Adamowicz chce zawłaszczyć Westerplatte! Wykorzystuje ważną rocznicę do politycznej rozgrywki

Paweł Adamowicz / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Jan Przemyłski

Dziennikarz „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i portali Niezależna.pl, gdzie prowadzi program „Rozmowa niezależna”.

Kontakt z autorem

  

Wojsko Polskie ma być wykluczone z odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej – taką decyzję podjął Paweł Adamowicz, prezydent miasta Gdańsk, które jest organizatorem obchodów. – Skandal, to sytuacja nie do pomyślenia […]. Nie wyobrażam sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak i zażądał od włodarza Gdańska zmiany postanowienia.

W czwartek Polskę obiegła informacja o tym, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie chce zaprosić Wojska Polskiego na uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej, które jak co roku odbędą się 1 września na Westerplatte. Na to postanowienie szybko zareagował szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który w specjalnym oświadczeniu powiedział, że mamy do czynienia ze skandalem.

Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczypospolitej Polskiej, a Westerplatte jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza, Westerplatte to miejsce symboliczne, to na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa

– grzmiał szef resortu obrony. Dodał również, że Paweł Adamowicz nie ma prawa traktować stolicy Pomorza jako prywatnego folwarku.

W odpowiedzi włodarz Gdańska zwołał konferencję prasową, na której próbował tłumaczyć swoją decyzję. 

Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte. Jak co roku przedstawiciele służb mundurowych są zapraszani i uczestniczą w uroczystościach o godz. 4.45 1 września na Westerplatte

– mówił Adamowicz. Podkreślił również, że nie ma zaufania do „politycznego, partyjnego kierownictwa MON”.

Z kolei resort obrony szybko wystosował kolejne oświadczenie, w którym zarzucił prezydentowi Gdańska, że ten skłamał, mówiąc, iż Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte.

W połowie lipca prezydent nie chciał się spotkać z dowódcą Garnizonu Gdańsk, który próbował przekonać go do zmiany decyzji w sprawie udziału żołnierzy podczas uroczystości. Zamiast tego skierował pismo, w którym jasno podkreślił, że w tym roku podczas rocznicy wybuchu II wojny światowej przewiduje udział jedynie asysty harcerskiej

– podano w komunikacie, do którego załączono skan wspomnianego pisma.

Cały tekst w weekendowej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Konkurs na wybitnego Polaka!

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/DavidRockDesign

  

Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej ze Stamford w USA Jerzy Polak zainicjował niezwykłą akcję - konkurs na wybitnego Polaka na 100-lecie niepodległości - Polonia amerykańska.

Do udziału w konkursie zaproszone zostały organizacje patriotyczno - niepodległościowe z terenu USA, takie jak Kluby Gazety Polskiej, Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, Rodziny Radia Maryja, Reduty Dobrego Imienia, CPA, SWAP, Kadeci Pułaskiego  i innych.

Pomysłodawca konkursu Jerzy Polak zaproponował kandydatów do konkursu. Znaleźli się wśród nich: Św. Jan Paweł II, marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, gen. Józef Haller, Maria Curie Skłodowska, gen. Ryszard Kukliński i dr. Teofil Starzyński, oraz gen. Władysław Anders.

Klub Gazety Polskiej ze Stamford na swojego kandydata wytypował Jana Pawła II.

Oczywiście, jeżeli organizacje, które biorą udział w plebiscycie uznają, że inne osoby zasługują, by znaleźć się na liście kandydatów - ich propozycje również będą brane pod uwagę.

Regulaimin Konkursu:
1. Każda organizacja, która bierze udział w tej akcji - konkursie przedstawia tylko jedna kandydaturę. 
2. Tylko szef danej organizacji przekazuje e-mailem kandydata w imieniu całej organizacji - system i regulamin  wyborów w danej organizacji jest wewnętrzną sprawa tej organizacji.
3. Kandydatury można nadsyłać do 1 listopada na następujące adresy: tadantoniak@aol.com, klubgpstamford@gmail.com i rusinski@gmail.com

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 11 listopada. O jego wynikach poinformujemy na łamach mediów Strefy Wolnego Słowa, na stronie Klubów Gazety Polskiej, na stronie Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego i w TV Republika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Kluby Gazety Polskiej,
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl