Koncert Chopinowski na instrumentach historycznych - to już dzisiaj!

Tak wyglądał pierwszy koncert inauguracyjny / fot. Darek Golik/NIFC

  

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem organizują wydarzenie o bezprecedensowym charakterze. 2 września w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Kolejne będą organizowane co pięć lat. Drugi koncert inauguracyjny - już dzisiaj! Transmitować go będzie TVP Kultura.

Spośród 58 pianistów z 20 krajów zgłoszonych do udziału w konkursie wybranych zostało 30 najlepszych. Liczba ta jest szczególnie znacząca, gdy weźmie się pod uwagę specyfikę konkursu.

Poszukując „prawdziwego brzmienia” muzyki Chopina, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od lat eksploruje wykonawstwo na instrumentach historycznych. W skład kolekcji Instytutu wchodzą obecnie fortepiany ulubionych marek Chopina (Pleyel i Erard), brytyjski Broadwood i współczesne rekonstrukcje instrumentów, jakie kompozytor miał do dyspozycji we wczesnym okresie twórczości (kopie warszawskiego Buchholtza i wiedeńskiego Grafa). Brzmienie z epoki stało się jednym z wyznaczników festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz serii fonograficznych instytutu. Celem nowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych - jest propagowanie idei oraz podniesienie rangi w życiu koncertowym gry na dawnych fortepianach, która umożliwia lepsze poznanie dzieła poprzez zetknięcie z oryginalną materią i aurą brzmieniową instrumentów, którym kompozycje były dedykowane. 

Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy: pierwszy i drugi to recitale solowe, których repertuar - oprócz dzieł Chopina - będzie obejmował wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha, a także polonezy polskich kompozytorów tworzących w pierwszej połowie XIX wieku, m.in. Michała Kleofasa Ogińskiego czy Marii Szymanowskiej. W trzecim etapie sześcioro finalistów wykona wybrane przez siebie utwory Chopina z orkiestrą, a towarzyszyć im będzie, doskonale znana polskiej publiczności, legendarna Orkiestra XVIII Wieku. 

Konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego sponsorów, a w szczególności mecenasa Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, PKN Orlen, wieloletniego partnera działalności artystycznej Instytutu Chopina, Totalizatora Sportowego oraz KGHM.

NIE PRZEGAP: Transmisję z dzisiejszego drugiego koncertu inauguracyjnego będzie prowadzić od. godz. 18:55 TVP Kultura. Wystąpią m.in. Paweł Szymański i Nikolai Demidenko z towarzyszeniem Orkiestry XVIII wieku pod batutą Grzegorza Nowaka. 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezaezna.pl, TVP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

A ci dalej... jak nie ulica, to zagranica. Schetyna pojechał do Merkel. Po co? Wersji jest wiele

/ twitter.com/SchetynadlaPO

  

Szef Platformy Obywatelskiej udał się z wizytą do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Spotkanie wywołało ogromne kontrowersje w Polsce, biorąc pod uwagę fakt, iż rozmowy miały oscylować wokół tematów, o których na szczeblu bilateralnym powinien dyskutować rząd i jego przedstawiciele, a nie "totalna opozycja". W sieci zawrzało.

Grzegorz Schetyna pojechał dziś do Niemiec, by spotkać się z kanclerz Angelą Merkel. Na Twitterze zamieścił informację, że rozmowy dotyczyły m.in. środków europejskich dla samorządów, Nord Stream 2 czy polityce Unii Europejskiej po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tematy wydają się bardziej poważne. Sęk jednak w tym, że Schetyna... niewiele znaczy w polskiej polityce, jego partia nie jest bowiem przy władzy. Jest za to jednym z liderów "totalnej opozycji", która nie raz ruszała ze skargami na własny kraj do Europy.

Internauci nie pozostawili na Schetynie suchej nitki, zastanawiając się, jakim cudem polityk Platformy Obywatelskiej prowadzi rozmowy na tak wysokim szczeblu i w czyim imieniu tam występuje.

Do sprawy spotkania Schetyny z Merkel odniósł się też dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 - Ciekaw jestem, bo pytali mnie właśnie przedstawiciele Konsultacyjnej Rady Polonijnej, czy będzie Grzegorz Schetyna rozmawiał o nauczaniu języka polskiego w Niemczech, czy będzie rozmawiał o mniejszości polskiej w Niemczech, czy będzie rozmawiał o naszych interesach, czy będzie rozmawiał o interesach PO?" - pytał marszałek Senatu. - Wolałbym i chciałbym, aby zawsze każdy polityk miał i z tyłu i z przodu głowy interes Polski - interes nas Polaków i Polek - dodał.

W swoim stylu spotkanie w Berlinie skomentował też poseł WiS Adam Andruszkiewicz. On nie ma wątpliwości co do tego, jaki był prawdziwy cel wizyty Schetyny w Berlinie.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl