"Zimna wojna" zainaugurowała festiwal w Sarajewie

/ Fot. Łukasz Bąk/Kino Świat

  

Film "Zimna wojna" w reżyserii nagrodzonego Oscarem Pawła Pawlikowskiego zainaugurowała w piątek 24. Sarajewski Festiwal Filmowy. SFF to - jak napisał Reuters - największy konkurs filmowy i spotkanie branży w regionie rozciągającym się od Wiednia po Stambuł.

Jak przypomniała agencja Reutera, Sarajewski Festiwal Filmowy odbywa się w stolicy Bośni i Hercegowiny od 1995 r. Festiwal powstał jako "wyraz sprzeciwu po zakończeniu 43-miesięcznego oblężenia Sarajewa przez siły bośniackich Serbów" i "stał się symbolem trwałości kultury Bośni i Hercegowiny, przyciągając tysiące widzów co roku".

Dla fana kina niezależnego takiego jak ja festiwal jest fantastyczną okazją, by obejrzeć najlepsze produkcje z regionu i spoza niego

- powiedziała w piątek agencji Reutera Biljana Savic, urodzona w Sarajewie dyrektor Akademii Urbanistycznej w Londynie.

Jak napisał Reuters, "skoncentrowanie programu Sarajewskiego Festiwalu Filmowego na promocji twórców głównie ze wschodniej i południowo-wschodniej Europy pogłębiło współpracę pomiędzy krajami bałkańskimi, które walczyły ze sobą w latach 90., tworząc platformę do pojednania poprzez sztukę".

W tym roku zostanie pokazanych 266 filmów z 56 krajów, a 52 z nich będzie miało na festiwalu swoje światowe premiery

 - powiedział producent i dyrektor Sarajewskiego Festiwalu Filmowego Mirsad Purivatra.

Film "Zimna wojna" Pawlikowskiego, za który zdobył w tym roku nagrodę dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Cannes, nie jest jedynym obrazem laureata Oscara, który będzie wyświetlony w Sarajewie. Przewodniczącym międzynarodowego jury jest irański filmowiec i scenarzysta, dwukrotny zdobywca nagrody Oscara Asghar Farhadi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kierowcy chcą parkingów wielopoziomowych w centrum Łodzi

Kierowcy chcą nowch parkingów w centrum Łodzi; zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Tama66

  

Mieszkańcy Śródmieścia oraz samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości domagają się wybudowania w Łodzi wielopoziomowych parkingów. Ich zdaniem miejscy urzędnicy składają tylko puste deklaracje, a nie dążą do szybkiego rozpoczęcia inwestycji - informuje Dodatek Łódzki "Gazety Polskiej Codziennie".

W centrum Łodzi jest coraz trudniej zaparkować. Wpływają na to m.in. przeciągające się w czasie remonty ulic, zmniejszanie po modernizacjach dróg liczby miejsc parkingowych oraz niewybudowanie parkingów wielopoziomowych.

- Od 8 lat czekamy na powstanie np. przy ul. Nawrot parkingu wielopoziomowego. Najpierw odbyło się tam wiele konferencji prasowych, dyrektorzy z różnych wydziałów Urzędu Miasta Łodzi wraz z władzami miasta przedstawiali wizualizacje wielopoziomowych parkingów. Potem urzędnicy próbowali zlikwidować obecne miejsca do parkowania. Założyli nawet specjalne blokady. To skandaliczna sytuacja, w której kierowcy ciągle są osobami niemile widzianymi w Śródmieściu

– bulwersuje się Wojciech Zakrzewski, przewodniczący Zarządu Rady Osiedla Katedralna i kandydat do Rady Miejskiej w Łodzi z list Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem przedstawiciela rady osiedla władze miasta starają się także zmusić łodzian do korzystania z komunikacji miejskiej.

– To bez sensu, bo tramwaj jedzie o wiele wolniej niż samochód. Np. od skrzyżowania ul. Wigury z Piotrkowską do przystanku Piotrkowska-Centrum tramwajem podróżuję się często ok. 9 minut. Autem zaś 2 minuty. Dodatkowo w aucie jest ciepło i nie ma tłoku. Nie trzeba także czekać na przystanku. Niestety urzędnicy nie proponują żadnych nowych miejsc parkingowych. Nawet parking przy Urzędzie Miasta Łodzi jest częściowo zamykany podczas imprez organizowanych na Piotrkowskiej. W ten sposób urzędnicy tylko zniechęcają łodzian do przyjeżdżania w okolice głównej ulicy. Lokalni przedsiębiorcy niedługo nie będą mieli już komu sprzedawać swoich produktów

– uważa społecznik.

Czy ta sytuacja prędko się zmieni? CZYTAJ dziś w Dodatku Łódzkim "Gazety Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie Dodatek Łódzki

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl