55 skrzyń szczątków żołnierzy USA z wojny koreańskiej 1950-1953

Wojna koreańska na ulicach Seulu

  

To sukces rozmów prezydenta Donalda Trumpa, który w czerwcu spotkał się w Singapurze z północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem. Ministerstwo obrony USA poinformowało, że zidentyfikowało dwóch pierwszych żołnierzy. Tożsamość zidentyfikowanych zostanie ogłoszona w najbliższych dniach. „Najpierw poinformujemy rodziny" – wyjaśnił John Byrd, dyrektor analizy naukowej w agencji Pentagonu ustalającej losy jeńców wojennych i zaginionych w akcji (Defense POW/MIA Accounting Agency).

Według Pentagonu, po wojnie koreańskiej nie doliczono się 7699 żołnierzy USA. Około 5300 z nich poległo bądź zaginęło na obecnym terytorium Korei Północnej. Identyfikacja szczątków odbywa się w Połączonej Bazie Pearl Harbor-Hickam. John Byrd i Jennie Jin, która kieruje komórką agencji zajmującą się wojną koreańską, wyjaśnili, że identyfikacja jest bardzo żmudnym i czasochłonnym procesem, ponieważ polega na porównywaniu kodu DNA we fragmentach kości, które w wielu przypadkach są bardzo połamane lub uległy rozkładowi. Do tej pory przeprowadzono analizę DNA w około połowie z przekazanych skrzyń.

Szczątki dwóch żołnierzy, których tożsamość zostanie wkrótce podana, są bardziej kompletne. Stwierdziliśmy to w ciągu kilku sekund po otwarciu skrzyni. Sądzimy, że ta osoba jest Afroamerykaninem, była wysoka i szczupła. Tego rodzaju konstatacja była możliwa dzięki temu, że szczątki są względnie kompletnie.

– powiedział Byrd.

Szczątki obu żołnierzy pochodzą z tego samego pola bitwy nad rzeką Chongchon na terenie obecnej Korei Północnej. Według Jin, tylko po tej bitwie z 1950 roku amerykańskie wojsko nie doliczyło się 1700 żołnierzy.

Formalnie zarówno USA jak i Korea Północna są nadal w stanie wojny, bo traktat pokojowy nigdy nie został podpisany.

W latach 1996-2005 Stany Zjednoczone i Korea Północna prowadziły wspólne poszukiwania szczątków,  potem Waszyngton zawiesił uczestnictwo, wyjaśniając to obawą o bezpieczeństwo swoich obywateli, po tym jak Pjongjang przyspieszył prace nad programem jądrowym.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Na Podlasiu będzie bezpieczniej?

/ Tumisu

  

Prawie 440 tys. zł trafi m.in. do samorządów z województwa podlaskiego na realizację zadań mających poprawić bezpieczeństwo. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał z samorządowcami umowy w tej sprawie.

Dofinansowanie przyznano w ramach trzeciej edycji programu "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Na Podlasiu kwotą prawie 440 tys. podzieli się 8 samorządów i organizacji pozarządowych. W całym kraju dofinansowanie otrzymało ponad 100 projektów.

Program "Razem bezpieczniej" z założenia i w praktyce kierowany jest do społeczności lokalnych, które czują się coraz bardziej odpowiedzialne za poprawę bezpieczeństwa, zapobieganie przestępczości i aspołecznych zachowań w swojej miejscowości

- powiedział podczas konferencji zorganizowanej w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, zwracając się do samorządowców.

Dodał, że program "Razem Bezpieczniej" jest m.in. po to, aby zidentyfikować miejsca niebezpieczne, a następnie korzystając ze środków rządowych, przy współpracy z samorządami "na tych terenach bezpieczeństwo poprawić".

Wojewoda podlaski podkreślił, że z roku na rok projekt cieszy się coraz większą popularnością. "Dla porównania w 2016 r. udzielono dotacji na realizację tylko jednego zadania w kwocie 75 tys. zł, w 2017 już 9 projektom przyznano dotacje w łącznej kwocie 454 tys. zł" - podkreślił.

"Chodzi o stworzenie lokalnych systemów bezpieczeństwa, bezpiecznych przejść dla pieszych, przeciwdziałanie zjawiskom patologii, ochronę dzieci i młodzieży, edukację dla bezpieczeństwa"

- wymienił cele programu Paszkowski.

Wojewoda podziękował samorządowcom za przygotowanie projektów. Dodał, że ważne są nie tylko kwoty, które zostały przyznane na poprawę bezpieczeństwa, ale również dyskusja "o tym, co jest istotne dla mieszkańców danej, lokalnej społeczności".

"Dzięki funkcjonowaniu programu, samorządy mają realne możliwości wpływu na to, co dzieje się na ich terenie i wraz z instytucjami, a także ze wszystkimi mieszkańcami mogą najskuteczniej zadbać o swoje bezpieczeństwo"

- mówił Paszkowski.

Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że w ramach tegorocznej edycji programu, do wojewody wpłynęło 27 wniosków, z czego wojewoda zarekomendował MSWiA 19 projektów; ostatecznie dofinansowanie otrzymało 8 projektów. To gminy: Nowe Piekuty, Lipsk, Łapy, Poświętne, Piątnica, miasto Wysokie Mazowieckie, powiat zambrowski oraz Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom "Nadzieja".

Burmistrz Łap Urszula Jabłońska powiedziała, że dzięki otrzymanej dotacji w wysokości prawie 72 tys. zł w gminie zostanie uruchomiony projekt edukacyjny w postaci m.in. przedstawień teatralnych mający przeciwdziałać zjawiskom patologii wśród dzieci i młodzieży.

Prezes Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" ks. Radosław Kubeł ocenił, że otrzymane 100 tys. zł zostanie przeznaczone na stworzenie podlaskiego systemu reagowania na zaginięcie osoby starszej "Senior Alert". Dodał, że system ma zostać uruchomiony w ciągu najbliższych tygodni i ma "szczególnie uwzględniać lokalne systemy bezpieczeństwa". Ksiądz Kubeł przypomniał, że w ramach swojej działalności stowarzyszenie prowadzi już Grupę Ratowniczą Nadzieja, która jest jednostką ochotniczego pogotowia ratunkowego.

Program "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka finansowany jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównym jego celem - jak informowało MSWiA - jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych. W latach 2018-2020 na jego realizację będzie przeznaczonych ponad 19 mln zł.

W tym roku MSWiA sfinansuje projekty o wartości 6 mln zł. W tym roku najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl