Taki wyczyn na 100-lecie niepodległości! Polskie pływaczki mogą przejść do historii

/ fot. pixabay.com

  

Aleksandra Bednarek z Łodzi i Hanna Bakuniak ze Szczecina chcą - jako pierwsze Polki - przepłynąć wpław kanał Catalina pomiędzy Los Angeles i wyspą Catalina. Ich wyprawa ma charakter charytatywny i patriotyczny! Tym wyczynem Polki chcą uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

- Zorganizowaliśmy tę przeprawę pod hasłem Polska Przeprawa Stulecia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedziała PAP Aleksandra Bednarek.

20-letnia Aleksandra Bednarek jest studentką inżynierii biomedycznej na Politechnice Łódzkiej. Od dzieciństwa uprawia pływanie w klubie UKS SP149 w Łodzi, z krótką przerwa w MKS Jedynka Łódź. Ma na koncie medale mistrzostw Polski w stylu dowolnym na 400 i 800 m, jak i na 10 km pływając na otwartych akwenach.

Od kilku lat jej wielką pasją jest pływanie na wodach otwartych - w jeziorach, rzekach czy morskich i oceanicznych kanałach.

W tym roku Bednarek wraz z Hanną Bakuniak i Bogusławem Ogrodnikiem stworzyli projekt, który nazwali Polską Przeprawą Stulecia. Obie pływaczki chcą pokonać wpław kanał Catalina należącego do tzw. Korony Oceanów, pływackiego odpowiednika Korony Ziemi. Składa się na nią siedem długodystansowych przepraw – kanały: Catalina, Północny, La Manche i Molokai oraz cieśniny: Cooka, Tsugaru i Gibraltarska.

Kilka dni wcześniej Bogusław Ogrodnik - himalaista, pływak i płetwonurek – przepłynąć ma przez położone na wysokości niemal 1900 m n.p.m. Jezioro Tahoe, należące do tzw. Korony Jezior. To drugie co do głębokości jezioro w USA.

Akcja ma także charakter charytatywny, bowiem pływacy każdą przepłyniętą milę będą dedykować Ignacemu Pianko – chłopcu z zespołem wad genetycznych, autyzmem i guzem mózgu, podopiecznemu Fundacji „Słoneczko”. Akcja promuje zbiórkę środków na jego leczenie i rehabilitację.

Przepłynięcie kanału Catalina to nie lada wyzwanie. W linie prostej każda z pływaczek będzie musiała pokonać dystans co najmniej 34 km. Może się jednak okazać, że prądy oceaniczne zmuszą je do przepłynięcia nawet po 40 km.

Aleksandra Bednarek ma nadzieję, że każdej z nich pokonanie kanału zajmie ok. 7-10 godzin. „To wszystko zależy od warunków pogodowych jakie nas tam czekają. Na pewno dużym utrudnieniem będą prądy, które mogą nam albo sprzyjać albo nam przeszkadzać, no i ważna jest temperatura wody, choć ten kanał jest podobno dość przyjazny i woda powinna mieć temperaturę powyżej 20 stopni C” - dodała pływaczka z Łodzi.

Próbę przepłynięcia kanału Catalina polskie pływaczki rozpocznę 27 sierpnia. Wydarzenie będą nadzorować sędziowie wyznaczeni przez kalifornijską Catalina Channel Swimming Fededration. Pływaczkom towarzyszyć będzie łódź i kajak asekuracyjny.

"Mamy nadzieję, że jeśli nam się uda tego dokonać, zostaniemy pierwszymi Polakami, którzy taką przeprawę zorganizują i szczęśliwie zakończą. Jednocześnie zapiszemy się w historii naszego sportu w tym szczególnym dla nas Polaków roku i przyczynimy się choć trochę do popularyzacji pływania na wodach otwartych” - podsumowała Aleksandra Bednarek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Komenda brzeskiej policji zyskała nowy wygląd

Komenda policji w Brzesku / malopolska.policja.gov.pl

  

Budynek Komendy Powiatowej Policji w Brzesku doczekał się modernizacji. Dzięki funduszom pozyskanym od lokalnych samorządów i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie możliwe było odnowienie elewacji obiektu.

Zakończyły się trwające przez ostatnie dwa miesiące prace nad odnowieniem elewacji budynku brzeskiej jednostki. Elewacja frontowa i boczna zyskały nowy wygląd i są utrzymane w kolorystyce zbliżonej do tej, która widnieje na większości obiektów policyjnych. Trzeba podkreślić, że nie byłoby to możliwe dzięki wsparciu lokalnych samorządów i Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W kosztach remontu partycypował Urząd Gminy w Dębnie i Urząd Gminy w Szczurowej.

15 listopada 2018r. wójtowie obu gmin odwiedzili brzeską jednostkę i wraz z jej szefem mogli obejrzeć rezultaty prowadzonych prac remontowych. Komendant Powiatowy Policji w Brzesku mł.insp. Bogusław Chmielarz podziękował im za wsparcie finansowe przedsięwzięcia. Podkreślił, że odnowienie elewacji było inwestycją konieczną do przeprowadzenia nie tylko ze względów estetycznych i wizerunkowych, ale przede wszystkim ze względu na znaczne ubytki i pęknięcia, które wymagały zabezpieczenia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl