Sanepid uczy... mycia rąk

/ pixabay.com/_Alicja_

  

Olsztyński sanepid prowadzi akcję promującą mycie rąk. Powodem akcji jest rosnąca liczba chorób wywołanych brakiem odpowiedniej higieny dłoni.

Przed budynkiem olsztyńskiego sanepidu ustawiono umywalki, przy których pracownicy tej instytucji instruowali jak właściwie umyć ręce.

- Wskazywać należy zwłaszcza na potrzebę umycia kciuków. Dzieciom mówimy, że to robienie śrubokrętu. Przypominamy też o myciu przestrzeni między palcami - powiedział dyrektor wojewódzkiego sanepidu Janusz Dzisko.

Osoby, które umyły ręce w specjalnej maszynie-lampie mogły sprawdzić czy zrobiły to właściwie.

Pracownicy sanepidu przypominali uczestnikom akcji, że na dłoniach może znajdować się aż 5 mln drobnoustrojów. Zaznaczali, że z dłoni możemy przenosić bakterie, wirusy i pasożyty.

- Choroby spowodowane brakiem odpowiedniej higieny rąk są wciąż częste. Co więcej, ich liczba rośnie - podkreślił Dzisko i podał, że w regionie wzrasta np. liczba biegunek u dzieci w wieku do 2 lat. W 2016 roku odnotowano 1215 takich przypadków, a w 2017 już 1450 dzieci zachorowało. Na salmonellę w 2016 roku zachorowało 265 osób, a rok później było takich przypadków już 333.

- Po latach wracają przypadki żółtaczki typu A czy czerwonki. Tych typowych chorób "brudnych rąk" nie było jakiś czas, a niestety wracają - podkreślił Dzisko.

W ocenie epidemiologów odpowiednie mycie rąk jest "najlepszą szczepionką", chroniącą przed wieloma chorobami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sąd nie zgodził się na dekomunizację ulic

/ By Mach240390 - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32128354

  

"Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się na zmianę w ramach ustawy dekomunizacyjnej patronów dwóch krakowskich ulic – Józefa Marcika i Wincentego Danka" – poinformował Urząd Miasta Krakowa. Rozstrzygnięcie NSA jest ostateczne.

Sprawę ulicy Kiejstuta Żemaitisa skierowano do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Według informacji przekazanych przez krakowski magistrat w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił wniesione przez wojewodę małopolskiego dwie skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ten w kwietniu br. uchylił jego zarządzenie zastępcze, na którego mocy krakowskie ulice miały zmienić patronów.

W połowie grudnia 2017 r. wojewoda małopolski wydał zarządzenia zastępcze w sprawie zmian nazw trzech ulic: Józefa Marcika na Stefana Korbońskiego, Kiejstuta Żemaitisa na gen. Mieczysława Smorawińskiego i ul. Wincentego Danka na Józefa Grzesiaka "Czarnego". Decyzje zostały podjęte na podstawie ustawy dekomunizacyjnej, zobowiązującej samorządy do zmiany obowiązujących nazw, które upamiętniają lub propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Gmina Miejska Kraków zaskarżyła jednak decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skargi argumentowano tym, że tylko jednoznaczna ocena danej postaci może stanowić podstawę zastosowania trybu nadzwyczajnego wskazanego w ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, a tak w tych trzech przypadkach – zdaniem gminy – nie było.

Jak zapowiedział magistrat, dokumenty z NSA będą teraz podstawą odpowiednich zmian w ewidencji ulic i adresów – a co za tym idzie zmian tabliczek z nazwami ulic. Za ich montaż będzie odpowiadał Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Właściciele nieruchomości otrzymają również zawiadomienia o zmianie numerów porządkowych budynków i o ciążącym na nich obowiązku wymiany tabliczek z numerami porządkowymi budynków. Ten proces będzie jednak trwał – poinformował urząd miasta – zawiadomienia kierowane będą indywidualnie, a sprawa dotyczy około 2 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl