Projekt „Polis Warszawa”

Znaczenie wizji rozwoju Warszawy przedstawionej przez Patryka Jakiego wykracza poza treść samej propozycji, która dopiero powinna być przedmiotem merytorycznej debaty. Po raz pierwszy od czasów prezydenta Stefana Starzyńskiego pojawił się polityk, który miał odwagę złożyć warszawiakom propozycję, jak ma wyglądać ich miasto za lat 30, jakie mają być kierunki jego rozwoju i źródła bogactwa, by było wspanialsze i piękniejsze od innych metropolii na świecie.

Już samo to, że taka oferta padła, podnosi o kilka pięter standardy debaty polityki miejskiej, która do tej pory była mało fascynująca – głównie dlatego, że koncentrowała się na doraźnych, choć ważnych kwestiach, ale które przecież winny dopiero wynikać z ogólnej wizji. Ten nowy standard z czasem zapewne stanie się dobrą normą także w innych miastach i zmusi do dostosowania się do niej konkurencji politycznej. W końcu słowo „polityka” z początku oznaczało rozumną troskę o dobro miasta (z greckiego – polis). Choćby z racji swej historii Warszawa zasługuje na ambitne projekty, a jej mieszkańcy – na to, by ich polis stało się „wielką Warszawą przyszłości” z marzeń Starzyńskiego.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Polska awansuje

Oficjalny awans Polski do elitarnego grona rynków rozwiniętych to z pewnością wielki sukces wizerunkowy naszego kraju. Również polskiego rządu, bo przypomnijmy, że jeszcze niedawno pan Balcerowicz wieszczył nad Wisłą gospodarczy armagedon, drugą Grecję, a tymczasem przesuwamy się do grona 25 (pozycja 23. w indeksie FTSE Russell) najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

Zmiana klasyfikacji naszego rynku kapitałowego to również dowód na to, że Polska jest postrzegana jako kraj stabilny, praworządny, dynamicznie się rozwijający, perspektywiczny. Słowem – świat biznesu, finansów zadaje śmiertelny cios bredniom opowiadanym przez totalną opozycję o izolacji Polski, upadku, braku inwestycji itd. Jest przeciwnie. Jesteśmy dużym europejskim rynkiem, notującym 5-proc. wzrost PKB, z wieloletnią prognozą tegoż wzrostu na poziomie ponad 4 proc., który zwłaszcza w kontekście brexitu i towarzyszących mu licznych niewiadomych, a także przy zagrożeniach kryzysowych takich państw jak Brazylia, Argentyna, Indie, Turcja, RPA – krajów dotychczas z nami konkurujących o inwestycje – jawi się jako bardzo bezpieczny, budzi zainteresowanie i zachęca do inwestycji. 

Autor jest wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl