CBA kontroluje budowę szpitala

/ cba.gov.pl

  

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi kontrolę decyzji o budowie szpitala w Poznaniu, na który – według śledczych – w dniu przetargu nie było zabezpieczonej całości pieniędzy.

PAP dowiedziała się, że kontrola CBA dotyczy udzielania zamówień publicznych przez Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). Agenci CBA badają stosowanie prawa przy zamówieniach z całego 2017 r. i pierwszych pięciu miesięcy 2018 r.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że kontrola jest prowadzona.

Kontrola poznańskiej delegatury CBA jest w toku. Rozpoczęła się pod koniec czerwca, a więc zgodnie z ustawowymi wymogami może potrwać do końca września. Szef CBA ma prawo w szczególnie uzasadnionych przypadkach przedłużyć ją, ale nie dłużej niż o sześć miesięcy – przypomniał.

Rzecznik prasowa miasta Poznania Hanna Surma podkreśliła w rozmowie z PAP, że o kontrolę CBA zwróciło się miasto.

Kontrola przebiega w sposób płynny. Pracownicy CBA zwracają się do POSUM z prośbą o przedstawienie dokumentów. Wyznaczeni pracownicy POSUM przegotowują wymagane dokumenty i przekazują kontrolującym – mówiła.

Według informacji, które uzyskała PAP ze źródeł bliskich sprawy, kontrolujący funkcjonariusze CBA badają m.in. okoliczności zawarcia umowy na budowę dwóch nowych budynków POSUM. Miało w nich powstać - na zasadzie zaprojektuj i zbuduj - Poznańskie Centrum Opieki Senioralnej i Paliatywnej POSUM. Kontrolerzy sprawdzają umowę, którą zawarł ówczesny p.o. dyrektor Ośrodka, na kwotę o niemal 36 mln zł wyższą, niż wynosiła zaplanowana kwota wydatków. Według badających sprawę odbyło się to bez zgody Rady Społecznej ośrodka. W takim przypadku, gdy kwota zabezpieczonych środków wynosiła prawie 32 mln zł a umowa z wykonawcą miała wartość 67,9 mln zł dyrektor miał obowiązek unieważnienia przetargu - oceniają badający sprawę.

Dodatkowo dyrektor miał zawrzeć z wykonawcą tajne porozumienie zmieniające warunki umowy o wykonanie zamówienia publicznego. Ma z niego jednoznacznie wynikać, że POSUM nie dysponował wystarczającymi środkami na pokrycie całości budowy. Żeby wykonać inwestycję POSUM zaciągnął pożyczki. Dyrektor nie miał na nie zgody nadzorujących Ośrodek organów, nie miał też zabezpieczonych środków na spłatę tych zobowiązań.

Agenci CBA badają też umowy na usługi doradcze dla POSUM przy pozyskaniu unijnych dotacji, a wydatki na nie były zapisane w planach finansowych na 2017 i 18 r. Umowy miały - według informacji PAP - zostać zapisane w taki sposób, że wynagrodzenie miało składać się ze stałych kwot - od 14,5 tys. do 25 tys. zł oraz premii - łącznie niemal 1,5 mln zł. Umowy nie były też opiniowane przez Radę Społeczna Ośrodka.

Władze miasta w połowie kwietnia miały złożyć doniesienie do CBA na byłego p.o. dyrektora POSUM Piotra Nycza. Wcześniej - 3 kwietnia – podał się do dymisji. Kontrola miejskiego wydziału zdrowia wykazała, że dyrektor podpisał trzy umowy doradcze na pomoc w pozyskaniu środków unijnych, które były skrajnie niekorzystne dla miasta.

Miejscy kontrolerzy znaleźli też zapłaconą przez POSUM fakturę wystawioną przez wykonawcę nowej części POSUM - Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej za niewykonane prace.

Piotr Nycz pełnił obowiązki dyrektora POSUM od początku 2014 r. a planowane nowe Centrum Medycyny Senioralnej i Paliatywnej miało być - jak zapowiadał dziennikarzom - jednym z największych w Polsce centrów leczenia i opieki przeznaczonych dla starszych ludzi z oddziałami geriatrycznymi i rehabilitacyjnymi, poradniami specjalistycznymi oraz hostelem a także oddział porodowy.

W czwartek 16 sierpnia upłynął termin składania kandydatur w konkursie na nowego dyrektora Ośrodka. Obecnie kieruje nim p.o. dyrektor Sławomir Robert Richter, poprzednio dyrektor ds. administracyjnych.

Media pisały, że pozytywną decyzję o budowie nowego Centrum wydało Ministerstwa Zdrowia i władze miasta, które zabezpieczyły w budżecie środki na budowę ośrodka. Bardzo nisko miał ocenić wniosek dotyczący Centrum wielkopolski oddział NFZ. Inwestycja miała zakończyć się najpóźniej w pierwszym kwartale 2019 r.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Patryk Jaki dla Niezalezna.pl: Skorumpowany układ jest "hamulcem ręcznym dla Warszawy"

/ niezalezna.pl

  

W Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, na której kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki przedstawił swoje kompleksowe propozycje dla Warszawy. W rozmowie z naszą reporterką Jaki zapewnił, że "do realizacji wszystkich zobowiązań przystąpimy zaraz po tym jak wygramy wybory".

- Patryk Jaki to człowiek gigantycznej energii, potrafi realizować to, co sobie zamierzy. To człowiek wielkiego planu dla Warszawy, bo Polska zasługuje na wielką i silną stolicę - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej konwencji.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Jaki to człowiek wielkiego planu dla Warszawy" - prezes PiS rozpoczął konwencję w stolicy

Z kolei premier Mateusz Morawiecki wskazał, że cechą charakterystyczną Patryka Jakiego "jest to, że on nie chce dzielić warszawiaków, bo Warszawa jak Polska - jest jedna, dla wszystkich".

- Patryk Jaki nie jest jeszcze prezydentem Warszawy, a już wiele dla niej zrobił - zaznaczył Morawiecki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wiarygodność, energia, charyzma, odwaga... Premier Morawiecki o Patryku Jakim 

Sam kandydat na prezydenta Warszawy w rozmowie z reporterką Niezalezna.pl zapewnił, że "do realizacji wszystkich zobowiązań przystąpimy zaraz po tym jak wygramy wybory".

- Jestem przekonany, że Warszawa może więcej i musi więcej. Warszawa nie wykorzystuje swojego potencjału, bo ciągle gdzieś u zbiegu Platformy Obywatelskiej mieliśmy do czynienia ze skorumpowanym układem, który był "hamulcem ręcznym" dla rozwoju Warszawy i to się musi zmienić - powiedział Patryk Jaki.

- W mojej ocenie Platforma Obywatelska jest najlepszym gwarantem kontynuacji afery reprywatyzacyjnej, dlatego musimy zrobić wszystko, żeby Warszawa była uczciwa - dodał polityk.

Naszej rozmowy z Patrykiem Jakim, członkiem komisji reprywatyzacyjnej Sebastianem Kaletą i radnym PiS Cezarym Jurkiewiczem można posłuchać TUTAJ.

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl