Jedyne w Polsce tajne laboratorium Zimnej Wojny

Obiekt Alfa, korytarz / niezalezna.pl

  

W Warszawie można zwiedzać Obiekt Alfa wybudowany w latach 70. XX wieku, jako jeden z elementów zapasowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi PRL. Wyposażono go w najnowocześniejsze w Polsce laboratorium biologiczne III klasy bezpieczeństwa. W przyszłości zamierzano wybudować jeszcze dwa dodatkowe obiekty – Beta i Gamma. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale Alfa pełnił rolę tajnego laboratorium wojskowego i obiektu doświadczalnego aż do pierwszej dekady XXI wieku! Były tu prowadzone między innymi badania nad ochroną przed bronią masowego rażenia, skażeniami chemicznymi i biologicznymi, wytrzymałością organizmu ludzkiego oraz zachowaniem ludzi w warunkach izolacji i zagrożenia.

Obiekt Alfa wybudowano tak, aby przetrwał wybuch jądrowy. Do XXI wieku nie było go na mapach, a nawet dziś w Google Maps czy na zdjęciach satelitarnych widoczny jest jedynie pagórek porośnięty trawą. Obiekt ma zachowane oryginalne, w pełni sprawne instalacje, urządzenia, wyposażenie i wystrój wnętrz. Znajdują się tu między innymi komory służące do odkażania, laboratoria, komory badawcze, gabinet lekarski, biuro, dyspozytornia, będąca głównym centrum dowodzenia schronem oraz maszynownia z potężnymi wentylatorami i stacją filtrów, dostarczającymi powietrze z zewnątrz. Doskonale zachowało się oryginalne wyposażenie pomieszczeń: sprzęt laboratoryjny, urządzenia biurowe, łączność wewnętrzna, kamery, rejestratory promieniowania i inne urządzenia, które są utrzymywane w pełnej gotowości. Dodatkowy klimat lat PRL-u tworzą oryginalne meble, w pełni wyposażona kuchnia z zastawą stołową i wiele innych oryginalnych eksponatów. Wszystkie badania, które były prowadzone w laboratorium są do tej pory utajnione. Wiadomo, że przeprowadzono m.in. eksperyment polegający na zamknięciu kilkunastu ludzi na 21 dni, aby sprawdzić, jak organizm reaguje w ekstremalnej sytuacji, przy totalnym odcięciu od świata zewnętrznego.

Obiekt Alfa został udostępniony dla zwiedzających w 2016 roku jako Muzeum Zimnej Wojny. Mieści się w Warszawie, na terenie Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Ze względu na lokalizację na terenie wojskowym, zwiedzanie schronu możliwe jest po uprzedniej rejestracji.

www.obiektalfa.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, obiektalfa.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spowodował wypadek będąc "na bani". Trafił do aresztu

/ malopolska.policja.gov.pl

  

12 listopada 2018 r. nad ranem, w miejscowości Kościelisko, kierujący samochodem marki BMW stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w betonowo-kamienny murek. W wyniku uderzenia, 24-letnia pasażerka doznała poważnych obrażeń ciała. Na miejscu zdarzenia pracowali policjanci, strażacy i załoga pogotowia ratunkowego.

W początkowej fazie czynności wykonywanych w związku ze zdarzeniem, istniały wątpliwości co do osoby prowadzącej samochód. Ostatecznie ustalono, że kierującym był 30-latek bez stałego miejsca zameldowania. Mężczyzna „wydmuchał” ponad 1 promil alkoholu i został przez policjantów zatrzymany. Samochód został zabezpieczony do  szczegółowych oględzin.

Na wniosek prokuratury, Sąd Rejonowy w Zakopanem zastosował wobec kierującego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Za spowodowanie wypadku, w wyniku którego inna osoba doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Z kolei prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl