Koncert Chopinowski na instrumentach historycznych - to już dzisiaj!

Tak wyglądał pierwszy koncert inauguracyjny / fot. Darek Golik/NIFC

  

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o bezprecedensowym charakterze. 2 września w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Kolejne będą organizowane co pięć lat. Drugi koncert inauguracyjny - już dzisiaj! Transmitować go będzie TVP Kultura.

Spośród 58 pianistów z 20 krajów zgłoszonych do udziału w konkursie wybranych zostało 30 najlepszych. Liczba ta jest szczególnie znacząca, gdy weźmie się pod uwagę specyfikę konkursu.

Poszukując „prawdziwego brzmienia” muzyki Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od lat eksploruje wykonawstwo na instrumentach historycznych. W skład kolekcji Instytutu wchodzą obecnie fortepiany ulubionych marek Chopina (Pleyel i Erard), brytyjski Broadwood i współczesne rekonstrukcje instrumentów, jakie kompozytor miał do dyspozycji we wczesnym okresie twórczości (kopie warszawskiego Buchholtza i wiedeńskiego Grafa). Brzmienie z epoki stało się jednym z wyznaczników festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz serii fonograficznych instytutu. Celem nowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych - jest propagowanie idei oraz podniesienie rangi w życiu koncertowym gry na dawnych fortepianach, która umożliwia lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów, którym kompozycje były dedykowane. 

Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar - oprócz dzieł Chopina - będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku, m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego czy Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie, doskonale znana polskiej publiczności, legendarna Orkiestra XVIII Wieku. 

Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego sponsorów, a w szczególności mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, PKN Orlen, wieloletniego partnera działalności artystycznej Instytutu Chopina, Totalizatora Sportowego oraz KGHM.

NIE PRZEGAP: Transmisję z dzisiejszego drugiego koncertu inauguracyjnego będzie prowadzić od. godz. 18:55 TVP Kultura. Wystąpią m.in. Paweł Szymański i Nikolai Demidenko z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Grzegorza Nowaka. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezaezna.pl, TVP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niezrozumiałe zachowanie Owsiaka na sali sądowej. "Mam na szyi śmieć?" - grzmiał przesłuchiwany

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jerzy Owsiak, który pojawił się w czwartek w sądzie z zawieszonym na koszulce Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski otrzymanym w 2011 r., był wyjątkowo podekscytowany.  - Mam na szyi śmieć? Otrzymałem go od prezydenta RP (...) Jak mogła w ten sposób traktować obywateli RP? - grzmiał na sali. Sędzia sugerował przerwę.

Chodzi o proces, w którym poseł PiS Krystyna Pawłowicz domaga się przeprosin na profilach Owsiaka w portalach społecznościowych oraz na stronie kreciola.tv, a także 50 tys. zł zadośćuczynienia za zniesławienie.

"Sąd dwukrotnie zwracał J. Owsiakowi uwagę, by nie krzyczał do sądu i uspokoił się, proponując nawet przerwę dla niego"

- napisała Pawłowicz na Twitterze po zakończeniu rozprawy.

Przebieg tego emocjonującego przesłuchania zostało zarejestrowane.

Mam na sobie order. Krzyż komandorski. Taki sam jak ma ten człowiek. Pani Krystyna Pawłowicz nazwała go śmieciem. Ja mam na szyi śmieć? Otrzymałem go od prezydenta RP (...) Jak mogła w ten sposób traktować obywateli RP? To są melodie obywatele tego kraju, który został tak poniżony

- krzyczał wzburzony Owsiak. 

Zareagował sędzia: "Jeżeli chce pan chwilę przerwy"....

- Nie, już jestem spokojny wysoki sądzie, jestem spokojny i proszę mnie dalej pytać

- padła odpowiedź.

Zobaczcie nagranie! Wklejamy film z Twittera sugerujący, że Owsiak może być w stanie nietrzeźwym. Choć zachowanie przesłuchiwanego jest w naszej ocenie niezrozumiałe, my takiego zadania nie podzielamy.

Sędzia Krzysztof Świderski odroczył ogłoszenie wyroku o dwa tygodnie, do 29 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl