Niemcy spalili jego ciało

Kpt. Władysław Raginis

  

Pod Wizną kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Raginisa powstrzymywało przez cztery dni zmasowane ataki liczącej ponad czterdzieści tysięcy ludzi 10 Dywizji Pancernej i XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana.

Kpt. Władysław Raginis, oddelegowany na odcinek obrony Wizny, od początku zdawał sobie sprawę z niewykonalności tego zadania. Ale, razem z dowódcą artylerii porucznikiem Stanisławem Brykalskim, przysięgli swym żołnierzom, że pozostaną na swoich pozycjach do końca i żywi ich nie opuszczą. Od początku walk Raginis powtarzał:

Myśmy tu nie przyszli po cudze, walczymy o swoje, musimy wytrwać.

Niemcy przeprowadzali nieustanne ataki, a wobec niespodziewanego oporu Polaków byli coraz bardziej wściekli i zdeterminowani. Gen. Heinz Guderian wspominał: „Przybywszy do Wizny, stwierdziłem ku memu rozczarowaniu, że złożone mi rano meldunki o sukcesach piechoty 10. Dywizji Pancernej polegały na jakimś nieporozumieniu”. Widząc chaos w niemieckich szeregach Guderian natychmiast wprowadził nowe porządki i plan dalszej walki. Nakazał zmasowany atak artyleryjski, a następnie czołgami okrążano kolejne bunkry, likwidując je po kolei.

Rankiem 10 września bronił się już jedynie schron kpt. Raginisa na Górze Strękowej. Gdy bunkier został okrążony, Niemcy wysłali parlamentariusza, który w imieniu dowództwa zażądał poddania się, a w razie niewykonania polecenia zagroził rozstrzelaniem polskich jeńców. Kapitan widząc, że nie ma jakichkolwiek szans podziękował towarzyszom broni i rozkazał im opuścić bunkier.

„Kapitan spojrzał na mnie ciepło i łagodnie ponaglił. Gdy byłem już w wyjściu, uderzył mnie w plecy silny podmuch i usłyszałem wybuch” tak ostatnie chwile życia bohaterskiego dowódcy spod Wizny opisywał jego podwładny Seweryn Biegański.

Niemcy nakazali spalenie ciał kapitana Raginisa i porucznika Brykalskiego, ich szczątki pochowano tuż obok bunkra. Po wejściu na te tereny Sowietów ciała zostały przeniesione do mogiły w pobliżu drogi. W sierpniu 2011 r. członkowie Stowarzyszenia „Wizna” doprowadzili do ekshumacji szczątków kapitana Raginisa. Przeprowadzone badania potwierdziły jego tożsamość i fakt, że zginął rozerwany granatem. 10 września 2011 r. kapitan Raginis i porucznik Brykalski spoczęli w bunkrze na Strękowej Górze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tygodnik GP, niezalezna.pl, Stowarzyszenie Wizna

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Refugess Welcome” nie traci na aktualności. Młodzi Niemcy niczego się nie nauczyli

"Refugees welcome" / flickr.com/Urban Isthmus "Refugees welcome"/CC BY-SA 2.0

  

Dotychczasowa polityka migracyjna forsowana przez Angelę Merkel poniosła fiasko, a sama kanclerz, po katastrofalnych wynikach wyborów do landtagu Hesji zrezygnowała ze stanowiska szefowej CDU. Zapowiedziała też, że po upływie obecnej kadencji wycofa się z życia politycznego. Mimo, że oficjalne dane o przestępczości imigrantów są coraz bardziej zatrważające, a przybysze "zapadają się pod ziemię", niemieckie dzieci popierają przyjmowanie uchodźców. Jak widać kilka lat polityki "Refugess Relcome" odcisnęło swe piętno na poglądach najmłodszych Niemców.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji niemiecki bank przedstawił badanie opinii niemieckich dzieci. "Barometr Opinii Dzieci" jest przeprowadzany co 4 lata i jest wspólnym projektem banku LBS i niemieckiej organizacji praw dzieci Kinderschutzbund, który powstał w 1997 r.                [polecam:https://niezalezna.pl/243139-po-klesce-wyborczej-merkel-podjela-decyzje-i-rezygnuje-z-waznej-funkcji]

W ankiecie wzięło udział ponad 10 000 dziewczynek i chłopców w wieku od 9 do 14 lat, co sprawia, że wyniki sondażu są reprezentatywne.

Trzy czwarte ankietowanych dzieci popiera przyjmowanie przez Niemcy ludzi, którzy uciekli z innych krajów.                                                                                                                    [polecam:http://niezalezna.pl/213517-niemcy-zrobili-testy-imigrantom-i-sa-zszokowani-juz-wiedza-ze-lepiej-nie-bedzie] 

W kwestii tolerancji odpowiedzi były nie tylko pozytywne. Pomimo, że ponad połowa ankietowanych dzieci popiera przyjmowanie uchodźców, 10 proc. jest temu przeciwne. Poza tym wyniki ukazały różnice między nastawieniami dzieci z zachodnioniemieckich i wschodnioniemieckich krajów związkowych

- informuje dw.com.

Okazało się także, że dzieci z Nadrenii Płn.-Westfalii i z miast-landów: Bremy, Hamburga i Berlina przejawiały większą otwartość, niż dzieci z landów wschodnich. Wyniki sondaży wskazują również, że tolerancja dla uchodźców spada wraz z wiekiem.                                                                        [polecam:https://niezalezna.pl/230763-w-niemczech-quotznikajaquot-imigranci-nie-wiadomo-co-sie-z-nimi-dzieje]

Prawie dwie trzecie (61 proc.) ankietowanych dziewczynek i chłopców podało, że ma za przyjaciół dzieci z innych krajów. Obcowanie z przedstawicielami innych narodowości dla większości dzieci jest czymś zupełnie naturalnym w szkole

- powiedział Christian Schroeder, organizujący badania Kinderbarometer 2018, którego cytuje dw.com.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, dw.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl