Czy Matka Boża umarła? Dyskusje w tej sprawie toczono przez wieki

Zaśnięcie Bogurodzicy / By Cuzco School - Google Art Project, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21236266

  

Dyskusja, czy Matka Boża umarła, czy zasnęła, toczyła się w Kościele przez wieki .Ostatecznie na to pytanie odpowiedział w 1997 r. papież Jan Paweł II - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zaliczana do najstarszych uroczystości maryjnych. Dogmat o Wniebowzięciu NMP ogłosił w 1950 r. papież Pius XII.

- Przez wieki toczyła się dyskusja na ten temat [czy Maryja umarła i po śmierci została wzięta do nieba]. W dokumencie ogłaszającym dogmat o Wniebowzięciu Matki Bożej z 1950 r. papież Pius XII, a za nim Sobór Watykański II, nie wypowiedział się na temat śmierci Matki Bożej. W dokumencie czytamy, że Maryja "dopełniw­szy biegu życia ziemskiego, z ciałem i duszą wzięta została do chwały nie­bieskiej"

- powiedział ks. Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu dodał, że stanowisko w tej sprawie zajął dopiero Jan Paweł II w katechezie w 1997 r.

- Komentując ten zapis, papież stwierdził, że "przez to sformułowanie Konstytucja do­gmatyczna 'Lumen gentium', idąc za moim Czcigodnym Poprzednikiem Piu­sem XII, nie wypowiada się na temat śmierci Matki Bożej, ale jedynie nie uznaje za stosowne uroczystego potwierdzenia śmierci matki Bożej jako prawdy, którą winni przyjmować wszyscy wierni

- powiedział duchowny.

- Innymi słowy: wtedy nie uznano za stosowne wypowiedzenie się w tej kwestii, ale w 1997 r. św. Jan Paweł II we wspomnianej katechezie stwierdził, że "włączona w zbawcze dzieło i złączona ze zbawczą ofiarą Chrystusa, Maryja mogła uczestniczyć w cierpieniu i w śmierci z uwagi na odkupienie ludzkości. (…) Gdy chodzi o przyczyny śmierci Maryi, nie wydają się uzasadnione opi­nie, które chciałyby wykluczyć w Jej przypadku przyczyny naturalne". Po ogólnej katechezie, pozdrawiając kolejne narody, św. Jan Paweł II powiedział do Polaków: "Chcemy podkreślić, że na pewno Matka Boża zmarła, ponieważ zmarł i Chrystus. Przeszła przez śmierć, bo i On przeszedł przez śmierć"

- dodał.

Zapytany o to, czy wiemy, gdzie znajduje się grób Maryi, ks. Paweł Rytel-Andrianik odpowiedział:

- Pan Jezus z krzyża powierzył swoją Matkę św. Janowi Apostołowi. Z apokryfów, czyli z pism pochodzących z pierwszych wieków chrześcijaństwa, dowiadujemy się, że św. Jan zamieszkał z Maryją przy Wieczerniku. Tam też Matka Boża miała zakończyć swoje ziemskie życie. Następnie została pochowana w grobie u podnóża Getsemani w Jerozolimie, skąd została wzięta do nieba.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Użyła nie swojej karty - stanie przed sądem

Karta płatnicza / swietokrzyska.policja.gov.pl

  

W spore kłopoty wpędziła się 45 - letnia mieszkanka Skarżyska –Kamiennej. Kobieta użyła znalezionej karty bankomatowej i wypłaciła 100 złotych z nieswojego konta. Teraz odpowie za włamanie, za co grozi surowa kara - nawet do 10 lat za kratkami.

Na początku października do skarżyskiej komendy policji zgłosiła się 82 – letnia mieszkanka miasta i zawiadomiła policjantów, że ktoś dokonał transakcji jej kartą płatniczą, którą zagubiła razem z portfelem. W portfelu znajdował się także numer PIN do karty.

Z konta seniorki „zniknęło” wówczas 100 złotych. Sprawą zajęli się skarżyscy kryminalni. Ich skrupulatna praca pozwoliła na ustalenie sprawcy wypłaty nieswoich pieniędzy. Okazała się nim 45 – letnia skarżyszczanka, którą stróże prawa zatrzymali. Kobieta miała w organizmie przeszło 3 promile alkoholu. Kiedy wytrzeźwieje usłyszy zarzut.

Za nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie zatrzymana odpowie przed sądem. Grozić jej może do 10 lat pozbawienia wolności, bowiem w myśl obowiązującego prawa, swoim czynem wyczerpała znamiona przestępstwa kradzieży z włamaniem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl