Kulinarne cuda - nie tylko z Polski. W Poznaniu ruszył XII Festiwal Dobrego Smaku - ZDJĘCIA

Warsztaty kulinarne, degustacje, wykłady, koncerty, konkursy dla restauratorów i twórców domowych nalewek, a także tradycyjny jarmark na Starym Rynku złożą się na rozpoczynający się w Poznaniu XII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Wbrew nazwie wydarzenia, można tu spróbować nie tylko polskich przysmaków.

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku rozstrzygany jest m.in. turniej nalewek domowych - Polska Nalewka Roku. Podobnie jak w poprzednich latach, jedną z największych festiwalowych atrakcji jest jarmark, na którym swoje produkty oferują producenci regionalnych specjałów: serów, wędlin, pieczywa, miodów, ryb czy nalewek.

Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że na poznańskim Starym Rynku „można będzie przeżyć kulinarną podróż po różnych zakątkach Polski”. Wśród specjałów, jakich można będzie skosztować, będą m.in. sery z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewki z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryby z Pomorza i Mazur, wędliny z Podlasia czy lubuskie i dolnośląskie wina. Swoje stoiska będą mieli też wystawcy zagraniczni. Na Starym Rynku poczuć będzie można aromat wędlin i chlebów z Wileńszczyzny. Pragnienie pomogą natomiast ugasić belgijskie piwa trapistów oraz wina z Francji, Włoch, Węgier, Rumunii, Słowenii, Austrii czy Niemiec.

Producent festiwalu Wojciech Lewandowski podkreślił, że „festiwal to nie wyłącznie jarmark na Starym Rynku. Chcemy pokazać, że kuchnia to nie tylko mieszanie w garnku albo podrzucania czegoś na patelni, ale też bardzo ważna część kultury (…). Jak co roku zapraszamy też na warsztaty kulinarne prowadzone przez prawdziwych mistrzów, spotkania z gwiazdami kuchni, laboratoria smaku, degustacje, tematyczne kolacje, projekcje filmowe i liczne koncerty – zaznaczył.

- Po kilkuletniej przerwie zadamy też ponownie pytanie, gdzie można w Wielkopolsce zjeść najlepszą czerninę. To ona będzie tematem tegorocznego konkursu dla restauratorów. Ta – najbardziej kontrowersyjna chyba z polskich zup – podawana jest głównie w Wielkopolsce i na Kujawach. W naszym konkursie wyłonimy restauracje, które mają tą najlepszą. Goście odwiedzający rynek również będą mieli szansę na degustację wszystkich czernin biorących udział w konkursie – dodał Lewandowski.

W programie festiwalu znalazły się ponadto liczne koncerty i eko-targ na placu Bernardyńskim. Uczestnicy festiwalu będą mogli również wysłuchać wykładu o jedzeniu, popkulturze i polityce ("Food, pop cultura and politics"), który wygłosi prof. Fabio Paracecoli z Uniwersytetu w Nowym Yorku.

Jednym z tematów przewodnich tegorocznego festiwalu będą polskie wina. Swoje wyroby zaprezentują m.in. właściciele winnic z województwa lubuskiego i dolnośląskiego.

W planach jest też konkurs na Polską Nalewkę Roku, który zakończy się pokonkursową degustacją.

- Do udziału w głównym festiwalowym konkursie – turnieju Polska Nalewka Roku - zapraszamy od 11 lat twórców domowych nalewek z całej Polski. Wśród laureatów konkursu, których najlepsze trunki zdobyły tytuł Polskiej Nalewki Roku, są legendy polskiego nalewkarstwa, ale też osoby, które dopiero startując w nim, ujawniły swój wielki talent – mówił Lewandowski.

XII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku potrwa do niedzieli 19 sierpnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto zlecił mord dziennikarki, która tropiła korupcję? Śledztwo na "bardzo delikatnym etapie"

Daphne Caruany Galizii / youtube.com/print screen

  

Na Malcie policja ustaliła tożsamość co najmniej trzech obywateli tego kraju, którzy ponad rok temu zorganizowali zabójstwo dziennikarki Daphne Caruany Galizii, piszącej o korupcji w najwyższych kręgach maltańskich władz.

"The Sunday Times of Malta" nie ujawnia ich nazwisk, tylko przytacza słowa wysokiego rangą oficera prowadzącego śledztwo, który miał powiedzieć, że dochodzenie "osiągnęło bardzo delikatny etap".

Rodzina zamordowanej dziennikarki mówi, że nie została "formalnie" poinformowana o postępie dochodzenia.

[polecam:http://niezalezna.pl/210441-osmiu-zatrzymanych-ws-zabojstwa-dziennikarki]

16 października 2017 samochód Caruany Galizii został wysadzony w powietrze w pobliżu jej domu w północnej części Malty. Dziennikarka zginęła na miejscu.

53-letnia autorka popularnego blogu ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać na żonę premiera Malty Josepha Muscata. Atakowała premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers i obnażyła powiązania między głównymi politykami i spółkami-krzakami. Opublikowała ponad 20 tys. artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.

[polecam:http://niezalezna.pl/212879-szef-ifj-ataki-i-grozby-wobec-dziennikarzy-staly-sie-powszechne]

Śmierć Caruany Galizii, którą czasami nazywano "jednoosobową Wikileaks", wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami.

Źródła, na które powołuje się maltańska gazeta, nie podały, ile jeszcze czasu może trwać dochodzenie i czy doszło do nowych aresztowań, jak również z jakich kręgów - czy to przestępczych, czy biznesowych bądź politycznych pochodzą organizatorzy morderstwa.

Trzech podejrzanych o popełnienie morderstwa znajduje się od niemal roku w areszcie. Mieli oni podłożyć bombę w samochodzie dziennikarki i odpalić zdalnie. Twierdzą, że są niewinni.

"The Sunday Times of Malta" napisał, powód morderstwa pozostaje nieznany, a śledczy uważają, że organizatorzy kierowali się różnymi pobudkami; razem wynajęli trzech oskarżonych już siedzących w areszcie.

Aresztowana trójka prowadziła wystawny tryb życia, chociaż wszyscy troje byli bezrobotni, posiadali luksusowe samochody, posyłali dzieci do prywatnych szkół i grali o duże stawki w maltańskich kasynach. Według źródeł gazety jakiś czas temu zaświtała nadzieja, że jeden z nich zacznie współpracować ze śledczymi. Ale wszyscy siedzą jak ze zasznurowanymi ustami - napisał "The Sunday Times of Malta".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl