Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały

  

To projekt badawczo-edukacyjny przedstawiający najważniejsze wydarzenia i postaci z dziejów naszego państwa i narodu, które weszły do kanonu pamięci zbiorowej, wywarły wpływ na kształtowanie świadomości, na tożsamość narodową polskiego społeczeństwa. Tytułowe „miejsca pamięci” to m.in. Panorama Racławicka czy Kopiec Kościuszki.

Setna rocznica odzyskania niepodległości daje okazję do ożywienia refleksji nad polską pamięcią zapisaną w dziedzictwie kulturowym oraz refleksji nad przewartościowaniem naszego stosunku do dziejów narodu i jego dziedzictwa kulturowego. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z tendencją do uprawiania „pedagogiki wstydu”, która przeważała nad afirmowaniem osiągnięć i sukcesów polskiego społeczeństwa.

W stulecie odzyskania państwowości należy te sukcesy przypomnieć, aby znalazły należne im miejsce w świadomości zbiorowej. Należy przywrócić w pamięci zbiorowej Polaków chwile, postaci i wydarzenia, które są źródłem chwały i dumy. Temu właśnie mają służyć „Polskie miejsca pamięci. Dzieje dumy i chwały”.

Jest to element szerszego projektu „Polskie miejsca pamięci”, nad którym patronat sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Obok celów badawczych, ważne są też elementy edukacyjne, popularyzacja wyników badań rozwijających wiedzę historyczno-kulturową oraz świadomość historyczną młodego pokolenia.

W świadomości narodowej zachodzą ogromne przemiany – kurczy się kanon kulturowy, zmienia się model patriotyzmu i stosunek do tradycji. Autorzy projektu wyszli z przekonania, że obrazy przeszłości, „miejsca pamięci”, odgrywają szczególną rolę w kształtowaniu tożsamości zbiorowej i postaw patriotycznych.

Jednym z głównych elementów projektu jest organizacja cyklu konferencji i wykładów otwartych poświęconych wybranym miejscom pamięci i ich muzealnym reprezentacjom, które odbywać się będą w instytucjach naukowych, edukacyjnych i kulturalnych (m.in. w szkołach licealnych, uczelniach wyższych i muzeach).

Pomysłodawcy i twórcy projektu to em. prof. UWr Stefan Bednarek i dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski, wybitni znawcy tematyki pamięci zbiorowej i miejsc pamięci.

Partnerami projektu są: Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Biblioteka Kórnicka PAN, Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Planowane wykłady otwarte

16.09.2018, godz. 12:00 Muzeum Historyczne miasta Krakowa, prof. dr hab. Bartosz Korzeniewski, „Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż aktualny”

22.09.2018, godz. 16:00, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu „Tadeusz Kościuszko – bohater wciąż aktualny?”

28.09.2018, godz. 13:00 Muzeum Historii Polski, prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, „Źródła legendy Józefa Piłsudskiego”

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Narodowe Centrum Kultury, Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum

Wczytuję komentarze...

Ważne słowa amerykańskiego generała: „Możecie być pewni amerykańskiej flagi w Polsce”

gen. Joseph Dunford / flickr.com/Chairman of the Joint Chiefs of Staff/CC BY-SA 2.0

  

Stany Zjednoczone rozważają różne warianty zwiększenia obecności wojskowej w Polsce, w tym obecność stałą jak i rotacyjną obecność sił wysokiej gotowości - powiedział w sobotę podczas forum w Halifax przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford.

Dunford wystąpił podczas Forum Bezpieczeństwa Międzynarodowego w kanadyjskim Halifax. Zapytany o możliwe wzmocnienie obecności wojskowej USA w Polsce, powiedział, że Polska może być pewna amerykańskiego wsparcia, ale nie zapadły jeszcze decyzje "co do charakteru tych sił".

Powiedzieliśmy naszym polskim rozmówcom: możecie być pewni amerykańskiej flagi w Polsce, (tego) że ona tam będzie, możecie być pewni zdolności wojskowej i naszej zdolności wypełnienia naszego zobowiązania w kwestii bezpieczeństwa Polski

- powiedział Dunford.

To, o czym teraz rozmawiamy, to jaka byłaby najbardziej skuteczna struktura organizacyjna tej obecności i istnieje kilka sposobów, jak można to osiągnąć. Można to osiągnąć poprzez siły stałe, ale także przez rotacyjne siły wysokiej gotowości, które demonstrowałyby nasze zobowiązanie wobec Polski, a jednocześnie odstraszałyby potencjalnych adwersarzy

- dodał.

Budowę stałej bazy wojsk USA w Polsce, nazwanej roboczo Fort Trump, zaproponował prezydent Andrzej Duda podczas wrześniowej wizyty w Waszyngtonie. Polska jest gotowa wyłożyć na ten projekt 2 mld USD.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl