Huczne urodziny Pendereckiego

Krzysztof Penderecki / fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

23 listopada swoje 85. urodziny będzie świętował Krzysztof Penderecki. Z  tej okazji przygotowano liczne wydarzenia. We wtorek w  Krakowie odbył się urodzinowy koncert w ramach festiwalu Sacrum Profanum. Za  tydzień startuje VI Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego w  Zabrzu, a  w  listopadzie Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w  Warszawie.

Festiwal Sacrum Profanum, który rozpoczął się we wtorek w  Krakowie i  potrwa do 17 września, skupia się w  tym roku na  hasłach: niepodległość, wolność, emancypacja, fantazmat. Ten uznany w  Europie festiwal muzyki XX  w. oddaje również hołd najwybitniejszym polskim twórcom współczesnym. Tym razem to  Zygmunt Krauze (obchodzący 80. urodziny) oraz Krzysztof Penderecki. We wtorek można było wysłuchać „Actions” Pendereckiego (który jest w  dorobku kompozytora jedyną jak dotąd przygodą z  jazzem) w  wykonaniu Matsa Gustafssona i  Fire! Orchestra.

Ten sam utwór, ale w  wykonaniu Atom String Quartet, zainauguruje 15 września VI edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w  Zabrzu. W  programie wydarzenia znalazły się dwa koncerty filharmoników z  Essen. 17 września w  Kopalni Guido zaprezentują jedno z  najpopularniejszych arcydzieł muzyki kameralnej Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena, a  19 września w  Domu Muzyki i  Tańca wykonają  m.in. III symfonię Krzysztofa Pendereckiego i  dwa adagia z  „Raju utraconego”.

Wielki finał odbędzie się 22 września z  udziałem samego maestro, który osobiście zadyryguje Chórem Filharmonii Narodowej, wykonując repertuar z  płyty Penderecki Conducts Penderecki vol. 2 (drugiego albumu antologii, której pierwsza część nagrodzona została prestiżową nagrodą Grammy). Tego dnia zabrzmi też „Te Deum” w  zjawiskowo oświetlonym plenerze niecki Sztolni Królowa Luiza.

Dziesięć koncertów złoży się na  program Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w  Warszawie w  dniach od  16 do  23 listopada. Będzie to  przegląd twórczości kompozytora powstałej w  ciągu ponad sześciu dekad. Publiczność usłyszy m.in. „Tren ofiarom Hiroszimy z  roku 1960” –  jedną z najbardziej znanych i  najczęściej wykonywanych kompozycji, za  którą kompozytor otrzymał m.in. nagrodę UNESCO. W  dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego, 23 listopada, w  Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się koncert urodzinowy. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi sam maestro. Wystąpią połączone chóry Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Są pieniądze na usunięcie skutków kataklizmów

/ HoliHo

  

Niemal 3,2 mln zł z rezerwy budżetu państwa otrzymają cztery podlaskie samorządy. Pieniądze mają być przeznaczone na remonty i przebudowę powiatowych i gminnych dróg zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew. To trzecia transza dla tego regionu.

Samorządowcy odebrali w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku promesy poświadczające dofinansowanie. Pieniądze trafią do powiatów: bielskiego, łomżyńskiego, sokólskiego i siemiatyckiego. Kwoty wahają się od 57 tys. zł do 1,7 mln zł.

Dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej zadania inwestycyjnego, ale nie może przekraczać 3 mln zł. Wnioski - za pośrednictwem wojewody - składane były do MSWiA, które jest dysponentem rezerwy. To trzecia w tym roku transza takiego dofinansowania dla samorządów w Podlaskiem. Jak przypomniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w pierwszej, która była w kwietniu, blisko 11 mln zł rozdzielono między czternaście samorządów w regionie.

Wojewoda, wręczając promesy samorządowcom, przypomniał, że w tym roku z rezerwy budżetu państwa samorządy w całym kraju dostały ponad 760 mln zł - na naprawy szkód w infrastrukturze komunalnej spowodowanych siłami przyrody.

"To jest bardzo istotna rzecz, że w zasadzie mamy rekordową kwotę, że możemy, te szkody w infrastrukturze drogowej w miarę, na bieżąco po prostu naprawiać, dać możliwości dofinansowania gminom i powiatom"

- podkreślił wojewoda i dodał, że mniej więcej połowa wniosków dotyczyła szkód sprzed kilku lat, licząc od 2009 r. Mówił, że obecnie dzielone pieniądze (w skali kraju to łącznie ok. 60 mln zł) to ostatnia tak duża transza w tym roku.

"Mamy już tych promes wydanych w regionie na kwotę ponad 14 mln zł. Przyznam, że jeśli to podsumujemy, to da nam sumę rekordową, bo prawie 19 mln zł w tym roku. To są zadania do zrealizowania w tym roku. Jeżeli porównamy z rokiem na przykład 2016 czy 2015, to tamte kwoty oscylowały, nieco przekraczały 6 mln zł"

- podkreślił Paszkowski.

Wojewoda tłumaczył, że taka forma wsparcia jednostek samorządu terytorialnego "może te uszczerbki w infrastrukturze w szczególności swojej, ponaprawiać". "Czasami o te środki samorządy ubiegały się przez wiele lat. Mamy w tej chwili taką sytuację, że to, co było jeszcze sprzed roku 2016, a były takie wnioski zaakceptowane, myśmy już to zrealizowali w tym roku, czyli nie ma żadnych zaległości z lat ubiegłych, realizujemy wnioski można powiedzieć teraz na bieżąco" - podkreślił.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w roku 2018 w ramach usuwania skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych zostanie zrealizowanych 26 zadań związanych z odbudową zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury komunalnej. W roku 2017 takich zadań zrealizowano 19.

Wśród samorządów, które otrzymały promesę była gmina Przerośl w powiecie suwalskim, która składała wniosek o dofinansowanie remontu gminnej drogi Zarzecze-Prawy Las i otrzymała na ten cel 177,43 tys. zł. Wójt tej gminy Sławomir Renkiewicz powiedział dziennikarzom, że intensywne deszcze zniszczyły w gminie w tym roku trzy drogi. Wcześniej udało się już uzyskać dofinansowanie na naprawę dwóch, teraz na trzecią.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl