O historii Polski mówiono na Kapitolu! 

Uczetnicy konferencji zorganizowanej na Kapitolu / librainstitute.org

  

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Kongresie Stanów Zjednoczonych odbyła się uroczysta konferencja pod tytułem „Polska Odrodzona. 100 lat zmagań i chwały”, której organizatorem były środowiska patriotyczne Polonii Amerykańskiej. W konferencji tej wzięli udział przedstawiciele Senatu oraz Izby Reprezentantów USA, jak również przedstawiciele Polonii Amerykańskiej z całych Stanów Zjednoczonych.

Mottem przewodnim konferencji był cytat Dorothy Height „wielkości nie mierzy się osiągnięciami tylko umiejętnością pokonywania przeszkód w dążeniu do osiągnięcia celu”. Cytat ten doskonale oddaje wielkość Polski i Polaków w okresie porozbiorowym oraz jest wspaniałą inspiracją na trudne czasy. Tę niezłomność polskiego ducha w walce o niepodległość Polski podkreślali również amerykańscy goście honorowi.

Senator Tammy Duckworth z Illinois, która jest weteranem wojny w Iraku, podkreśliła ważną rolę jaką odgrywają Amerykanie polskiego pochodzenia w Armii Amerykańskiej, szczególnie w Gwardii Narodowej Amerykańskiej Armii stanu Illinois. To właśnie Amerykańska Gwardia Narodowa stanu Illinois może się pochwalić najdłuższą partnerską współpracą z Armią Polską. Senator Duckworth podkreśliła, że dzięki bliskim związkom ze wspaniałymi Amerykanami polskiego pochodzenia poznała bogatą historię Polski i bardzo dużo się z niej nauczyła. Podkreśliła też ponadczasowe związki między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

LInk do pełnej wypowiedzi Senator Tammy Duckworth

https://www.youtube.com/watch?v=a872CM2tKdg&t=29s

Przedstawiciel Izby Reprezentantów Kongresu USA na stan Ohio Brad Wenstrup pogratulował uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. „Im większe wyzwania tym większe osiągnięcia” – powiedział. 

Nie znam wielu krajów na tym świecie, które doświadczyły tylu wyzwań co Polska. Wydawałoby się, że doświadczenie hitlerowskiej okupacji jest doświadczeniem wystarczająco tragicznym. A tu tymczasem wojna się kończy. Nazistowskie Niemcy są pokonane. I co Polskę spotyka? Komunizm. To nawet nie jest brak powodzenia. To jest nieszczęście.  To jest doświadczenie Polaków, którzy to wszystko przetrwali z dumą i męstwem.  

LInk do pełnej wypowiedzi przedstawiciela Izby Reprezentantów Brada Wenstrupa.

https://www.youtube.com/watch?v=WZF5vELz_jU

W imieniu organizatorów Maria Szonert, Prezes Instytutu Libra podkreśliła, że w związku z ważną dla Polonii rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Polonia Amerykańska pragnie złożyć hołd swym przodkom, zarówno Polakom jak i Amerykanom, których stać było na śmiałą wizję odrodzenia Polski z niebytu historycznego. Wykazali się oni wielką odwagą i determinacją w realizacji tej ambitnej wizji.

Dzięki ich heroicznym wysiłkom Polacy zdołali obronić swoje dziedzictwo kulturowe, swą tożsamość narodowa, język, kulturę i religię. Przekazali oni następnym pokoleniom Polskę niepodległą, sprawiedliwą, rozwijającą się i piękna. Dziś naszym obowiązkiem jest chronić ten skarb przekazany nam przez naszych przodków, abyśmy byli w stanie przekazać taką właśnie Polskę przyszłym pokoleniom.

– powiedziała Maria Szonert. 

Na konferencji wystąpiło siedmioro prelegentów, którzy opowiedzieli o najważniejszych wydarzeniach z ostatniego stulecia historii Polski. Laureat konkursu historycznego Instytutu Polonia na temat odzyskania przez Polskę niepodległości, Peter Sawicki z Kanady, przedstawił referat na temat Bitwy Warszawskiej. Sędzia Aurelia Pocinski z Chicago mówiła o Zbrodni Katyńskiej. Rich Wierzyński z Kalifornii zaprezentował temat Gehenny Syberyjskiej. Stephen Gilbride, syn polskiej ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, przedstawił losy Polaków pod okupacją niemiecką. Stanisław Śliwowski, Prezes Koalicji Polonii Amerykańskiej zasygnalizował problem niemieckich reparacji wojennych, Wojciech Mazur z Connecticut i były działacz podziemia solidarnościowego z Gdańska opowiedział o ruchu Solidarności. Maria Szonert poruszyła problem niebezpieczeństw jakie zagrażają niepodległości Polski w XXI wieku.

Więcej informacji na temat konferencji wraz z referatami i nagraniami video będzie można znaleźć na stronie librainstitute.org.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: librainstitute.org
Tagi

Wczytuję komentarze...

Sąd nie zgodził się na dekomunizację ulic

/ By Mach240390 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32128354

  

"Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się na zmianę w ramach ustawy dekomunizacyjnej patronów dwóch krakowskich ulic – Józefa Marcika i Wincentego Danka" – poinformował Urząd Miasta Krakowa. Rozstrzygnięcie NSA jest ostateczne.

Sprawę ulicy Kiejstuta Żemaitisa skierowano do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Według informacji przekazanych przez krakowski magistrat w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wniesione przez wojewodę małopolskiego dwie skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ten w kwietniu br. uchylił jego zarządzenie zastępcze, na którego mocy krakowskie ulice miały zmienić patronów.

W połowie grudnia 2017 r. wojewoda małopolski wydał zarządzenia zastępcze w sprawie zmian nazw trzech ulic: Józefa Marcika na Stefana Korbońskiego, Kiejstuta Żemaitisa na gen. Mieczysława Smorawińskiego i ul. Wincentego Danka na Józefa Grzesiaka "Czarnego". Decyzje zostały podjęte na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, zobowiązującej samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Gmina Miejska Kraków zaskarżyła jednak decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargi argumentowano tym, że tylko jednoznaczna ocena danej postaci może stanowić podstawę zastosowania trybu nadzwyczajnego wskazanego w ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, a tak w tych trzech przypadkach – zdaniem gminy – nie było.

Jak zapowiedział magistrat, dokumenty z NSA będą teraz podstawą odpowiednich zmian w ewidencji ulic i adresów – a co za tym idzie zmian tabliczek z nazwami ulic. Za ich montaż będzie odpowiadał Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Właściciele nieruchomości otrzymają również zawiadomienia o zmianie numerów porządkowych budynków i o ciążącym na nich obowiązku wymiany tabliczek z numerami porządkowymi budynków. Ten proces będzie jednak trwał – poinformował urząd miasta – zawiadomienia kierowane będą indywidualnie, a sprawa dotyczy około 2 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl