Wartościowe zasady na nowy rok nauki

/ arch.

  

Pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym już za nami. Powrót do szkolnych ław po ponad dwumiesięcznej przerwie to spore wyzwanie dla rozluźnionych wakacyjną labą dzieci. Zarówno dla nich, jak i ich rodziców kolejny rok szkolny to konieczność ponownego wdrożenia się w obowiązki, przypomnienia zasad bezpieczeństwa czy zdrowego odżywiania.

Początek września to dla rodzin mających dzieci w wieku szkolnym gorący okres. To czas kompletowania potrzebnych do nauki podręczników i całego szkolnego ekwipunku. To także czas adaptacji dzieci i młodzieży do szkolnych rygorów, o których podczas wakacji się zapomina. Szczególnego wsparcia potrzebują pierwszoklasiści, dla których nauka w szkole jest zupełnie nowym wyzwaniem. Dlatego wskazane jest, aby rozpoczynającym naukę wcześniej objaśni, jak wygląda życie w szkole, przypomnieć o zasadach zachowania w klasie czy bezpiecznej zabawie, np. podczas przerwy między lekcjami.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Z reguły w pierwszych dniach nauki najmłodszych uczniów odprowadzają do szkoły rodzice, dziadkowie czy starsze rodzeństwo. Ale prędzej czy później dziecko będzie musiało nauczyć się samodzielności. Zanim pociecha wyruszy sama do szkoły, powinna przyswoić sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym czy reguły korzystania z transportu publicznego. Dużym wsparciem dla rodziców i nauczycieli w tym zakresie jest prowadzona od 10 już lat „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Ta znana i ceniona przez nauczycieli ogólnopolska akcja edukacyjna, której organizatorem jest marka Puchatek, skierowana jest do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Jej celem jest pokazanie dzieciom, jak w trakcie codziennych aktywności uniknąć zagrożeń. Podczas zajęć Akademii dzieci dowiadują się, jak bezpiecznie pokonać drogę do szkoły, jak w sytuacjach zagrożenia zadbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów, jak zachować się w nowych sytuacjach społecznych czy podczas korzystania z internetu. Najmłodsi zdobywają także wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, uczą się efektywnego zapamiętywania i rozwijania kreatywności. Program realizowany jest we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a patronem honorowym akcji jest Komendant Główny Policji. Wzięło w niej już udział łącznie blisko 2 mln dzieci.

Sport to zdrowie

Na początku roku szkolnego, czyli w okresie jesiennym, warto zadbać o odporność dzieci, zachęcając je do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Nie należy pozwalać im zbyt długo przesiadywać przed komputerem. Warto również pomóc w wytworzeniu właściwych nawyków aktywizujących najmłodszych – w czasie roku szkolnego jest to dużo łatwiejsze niż w okresie wakacji. 

Najbardziej wytrwali w doskonaleniu swoich umiejętności sportowych mogą sprawdzić się np. w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” – największych rozgrywkach piłkarskich dla dzieci w Europie. W turnieju, w którym mogą uczestniczyć zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, w trzech kategoriach wiekowych, do tej pory wzięło udział już prawie 2 mln dziewcząt i chłopców z całej Polski. 

Właściwe odżywianie to podstawa

W szkole dzieci spędzają znaczną część dnia. Dlatego ważne jest, aby na ten czas przygotować dla nich odpowiednie posiłki, które będą dostarczały niezbędnej energii. Równie istotne jest też, aby wyrobić w nich zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki którym będą chętnie sięgały po warzywa czy owoce w różnych formach. Według dietetyków dzieci powinny jeść posiłki o regularnych porach. Mózg wtedy pracuje najbardziej wydajnie i organizm nie odkłada energii na zapas. Podobnie jak dorośli, dzieci powinny spożywać 5 lub 6 posiłków dziennie w odstępach 3–4 godzinnych. Dziecko powinno zjeść trzy ciepłe posiłki: śniadanie, obiad, kolację, a pomiędzy nimi przekąski, które mogą być podawane na zimno.

Aby mieć dużo energii i lepszą koncentrację, dziecko powinno zacząć dzień od pożywnego i smacznego śniadania zjedzonego w domu. Ważne jest, aby śniadania były zróżnicowane i bogate w różnorodne składniki i smaki. Zwracajmy uwagę nie tylko na to, jakie produkty wybieramy, ale także na to, co z nich przygotowujemy, jak je łączymy. Na szczęście w sklepach jest duży wybór polskich produktów, które doskonale sprawdzają się na pierwszy posiłek dnia.

Przykładowo płatki Lubella można dodać do mleka, jogurtu lub chrupać same jako przekąskę. Z kolei dżemy, konfitury, powidła i czekodżemy Łowicz to doskonały dodatek nie tylko do kanapek i tostów, ale także do naleśników, omletów czy owsianek. Idealne uzupełnienie wartościowego śniadania np. kanapki z pełnoziarnistego chleba z dodatkiem chudej wędliny stanowić może szklanka soku 100-proc. np. Tymbark czy Kubuś. W chłodniejsze poranki sprawdzi się kakao Puchatek, które zawiera wapń, cynk i magnez oraz 10 witamin, co jest istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. 

Bardzo ważnym posiłkiem jest też drugie śniadanie, dlatego warto zadbać o to, co dziecko spożywa podczas przerwy między lekcjami. Jeśli nie zabiera świeżych owoców, można je zastąpić musami, które są formą przetartych owoców i warzyw bez dodatku cukru, dostępnymi w wygodnych opakowaniach, lub butelką czy kartonikiem soku. Tak jak w przypadku dorosłego człowieka, obiad powinien dostarczyć największą ilość wartości odżywczych i jego pora powinna być dobrana do godzin spędzanych w szkole. Zazwyczaj idealną godziną na obiad jest godz. 13–14. 

Pamiętajmy, powrót do szkoły po wakacjach wcale nie musi być trudny, trzeba tylko dobrze do niego podejść.   

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Są pieniądze na usunięcie skutków kataklizmów

/ HoliHo

  

Niemal 3,2 mln zł z rezerwy budżetu państwa otrzymają cztery podlaskie samorządy. Pieniądze mają być przeznaczone na remonty i przebudowę powiatowych i gminnych dróg zniszczonych wskutek kataklizmów, np. gwałtownych ulew. To trzecia transza dla tego regionu.

Samorządowcy odebrali w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku promesy poświadczające dofinansowanie. Pieniądze trafią do powiatów: bielskiego, łomżyńskiego, sokólskiego i siemiatyckiego. Kwoty wahają się od 57 tys. zł do 1,7 mln zł.

Dofinansowanie może sięgać 80 proc. wartości kosztorysowej zadania inwestycyjnego, ale nie może przekraczać 3 mln zł. Wnioski - za pośrednictwem wojewody - składane były do MSWiA, które jest dysponentem rezerwy. To trzecia w tym roku transza takiego dofinansowania dla samorządów w Podlaskiem. Jak przypomniał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, w pierwszej, która była w kwietniu, blisko 11 mln zł rozdzielono między czternaście samorządów w regionie.

Wojewoda, wręczając promesy samorządowcom, przypomniał, że w tym roku z rezerwy budżetu państwa samorządy w całym kraju dostały ponad 760 mln zł - na naprawy szkód w infrastrukturze komunalnej spowodowanych siłami przyrody.

"To jest bardzo istotna rzecz, że w zasadzie mamy rekordową kwotę, że możemy, te szkody w infrastrukturze drogowej w miarę, na bieżąco po prostu naprawiać, dać możliwości dofinansowania gminom i powiatom"

- podkreślił wojewoda i dodał, że mniej więcej połowa wniosków dotyczyła szkód sprzed kilku lat, licząc od 2009 r. Mówił, że obecnie dzielone pieniądze (w skali kraju to łącznie ok. 60 mln zł) to ostatnia tak duża transza w tym roku.

"Mamy już tych promes wydanych w regionie na kwotę ponad 14 mln zł. Przyznam, że jeśli to podsumujemy, to da nam sumę rekordową, bo prawie 19 mln zł w tym roku. To są zadania do zrealizowania w tym roku. Jeżeli porównamy z rokiem na przykład 2016 czy 2015, to tamte kwoty oscylowały, nieco przekraczały 6 mln zł"

- podkreślił Paszkowski.

Wojewoda tłumaczył, że taka forma wsparcia jednostek samorządu terytorialnego "może te uszczerbki w infrastrukturze w szczególności swojej, ponaprawiać". "Czasami o te środki samorządy ubiegały się przez wiele lat. Mamy w tej chwili taką sytuację, że to, co było jeszcze sprzed roku 2016, a były takie wnioski zaakceptowane, myśmy już to zrealizowali w tym roku, czyli nie ma żadnych zaległości z lat ubiegłych, realizujemy wnioski można powiedzieć teraz na bieżąco" - podkreślił.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w roku 2018 w ramach usuwania skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych zostanie zrealizowanych 26 zadań związanych z odbudową zniszczonej lub uszkodzonej infrastruktury komunalnej. W roku 2017 takich zadań zrealizowano 19.

Wśród samorządów, które otrzymały promesę była gmina Przerośl w powiecie suwalskim, która składała wniosek o dofinansowanie remontu gminnej drogi Zarzecze-Prawy Las i otrzymała na ten cel 177,43 tys. zł. Wójt tej gminy Sławomir Renkiewicz powiedział dziennikarzom, że intensywne deszcze zniszczyły w gminie w tym roku trzy drogi. Wcześniej udało się już uzyskać dofinansowanie na naprawę dwóch, teraz na trzecią.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl