Gen. Richard J. Hayes: "Historia Polski i USA pokazuje to, co wspólne"

/ Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

  

Udział amerykańskich żołnierzy w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego to świadectwo współpracy żołnierzy i wspólnej historii – powiedział dowódca Gwardii Narodowej Illinois gen. dyw. Richard J. Hayes, który dziś odebrał odznaczenie od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

"Historia Polski i Stanów Zjednoczonych pokazuje to, co wspólne; podobieństwa naszych konstytucji, nasze więzi trwające od stuleci" – powiedział Hayes. Podkreślił udział Polaków w amerykańskiej wojnie o niepodległość i obu wojnach światowych. Przypomniał, że w 1993 roku Gwardia Narodowa stanu Illinois nawiązała stałe partnerstwo w polskimi siłami zbrojnymi; a polscy żołnierze i gwardziści służyli razem w Iraku i Afganistanie.

Zwrócił uwagę, że powietrzną część defilady zamknie przelot latającej cysterny KC-135 ze 126. Air Refuelling Wing (Skrzydła Tankowców Powietrznych) Gwardii Narodowej Illinois, której lotnicy ćwiczą z polskimi załogami F-16.

Gen. Hayes został w środę odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Odznaczenie nadano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej.

Swoją służbę wojskową gen. Hayes rozpoczynał jako gwardzista, zanim wstąpił do wojska pracował jako inżynier w branży budowalnej. Po kilkunastu latach służby jako gwardzista wstąpił w szeregi armii zawodowej. Oprócz dowodzenia Gwardią Narodową Illinois Hayes pełni również funkcję członka gabinetu gubernatora jako dyrektor departamentu spraw wojskowych tego stanu i jest głównym doradcą gubernatora ds. wojskowych.

Gwardia Narodowa Illinois współpracuje od lat z polskimi Wojskami Lądowymi i Siłami Powietrznymi, a ostatnio także z formowanymi jako odrębny rodzaj sił zbrojnych Wojskami Obrony Terytorialnej. Polacy służyli z gwardzistami z Illinois w Iraku i w Afganistanie, gdzie ta współpraca trwa do dziś. Żołnierze z bazy w Marseilles w Illinois wspierali polskich wojskowych specjalistów od likwidacji skażeń, którzy brali udział w zabezpieczaniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Amerykanie doradzali przy transformacji polskich sił powietrznych, dzielili się rozwiązaniami w kwestii wsparcia dla weteranów i rodzin żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami państwa, przekazywali doświadczenia przy formowaniu WOT.

W kwietniu br., z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej Illinois z Siłami Zbrojnymi RP postanowiono, że 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego - będzie w stanie Illinois dniem strategicznego partnerstwa z Polską.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Użyła nie swojej karty - stanie przed sądem

Karta płatnicza / swietokrzyska.policja.gov.pl

  

W spore kłopoty wpędziła się 45 - letnia mieszkanka Skarżyska –Kamiennej. Kobieta użyła znalezionej karty bankomatowej i wypłaciła 100 złotych z nieswojego konta. Teraz odpowie za włamanie, za co grozi surowa kara - nawet do 10 lat za kratkami.

Na początku października do skarżyskiej komendy policji zgłosiła się 82 – letnia mieszkanka miasta i zawiadomiła policjantów, że ktoś dokonał transakcji jej kartą płatniczą, którą zagubiła razem z portfelem. W portfelu znajdował się także numer PIN do karty.

Z konta seniorki „zniknęło” wówczas 100 złotych. Sprawą zajęli się skarżyscy kryminalni. Ich skrupulatna praca pozwoliła na ustalenie sprawcy wypłaty nieswoich pieniędzy. Okazała się nim 45 – letnia skarżyszczanka, którą stróże prawa zatrzymali. Kobieta miała w organizmie przeszło 3 promile alkoholu. Kiedy wytrzeźwieje usłyszy zarzut.

Za nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie zatrzymana odpowie przed sądem. Grozić jej może do 10 lat pozbawienia wolności, bowiem w myśl obowiązującego prawa, swoim czynem wyczerpała znamiona przestępstwa kradzieży z włamaniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl