Przełamywanie neoliberalnych dogmatów służy ludziom

  

„Trudniej służyć społeczeństwu niż potężnym lobbies” – mówił niedawno Jarosław Kaczyński. Minimalne wynagrodzenie w 2019 r. wyniesie 2250 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł brutto – to oficjalna informacja rządowa. Pamiętam nie tak dawne przecież czasy, gdy Prawo i Sprawiedliwość wprowadzało trzynastozłotową stawkę godzinową.

Był to radykalny krok. I pamiętam ówczesną radość nie tylko pracujących ubogich, ale choćby wielu młodych osób wchodzących dopiero na rynek, którym wmawiano, że stawka 6–7 zł za godzinę pracy jest naprawdę godziwa. Ileż było wówczas lamentu, że niechybnie zawali się gospodarka, że przedsiębiorcy nie poradzą sobie z nową sytuacją, że to drakoński socjalizm. W III RP każdy ruch na korzyść pracowników bardzo cynicznie opisywano jako relikt socjalizmu. Celował w to liberalny establishment, którego doktrynerzy i demagodzy przez dekady chodzili w glorii nieomylnych mędrców. PiS na szczęście przełamał tę szkodliwą logikę. I oby wśród wszelkich meandrów wielkiej polityki pozostał wierny swojej postawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

Gdzie są (nie)zależni audytorzy

  

Wraz z dofinansowaniem Idea Banku i Getin Noble Banku do obu tych instytucji powinno wejść komando wyspecjalizowanych audytorów, wspieranych przez funkcjonariuszy służb specjalnych odpowiedzialnych za ochronę interesów ekonomicznych państwa. Ich naczelnym zadaniem powinno być znalezienie odpowiedzi na pytanie: gdzie podziały się miliardy złotych, które dziś do podmiotów należących do Leszka Czarneckiego dosypie państwo?

Aby to ustalić, trzeba będzie bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie umowy zawierane w ostatnich latach przez obydwa banki. Niestety, mam poważne wątpliwości, czy taka operacja jest w ogóle wykonalna. Tu bowiem pojawia się kluczowy problem: skąd wziąć niezależnych i bezstronnych audytorów? Czy z tych renomowanych firm konsultingowo-doradczych, które skompromitowały się kilka lat temu przy okazji audytu spółki budowlanej Polimex-Mostostal, a ostatnio nie popisały się – łagodnie mówiąc – w przypadku, powiązanej przecież do niedawna z grupą finansową Czarneckiego – Getin, firmy windykacyjnej GetBack? Myślę, że w rozwiązaniu tego problemu nie pomógłby nawet specjalista od zadań niewykonalnych Ethan Hunt – bohater serii „Mission Impossible”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl