500-letniej pienińskiej sośnie obcięto koronę. To jedyny ratunek

Jak poinformował Pieniński Park Narodowy, uszkodzona korona reliktowej sosny ze szczytu Sokolicy w Pieninach została usunięta. Bez tej interwencji 500-letniemu drzewu groziłaby śmierć. Rana pnia została zabezpieczona przed chorobami odgrzybowymi.

Pieniński Park Narodowy poinformował w komunikacie, że na szczyt Sokolicy udali się specjaliści zajmujący się chirurgią oraz uprawą drzew bonsai. Stan uszkodzenia korony okazał się być dużo poważniejszy niż wskazywały na to zdjęcia i oględziny wykonane poprzedniego dnia.

Pozostawienie złamanej gałęzi sosny zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi. Podjęto więc decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi.

Złamany fragment korony zostanie poddany badaniom i konserwacji.

Przypomnijmy, że gałąź legendarnej sosny, przy której chętnie fotografują się turyści, została uszkodzona podczas akcji ratunkowej, przez helikopter TOPR-u.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pieninypn.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spowodował wypadek będąc "na bani". Trafił do aresztu

/ malopolska.policja.gov.pl

  

12 listopada 2018 r. nad ranem, w miejscowości Kościelisko, kierujący samochodem marki BMW stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w betonowo-kamienny murek. W wyniku uderzenia, 24-letnia pasażerka doznała poważnych obrażeń ciała. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, strażacy i załoga pogotowia ratunkowego.

W początkowej fazie czynności wykonywanych w związku ze zdarzeniem, istniały wątpliwości co do osoby prowadzącej samochód. Ostatecznie ustalono, że kierującym był 30-latek bez stałego miejsca zameldowania. Mężczyzna „wydmuchał” ponad 1 promil alkoholu i został przez policjantów zatrzymany. Samochód został zabezpieczony do  szczegółowych oględzin.

Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Zakopanem zastosował wobec kierującego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Za spowodowanie wypadku, w wyniku którego inna osoba doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl