Polska coraz bardziej elektromobilna?

/ Gereon Meyer; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

- Sygnały o ulokowaniu w Polsce inwestycji globalnego potentata z zakresu technologii i recyklingu materiałów Umicore zwiększyły zainteresowanie naszym krajem zagranicznych przedsiębiorstw z branży elektromobilności - powiedział wiceszef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.

Globalny potentat z zakresu technologii i recyklingu materiałów Umicore kolejny raz zainwestuje w Polsce. W Nysie (woj. opolskie) będzie produkowany kluczowy element baterii do pojazdów elektrycznych. To pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (Chiny, Korea Południowa). W zakresie doradztwa lokalizacyjnego inwestora wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Ponad 90 proc. produkcji zakładu, gdzie zatrudnienie znajdzie co najmniej czterysta osób, ma trafić na eksport. Koszt planowanej inwestycji to 1,38 mld zł.

Jak zaznaczył wiceprezes PAIH Krzysztof Senger, ponad 30 proc. pracowników, których zatrudni belgijski inwestor, to wyspecjalizowani inżynierowie, a "wysoko zautomatyzowana produkcja przyczyni się do rozwoju przemysłu 4.0 i realizacji flagowych założeń Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

Wiceszef Agencji podkreślił, że sygnały o ulokowaniu inwestycji Umicore w Polsce zwiększyły zainteresowanie naszym krajem ze strony przedsiębiorstw z tego samego sektora. "Zagraniczni inwestorzy branży elektomobilności nie tylko coraz baczniej obserwują nasz kraj pod kątem prowadzenia działalności, ale zadają już nam sprecyzowane zapytania. M.in. dlatego wyodrębniliśmy w naszym portfelu oddzielną kategorię projektów dotyczących elektomobilności" - wyjaśnił.

PAIH w tym roku obsłużyła również chińskiego producenta elementów baterii do aut elektrycznych - Guotai-Huarong Poland. Inwestor kilka miesięcy temu ogłosił budowę fabryki na Dolnym Śląsku.

Łączna wartość prowadzonych przez PAIH projektów z branży elektromobilności wynosi 2.9 mld euro. Sektor odpowiada zatem za jedną czwartą portfela Agencji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gawkowski wybrał swoją polityczną drogę. Z SLD pobiegł prosto do... Biedronia

Krzysztof Gawkowski / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Były wiceszef SLD Krzysztof Gawkowski na początku listopada ogłosił swoje odejście z Sojuszu. Już wtedy mówił, że Robert Biedroń jest przyszłością polskiej polityki. Takie komplementy ustępującemu prezydentowi Słupska musiały się bardzo spodobać, bo przyjął Gawkowskiego pod swoje skrzydła. W nowym ruchu ma odpowiadać za budowę struktur.

Biedroń zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, że Gawkowski będzie w jego ruchu odpowiadał za budowanie struktur. [polecam:http://niezalezna.pl/244356-po-18-latach-w-sld-rezygnacja-znany-polityk-opuszcza-szeregi-sojuszu]

Jest prawie 800 tys. osób, kilkadziesiąt tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek, których trzeba mądrze zaangażować w ten projekt. To jest zadanie dla Krzysztofa, które dzisiaj mu powierzam 

- zaznaczył prezydent Słupska.

Gawkowski podziękował Biedroniowi za zaproszenie do jego formacji, które - jak ocenił - "dało szansę na to, że możemy zmienić Polskę".

Ja, Robert, dzisiaj ci obiecuję, że do 3 lutego, czyli do konwencji otwierającej ruch polityczny, partię polityczną, ugrupowanie, które się stworzy, w każdym powiecie ruch Roberta Biedronia będzie miał swoje struktury, swoich przedstawicieli 

- zadeklarował były polityk Sojuszu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl