Putin traci kontrolę

Cokolwiek się działo, Putin zawsze zdawał się kontrolować sytuację. Agresja na sąsiadów, prześladowania, skrytobójstwa, wojny informacyjne, szantażowanie atomem, korupcja – wszystko uchodziło mu na sucho. Ale w końcu sznurki zaczęły wymykać się z rąk. Chemiczny atak na Skripalów zakończył się kompromitacją jego służb.

Sankcji nie zniesiono, a szykują się nowe. Sytuacja gospodarcza Rosji niepokoi, więc Putin zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego, ale nie dla swoich. To wywołało masowe protesty. Wiele wskazuje też na to, że lada chwila utraci potężne narzędzie sprawowania rządu dusz – patriarcha Konstantynopola i prawosławni w innych krajach przestali się obawiać zadrażnień stosunków z Cerkwią moskiewską i obrali kurs na udzielenie autokefalii Cerkwi ukraińskiej. Jej usamodzielnienie się byłoby potężnym ciosem w russkij mir.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Polska awansuje

Oficjalny awans Polski do elitarnego grona rynków rozwiniętych to z pewnością wielki sukces wizerunkowy naszego kraju. Również polskiego rządu, bo przypomnijmy, że jeszcze niedawno pan Balcerowicz wieszczył nad Wisłą gospodarczy armagedon, drugą Grecję, a tymczasem przesuwamy się do grona 25 (pozycja 23. w indeksie FTSE Russell) najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

Zmiana klasyfikacji naszego rynku kapitałowego to również dowód na to, że Polska jest postrzegana jako kraj stabilny, praworządny, dynamicznie się rozwijający, perspektywiczny. Słowem – świat biznesu, finansów zadaje śmiertelny cios bredniom opowiadanym przez totalną opozycję o izolacji Polski, upadku, braku inwestycji itd. Jest przeciwnie. Jesteśmy dużym europejskim rynkiem, notującym 5-proc. wzrost PKB, z wieloletnią prognozą tegoż wzrostu na poziomie ponad 4 proc., który zwłaszcza w kontekście brexitu i towarzyszących mu licznych niewiadomych, a także przy zagrożeniach kryzysowych takich państw jak Brazylia, Argentyna, Indie, Turcja, RPA – krajów dotychczas z nami konkurujących o inwestycje – jawi się jako bardzo bezpieczny, budzi zainteresowanie i zachęca do inwestycji. 

Autor jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl