawieniu. Mimo pozornie niewielkiej stawki spotkania Brzęczek rzucił na południowych sąsiadów wszystko, co ma najlepsze. Doskonale wiedział, że każda porażka nie tylko psuje atmosferę wokół reprezentacji, ale podważa jego pomysł na drużynę narodową. Niestety, po raz kolejny poległ – tym razem z przeciętnym rywalem.

To nic, że nie do końca zasłużenie, że szczególnie w drugiej połowie momentami gnębiliśmy rywali niemiłosiernie, ale piłka nie chciała wpaść do bramki. Nawet murawa nam przeszkadzała, gdy Lewandowski fatalnie skiksował, mając przed sobą pustą bramkę. Mimo to Zbigniew Boniek robi dobrą minę do złej gry i twierdzi, że do eliminacji Euro 2020 będziemy gotowi. „Ciemność widzę, ciemność” – powtarzał w filmie „Seksmisja” jeden z bohaterów. Popularny cytat jest najlepszą puentą towarzyskiej potyczki z Czechami. Miejmy nadzieję, że światełko w tunelu widzi choć sam selekcjoner.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl