Sanepid uczy... mycia rąk

/ pixabay.com/_Alicja_

  

Olsztyński sanepid prowadzi akcję promującą mycie rąk. Powodem akcji jest rosnąca liczba chorób wywołanych brakiem odpowiedniej higieny dłoni.

Przed budynkiem olsztyńskiego sanepidu ustawiono umywalki, przy których pracownicy tej instytucji instruowali jak właściwie umyć ręce.

- Wskazywać należy zwłaszcza na potrzebę umycia kciuków. Dzieciom mówimy, że to robienie śrubokrętu. Przypominamy też o myciu przestrzeni między palcami - powiedział dyrektor wojewódzkiego sanepidu Janusz Dzisko.

Osoby, które umyły ręce w specjalnej maszynie-lampie mogły sprawdzić czy zrobiły to właściwie.

Pracownicy sanepidu przypominali uczestnikom akcji, że na dłoniach może znajdować się aż 5 mln drobnoustrojów. Zaznaczali, że z dłoni możemy przenosić bakterie, wirusy i pasożyty.

- Choroby spowodowane brakiem odpowiedniej higieny rąk są wciąż częste. Co więcej, ich liczba rośnie - podkreślił Dzisko i podał, że w regionie wzrasta np. liczba biegunek u dzieci w wieku do 2 lat. W 2016 roku odnotowano 1215 takich przypadków, a w 2017 już 1450 dzieci zachorowało. Na salmonellę w 2016 roku zachorowało 265 osób, a rok później było takich przypadków już 333.

- Po latach wracają przypadki żółtaczki typu A czy czerwonki. Tych typowych chorób "brudnych rąk" nie było jakiś czas, a niestety wracają - podkreślił Dzisko.

W ocenie epidemiologów odpowiednie mycie rąk jest "najlepszą szczepionką", chroniącą przed wieloma chorobami.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mamy wicemistrzów świata w kajakarstwie górskim!

Mateusz Polaczyk / twitter.com/Polska_Zbrojna

  

Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa), Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) i Michał Pasiut (AZS AWF Kraków) zdobyli w Rio de Janeiro srebrny medal mistrzostw świata w kajakarstwie górskim w drużynowej rywalizacji w K1.

Wtorek był pierwszym dniem zmagań w Rio. Rywalizacja indywidualna w MŚ w slalomie kajakowym na olimpijskim torze zacznie się w środę kwalifikacjami K1 kobiet i C1 mężczyzn.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl