Napływ imigrantów na wyspę-symbol kryzysu migracyjnego znów się nasilił. "Takie są realia"

zdjęcie ilustracyjne / By Sara Prestianni / noborder network - https://www.flickr.com/photos/noborder/2495544558/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13291993

  

Ponad 100 migrantów przypłynęło w ciągu jednej nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podały miejscowe władze. Napływ na wyspę, będącą symbolem kryzysu migracyjnego w Europie w ostatnich latach, nasilił się ponownie.

Burmistrz Lampedusy Salvatore Martello, cytowany przez agencję Ansa, poinformował, że w nocy dotarło tam dziewięć łodzi z migrantami.

- Napływ trwa, takie są realia

- dodał.

- Ten, kto twierdzi, że kryzys minął, nie mówi prawdy

- stwierdził Martello, odnosząc się do oficjalnych doniesień o znacznym spadku napływu migrantów do Włoch. Według danych unijnej agencji Frontex w lipcu przybyło ich o ponad 80 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

Dziś media podały, że 15 Tunezyjczyków płynących łodzią do Włoch odmówiło przyjęcia pomocy zaoferowanej im przez załogę statku organizacji humanitarnych "Aquarius" na Morzu Śródziemnym, gdy kończyło im się paliwo. Migranci powiedzieli, że chcą płynąć dalej w stronę włoskich wybrzeży. Od załogi jednostki otrzymali żywność i kamizelki ratunkowe. Wkrótce potem przypłynęła do nich łódź patrolowa włoskiej Straży Przybrzeżnej, która zabrała migrantów na swój pokład, by przewieźć ich prawdopodobnie na Lampedusę - wyjaśniła Ansa.

Statek "Aquarius", który zaoferował pomoc Tunezyjczykom, stoi na morzu z 141 uratowanymi migrantami na pokładzie i czeka na dyspozycje, do jakiego portu ma się kierować. Władze Włoch odmówiły jego przyjęcia, bo zamknęły swe porty dla jednostek zagranicznych organizacji pozarządowych, argumentując, że są one "wspólnikami" przemytników migrantów.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czy ORP Orzeł odnajdzie się w pobliżu Szkocji?

Po włączeniu w skład brytyjskiej 2. Flotylli Okrętów Podwodnych ORP Orzeł otrzymał numer burtowy 85A.

  

W niedzielę z Gdyni wyruszyła piąta już wyprawa w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. Kilkuosobowa grupa chce przebadać ok. 600 km2 dna Morza Północnego w pobliżu wybrzeży Szkocji. Rejs potrwa 14 dni.

Bardzo na to liczymy, że ta piąta ekspedycja będzie zarazem ostatnią, a następne wyprawy będą miały już tylko bardziej charakter inwentaryzacyjny.

– powiedział jeden z organizatorów wyprawy, Tomasz Stachura.

We wtorek rano w porcie Thyboron w Danii, poszukiwacze przesiądą się na trzydziestometrowy kuter rybacki. Jednostka, dzięki wsparciu Instytutu Morskiego w Gdańsku, zostanie wyposażona w profesjonalne urządzenia poszukiwawcze, takie jak echosonda wielowiązkowa (MBES), umożliwiająca badanie dna morskiego w paśmie o szerokości nawet do 400 m.

Od początku przychylamy się do hipotezy, że ORP Orzeł został zatopiony omyłkowo i przypadkowo przez brytyjski samolot. Naszym zdaniem właśnie „friendly fire" jest najbardziej prawdopodobną z ośmiu wersji zaginięcia okrętu. I ta hipoteza jest jak najbardziej do sprawdzenia. Bo są takie hipotezy, których w żaden sposób nie można dziś udowodnić, jak chociażby najechanie okrętu na minę.

– dodał Stachura.

Członkowie ekspedycji chcą przebadać około 600 km kw. dna morskiego na obszarze znajdującym się ok. 120 mil morskich na wschód od szkockiego portu Rosyth oraz 200 mil od wybrzeży Danii. Tam bowiem miał nastąpić atak przeprowadzony 3 czerwca 1940 r. przez brytyjską maszynę Lockheed Hudson. Pilot, w wyniku błędnej identyfikacji okrętu podwodnego, który został uznany za niemieckiego U-Boota, miał zrzucić na sojuszniczego Orła trzy 250-funtowe bomby, prawdopodobnie powodując jego zatopienie.

To już piąta wyprawa pod hasłem „Santi odnaleźć Orła” (Santi to nazwa firmy, której szefem jest Stachura, będącej sponsorem przedsięwzięcia ). W trakcie trzech wypraw – w 2014, 2015 i 2017 r. – przeczesano za pomocą sonarów trzy wytypowane obszary dna Morza Północnego w pobliżu angielskich wybrzeży. Z kolei w 2016 r. poszukiwania prowadzono u wybrzeży Holandii, a ich rejon wyznaczono w oparciu o hipotezę zakładającą, iż ORP Orzeł został zatopiony przez niemiecki okręt.

Przed ekspedycjami z serii Santi odbyło się kilka innych wypraw mających na celu odnalezienie wraku Orła. Część z nich prowadziła Marynarka Wojenna działająca wspólnie z kilkoma innymi instytucjami, w tym z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Wszystkie dotychczasowe wyprawy zakończyły się fiaskiem.

W środę w tygodniku GP ukaże się dodatek poświęcony polskiej marynarce. O walce Orła i innych okrętów pisze Tomasz Panfil. Z kolei o kształtowaniu się floty handlowej i turystycznej będzie można przeczytać w artykule Piotra Dmitrowicza.

Źródło: dzieje.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl