Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały

  

To projekt badawczo-edukacyjny przedstawiający najważniejsze wydarzenia i postaci z dziejów naszego państwa i narodu, które weszły do kanonu pamięci zbiorowej, wywarły wpływ na kształtowanie świadomości, na tożsamość narodową polskiego społeczeństwa. Tytułowe „miejsca pamięci” to m.in. Panorama Racławicka czy Kopiec Kościuszki.

Setna rocznica odzyskania niepodległości daje okazję do ożywienia refleksji nad polską pamięcią zapisaną w dziedzictwie kulturowym oraz refleksji nad przewartościowaniem naszego stosunku do dziejów narodu i jego dziedzictwa kulturowego. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z tendencją do uprawiania „pedagogiki wstydu”, która przeważała nad afirmowaniem osiągnięć i sukcesów polskiego społeczeństwa.

W stulecie odzyskania państwowości należy te sukcesy przypomnieć, aby znalazły należne im miejsce w świadomości zbiorowej. Należy przywrócić w pamięci zbiorowej Polaków chwile, postaci i wydarzenia, które są źródłem chwały i dumy. Temu właśnie mają służyć „Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały”.

Jest to element szerszego projektu „Polskie miejsca pamięci”, nad którym patronat sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Obok celów badawczych, ważne są też elementy edukacyjne, popularyzacja wyników badań rozwijających wiedzę historyczno-kulturową oraz świadomość historyczną młodego pokolenia.

W świadomości narodowej zachodzą ogromne przemiany – kurczy się kanon kulturowy, zmienia się model patriotyzmu i stosunek do tradycji. Autorzy projektu wyszli z przekonania, że obrazy przeszłości, „miejsca pamięci”, odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu tożsamości zbiorowej i postaw patriotycznych.

Jednym z głównych elementów projektu jest organizacja cyklu konferencji i wykładów otwartych poświęconych wybranym miejscom pamięci i ich muzealnym reprezentacjom, które odbywać się będą w instytucjach naukowych, edukacyjnych i kulturalnych (m.in. w szkołach licealnych, uczelniach wyższych i muzeach).

Pomysłodawcy i twórcy projektu to em. prof. UWr Stefan Bednarek i dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski, wybitni znawcy tematyki pamięci zbiorowej i miejsc pamięci.

Partnerami projektu są: Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Biblioteka Kórnicka PAN, Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Planowane wykłady otwarte

16.09.2018, godz. 12:00 Muzeum Historyczne miasta Krakowa, prof. dr hab. Bartosz Korzeniewski, „Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż aktualny”

22.09.2018, godz. 16:00, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu „Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż aktualny?”

28.09.2018, godz. 13:00 Muzeum Historii Polski, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, „Źródła legendy Józefa Piłsudskiego”

 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Narodowe Centrum Kultury, Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Reakcja MSZ na wizytę Kozłowskiej w Brukseli. Ambasador Belgii wezwany przez wiceministra

Ludmiła Kozłowska / fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

  

Decyzja władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej Ludmile Kozłowskiej - osobie wpisanej na listę osób niepożądanych w strefie Schengen - godzi w bezpieczeństwo strefy. Polska przyjęła tę decyzję z zaniepokojeniem - podkreśliło w swoim komunikacie polskie MSZ.

Deportowana na wniosek polskich władz z terenu UE prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska przyjeżdża na zaproszenie liberałów i Zielonych do Parlamentu Europejskiego do Brukseli.

- Polska z zaniepokojeniem przyjęła decyzję władz Belgii o wydaniu wizy wjazdowej osobie wpisanej do Systemu Informacyjnego Schengen Ludmile Kozłowskiej. Decyzja władz Belgii godzi w bezpieczeństwo strefy Schengen

 - podkreśliło MSZ w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

Resort poinformował, że wobec zaistniałej sytuacji, stanowisko polskiego rządu zostało przekazane ambasadorowi Belgii, który został wezwany dziś do MSZ przez wiceministra sprawa zagranicznych Andrzeja Papierza.

- Władze Polski podtrzymują stanowisko o uznaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej za osobę niepożądaną na terytorium Unii Europejskiej

 - oświadczył MSZ. Jak wskazano, "decyzja ta została podjęta w oparciu o wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na podstawie uzyskanych przez Agencję Informacji na temat działalności p. Ludmiły Kozłowskiej i jej powiązań oraz w oparciu o wnioski płynące z analizy niejasnych źródeł finansowania prowadzonej przez panią Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog".

Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS).

Według portalu Onet, który podał tę informację jako pierwszy, belgijska wiza dla Kozłowskiej została wydana na znacznie dłuższy czas niż niemiecka, co oznacza, że służby tego kraju nie uznały informacji od polskich służb na temat Ukrainki za istotne.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl