Ruszyła Warszawska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Między najstarszym a najmłodszym pątnikiem - różnica 80 lat!

/ youtube.com/Pielgrzymki Rowerowe (screenshot)

  

Ok. 500 uczestników wyruszyło dziś spod Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie w XIII Warszawskiej "Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę". Przebiegać będzie ona pod hasłem: "Niech zstąpi Duch Twój". Błogosławieństwa jej uczestnikom udzielił kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz zwracając się do uczestników pielgrzymki rowerowej powiedział, że tak się układa, że kilka pielgrzymek przechodzi obok Świątyni Opatrzności Bożej, wchodzi do niej, a niektóre z nich uczestniczą w mszy świętej. Dodał, że jest to "prawidłowy kierunek takiego duszpasterskiego rozwoju pielgrzymki, w oparciu o takie szczególne miejsce, jakim jest od kilku lat Świątynia Opatrzności Bożej".

- Dziękuję, że jesteście tutaj dzisiaj, wyruszając z Warszawy w Rowerowej Pielgrzymce do Częstochowy, gdzie się spotkamy 14 sierpnia, w tym dniu, kiedy wchodzi Pielgrzymka Akademicka, kiedy wchodzi Pielgrzymka Paulińska, Wojskowa, Niepełnosprawnych, Pallotyńska. Będzie to taki warszawski piękny ważny dzień w Częstochowie

- powiedział kard. Nycz.

Zwrócił się do uczestników pielgrzymki z prośbą, aby to Świątynię Opatrzności Bożej "wpisywali w swoje własne serce". Poprosił, żeby tutaj przychodzili nie tylko wtedy, kiedy jadą rowerami do Częstochowy na pielgrzymkę, ale także w ciągu roku. Dodał, że jest to świątynia zapraszająca całą Warszawę, całą Polskę jako Sanktuarium Bożej Opatrzności.

Metropolita warszawski zaznaczył też, że różni ludzie pielgrzymują, każdy pielgrzymuje tak, jak go stać.

- Jedni pielgrzymują pieszo, a niektóre z pielgrzymek w Polsce są bardzo długie, zwłaszcza z północy Polski. Zawsze, czy to jest pielgrzymka rowerowa, czy piesza, czy nawet pielgrzymka autokarowa, to zawsze jest ona obrazem życia człowieka, bo nasze życie jest pielgrzymowaniem

 - podkreślił kard. Nycz.

Zaznaczył jednocześnie, że jesteśmy pielgrzymami i żeby sobie to przypomnieć, żeby to przeżyć, żeby wystarczyło sił na cały rok pielgrzymowania do Pana Boga "drogą przykazań, drogą błogosławieństw, drogą pięknego życia, czasem jest potrzebna ta pielgrzymka, która w sposób intensywny w ciągu kilku dni, to pielgrzymowanie przypomina".

Zwracając się do uczestników Pielgrzymki Rowerowej na Jasną Górę, Kard. Nycz powiedział:

"Jesteście świadkami, że jest coś i jest Ktoś, Kto prowadzi was do Częstochowy. Ktoś, Kto was duchowo zaprasza i ten Ktoś - Pan Bóg, Matka Najświętsza, każe wam jadąc dawać świadectwo, swoją uprzejmością, swoim uśmiechem, swoją pomocą jeden drugiemu, również tym, których będziecie spotykać na drodze, i u których będzie mieszkać, by ludzie poznali, że żyjecie Ewangelią, a nie tylko głosicie ją ustami".

Na zakończenie metropolita warszawski zwrócił do pątników się też z prośbą, aby podczas pielgrzymki podejmowali nie tylko intencje osobiste, ale także za wszystkie intencje Kościoła w Polsce, Kościoła Powszechnego, a także w intencji archidiecezji warszawskiej, poczynając od rodzin, młodzieży, jak również w intencji powołań kapłańskich i zakonnych.

Przewodnik Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej ks. Konrad Dmochowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w czasie jazdy rowerem na Jasną Górę jest więcej czasu na integrację i rozmyślanie. Natomiast konferencje i modlitwy odbywają się na postojach, na noclegach.

Zapytany, jaki jest przedział wiekowy uczestników Warszawskiej Pielgrzymki Rowerowej. ks. Dmochowski odpowiedział, że najmłodsza uczestniczka ma trzy lata i jedzie na w przyczepce z rodzicami, a najstarszy pątnik ma 83 lata. W pielgrzymce uczestniczy dwóch niewidomych, którzy jadą pod opieką swoich żon, a także dwie siostry zakonne. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lubawski obiecuje pomoc dla działkowców

Ogródki działkowe / pixabay.com/Efraimstochter /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Jeżeli będę prezydentem, to miasto co roku przekaże co najmniej milion złotych na poprawę infrastruktury ogrodów działkowych - zapowiedział dziś ubiegający się o reelekcję prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Lubawski podkreślił na konferencji prasowej, że miasto w ponad 50 proc. składa się z terenów zielonych, a na jego terenie funkcjonuje 17 ogrodów działkowych.

Ogrody działkowe to są +zielone płuca+ Kielc, czyli te 17 ogrodów pracuje na to, pracuje rękami naszych mieszkańców, niekoniecznie angażując środki miasta. To jest też sposób na życie dla wielu ludzi i to nie zawsze tylko osób starszych, bo młodzi ludzie też kupują, przejmują działki od starszych i to zjawisko nie jest czymś wyjątkowym, więc to jest dobry sygnał

– podkreślił Lubawski.

Przypomniał, że w tym roku miasto po raz pierwszy uruchomiło fundusz na poprawę infrastruktury ogrodów działkowych. - Obiecałem w swoim programie, że jeżeli będę prezydentem, to co roku będzie co najmniej milion złotych na to, aby poprawiać drogi wewnętrzne, kanalizację, wodociągi, dach, jeśli będzie taka potrzeba" – zaznaczył Lubawski.

- Nie będziemy kupować niestety na przykład cebulek tulipana, bo tego się nie da za te pieniądze, ale da się poprawiać infrastrukturę, bo przecież tutaj są kielczanie. Nie wydajemy na kogoś tam, tylko sami zaspokajamy te potrzeby, które dotyczą tych właśnie ludzi – dodał prezydent Kielc.

Podkreślił, że sam ma wielu znajomych, którzy mają ogrody działkowe i trochę zazdrości im tej "symbiozy z przyrodą", która czyni ich lepszymi ludźmi.

Lubawski, zapytany dlaczego dopiero w tym roku pojawił się w mieście fundusz wsparcia ogrodów działkowych, odparł, że wcześniej nie miał do tego "odpowiednich instrumentów".

Cała inicjatywa wspierania infrastruktury ogrodów działkowych wyszła z ogrodu +Magnolia+, bo oni przyszli do mnie, nękali mnie i wszyscy urzędnicy mówili na początku: +nie możemy dawać prywatnym podmiotom w ogrodach działkowych żadnych pieniędzy+. Okazało się, że jak się bardzo chce, to znajdzie się takie rozwiązanie prawne, w którym takie działanie jest możliwe

– powiedział Lubawski.

Urzędujący od 2002 r. bezpartyjny Lubawski – popierany przez Zjednoczoną Prawicę - ubiega się o piątą kadencję, z sygnowanego własnym nazwiskiem komitetu Porozumienie Samorządowe.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl